Search
Close this search box.

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá zkušené tradery WOOD & Company, aby prozradili, na co se při investování zaměřují a jak si složili svou investiční strategii na Portu.

V dnešním dílu přivítáme Ladislava Chvátala, zástupce hlavního tradera. Láďa působí ve WOOD & Company již 13 let a na starost má především zpracovávání přijatých nákupních a prodejních pokynů a jejich zadávání přímo do trhu. Mimo to je specialistou na rumunský trh a vývoj tamních společností. Láďa se ale stará také o nastavování obchodních algoritmů a jejich kontrolu. Na dovolené rád létá do exotických destinací, ze kterých si nejvíce oblíbil Thajsko. Jak na závěr Ladislav sám s úsměvem dodává, jeho koníčky se v průběhu času vyvinuly – zatímco dříve byla jeho zálibou jízda na kole, dnes již preferuje jízdu na elektrokole.

 

Ladislav Chvátel, zástupce hlavního tradera WOOD & Company

 

Podle čeho vybíráš instrumenty? Na jaká kritéria se zaměřuješ?

Při investovaní se řídím několika jednoduchými pravidly. Investuji jen do akcií a sektorů, kterým rozumím. Při investovaní stačí používat selský rozum, nejsem zastánce složitých matematických modelů. Při výběru akcií společností se vždy zamýšlím, zda odvětví, ve kterém společnost působí, má potenciál růstu, a také, zda má společnost udržitelnou konkurenční výhodu do budoucna. U pasivního investování, jaké nabízí Portu, ale tahle starost odpadá – stačí uvažovat o oblasti nebo sektoru jako celku a není potřeba analyzovat a vybírat mezi jednotlivými společnostmi. S indexovým investováním se riziko špatného výběru akcie minimalizuje.

Na rozkládání rizika, neboli diverzifikaci, obecně hodně dbám. Já osobně si svůj kapitál určený k investovaní rozděluji na 10 částí a každou pak investuji do jiného instrumentu.

Jaké 3 instrumenty sis dal do své strategie na Portu a proč?

Do své strategie na Portu jsem si předně zařadil akcie střední a východní Evropy. Mám k tomu hned několik důvodů. Akciový trh v této oblasti za posledních 5 let zaostával jak za americkými, tak globálními indexy, proto si myslím, že má růstový potenciál do budoucna. V našem regionu je mnoho dobrých společnosti vyplácejících zajímavé dividendy a navíc je tento trh relativně „levný“ z pohledu základních valuačních ukazatelů (např. Price-to-earnings nebo Market-to-book; pozn. red) .

Dále jsem si vybral britské akcie. Kvůli nejistotě spojené s Brexitem se od britského trhu mnoho investorů odvrátilo. Díky tomu na něm vznikají na zajímavé investiční příležitosti a nejistota ohledně Brexitu časem odezní. V Británii je mnoho velkých a silných společnosti s globální působností. Nevidím důvod, aby by se jim dlouhodobě přestalo dařit do budoucna.

Jako konzervativnější složku své strategie jsem pak zařadil vodu a vodohospodářství – Voda je stále vzácnější, je nezbytně nutná nejen pro přežití lidstva, ale i pro zemědělství a průmysl. Je to sektor, který kvůli své významnosti může byt odolnější vůči turbulencím na akciových trzích a může i vykazovat stabilní růstovou tendenci.

Máš nějaký tip pro začínající investory?

Portu je podle mě ideální nastroj pro dlouhodobé investování, kterým myslím horizont 10 let a více. Akcie totiž historicky v dlouhodobém horizontu překonávají všechny ostatní třídy aktiv a nic nenaznačuje, že by se to mělo měnit. Začínajícím investorům bych doporučil investovat pomoci pravidelných úložek místo jednorázového vkladu. Tím se vyhneme špatnému načasovaní investice. Je výhodou začít investovat již na začátku produktivního věku, hned jak začne člověk vydělávat nějaké peníze, protože pak se naplno projeví efekt sněhové koule neboli složeného úročení – vaše investice bude s přibývajícím časem růst exponenciálně.

——————————————————-

Portu strategie – investujte do toho, čemu věříte nejvíce

Portu strategie jsou nově spuštěnou alternativou k našim portfoliím na míru. Jsou vhodné pro investory, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností a chtějí dlouhodobě investovat podle sebe, přitom ale se všemi výhodami, které jim Portu přináší:

– nízké náklady bez skrytých poplatků –
– diverzifikace díky frakcím už od 1.000 Kč –
– rebalance při každém vkladu nebo reinvestici dividend –
– naprostá flexibilita bez vstupních/výstupních poplatků a vázacího období –
– možnost měnového zajištění –
– směna měn bez marží –
– a obecně exekuce obchodů za nejlepších podmínek na trhu –

 Začátečníkům nebo investorům, kteří se nechtějí o nic starat, doporučujeme začít s portfolii na míru – o investici se totiž kompletně stará Portu. 

Každopádně ať už začnete s Portu portfoliem na míru nebo Portu strategií, později můžete přidávat další portfolia a strategie a různě je kombinovat. Celkem můžete mít až 10 Portu portfolií s různým investičním profilem, cílem i časovým horizontem, a až neomezeně vlastních Portu strategií.

——————————————————-

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme