Search
Close this search box.

FinTech Review – Euro v Chorvatsku a Coloseum na burze

euro

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Chorvatsko vstoupí do eurozóny. Chorvatský parlament v pátek schválil zákon o přijetí eura jako zákonného platidla. Pro hlasovalo 117 zákonodárců, 13 bylo proti a jeden se zdržel hlasování. Očekává se, že jednotná evropská měna tam začne platit 1. ledna 2023. Už od letošního 5. září pak budou muset obchodníci ukazovat ceny jak v kunách, tak v eurech.
  2. Mastercard testuje revoluční technologii. Americký vydavatel platebních karet MasterCard v úterý oznámil spuštění nového revolučního programu. Obchodníci si od něj budou moci pořídit zařízení, které umožní zákazníkům platit za nákup pouhým naskenováním dlaně nebo obličeje. MasterCard tuto metodu zatím testuje v několika prodejnách v brazilském São Paulu. Během letošního roku ji však plánuje rozšířit do celého světa.
  3. Binance spouští aukci NFT českých a slovenských tvůrců. Od 17. do 24. května si budou zákazníci kryptoměnové burzy Binance moci koupit na Binance NFT Marketplace nezaměnitelné tokeny (NFT) ze kolekce vybraných českých a slovenských umělců. Představení první NFT kolekce 10 populárních umělců z Čech a Slovenska předcházel „konkurz”, v jehož rámci burza Binance obdržela celkem 600 různých přihlášek. Z nich nakonec vybrala 10.
  4. Inflace v EU dosáhla 8,1 procenta. Inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta. Je to o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Nejvíce k roční inflaci přispěly v eurozóně energie (+3,70 procentního bodu), služby (+1,38 bodu) a kategorie potraviny, alkohol a tabák (+1,35 bodu). Neenergetické průmyslové zboží přispělo podílem 1,02 procentního bodu. Česká republika má ze zemí sedmadvacítky třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 procenta.
  5. Zájem o elektronické podpisy roste. Poptávka po elektronických podpisech je čím dál větší. Postrčila je pandemie, prý ale jen potvrdila už existující trend. Firmy přes české Signi, které poskytuje elektronické podpisy, vloni podepsaly přes 150 tisíc dokumentů. Signi v loňském roce dosáhlo dvanáctimilionového obratu a splnilo tím svůj plán. Znamenalo to růst o 550 procent. Kromě Česka působí také na Slovensku a v Maďarsku a hodlá s expanzí pokračovat.
  6. Síť pizzerií Coloseum míří na burzu. Vstup je naplánován na konec května, přípravy však probíhaly hned nadvakrát, napoprvé totiž IPO plánované na jaro 2021 zhatila covidová pandemie. Coloseum by se tak mohlo stát první společností z gastronomického oboru, která je kotována na pražské burze Za 38 % akcií chce na trhu PX Start získat 150 milionů korun, které využije k expanzi stávající značky a vybudování nové sítě kaváren.
  7. Skupina Accolade získá rekordní úvěr. Česká skupina Accolade podepsala s několika bankami úvěrovou smlouvu na 137,5 milionu eur (necelých 3,4 miliardy korun). V rámci střední a východní Evropy je to podle ní největší úvěr v historii poskytnutý na jednu nájemní průmyslovou nemovitost. Peníze půjdou na výstavbu a dlouhodobé držení haly v Kojetíně na Přerovsku, kde má vzniknout nové distribuční centrum Amazonu v Česku.
  8. Inventoro radící e-shopům se zásobami získává druhou investici. Český startup Inventoro, který s daty, matematickými modely i umělou inteligencí dopočítává e-shopům ideální stav zásob a předpovídá prodeje zboží, si vyhlédl fond Presto Ventures. Investoři mladé firmě posílají téměř 20 milionů korun za 14procentní podíl ve společnosti. Peníze mají jít na další expanzi, ale i na nové produkty.
  9. El Salvador uspořádal konferenci o Bitcoinu. Salvadorský prezident Nayib Bukele v pondělí 16. května uspořádal mezinárodní konferenci o Bitcoinu, na kterou pozval 32 centrálních bank a 12 finančních úřadů ze 44 zemí. Předmětem diskuze bylo přijetí Bitcoinu v Salvadoru a z toho plynoucí výhody ve třech klíčových oblastech – finanční začlenění, digitální ekonomika a bankovnictví u nebankovních subjektů.
  10. Bunq chce získat aplikaci pro skupinové výdaje Tricount. Bunq, evropská challenger banka se sídlem v Amsterdamu, oznámila, že plánuje získat Tricount, populární mobilní aplikaci pro správu skupinových výdajů startupu z Belgie. Bunq nezveřejnila podmínky transakce a čeká se už jen na to, až akvizici schválí regulační orgány.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět