Search
Close this search box.

Investiční akademie 4: Pět jednoduchých pravidel pro chytré investování

Jak začít investovat

V tomto, již čtvrtém dílu naší investiční akademie pokryjeme vše, co potřebujete vědět k tomu, aby se z vás stal chytřejší investor. Nepotřebujete přečíst hromadu knih, ale měli byste rozumět několika základním principům. Ty najdete níže.

Pravidlo č.1: Začněte brzy

S investováním neexistuje pro začátek lepší čas než právě teď. Důvod? Složené úročení. Legenda říká, že Albert Einstein jednou nazval složený úrok nejsilnější zbraní ve vesmíru, osmým divem světa a největším objevem lidstva. Zdali tyto výroky opravdu vyslovil to nevíme, ale faktem je, že složené úročení je nejdůležitější koncept v investování a je potřeba mu rozumět. Představit si jej lze na principu stavění sněhuláka. Začínáte s malou sněhovou koulí, která se valí zasněženým kopcem a postupně na sebe nabaluje další a další kusy sněhu, až se z ní stane obrovský sněhový balvan. V investování jde o podobný princip, akorát s rozdílem, že místo sněhu se na sebe nabaluje kapitál. Na ten se při dostatečně dlouhém svahu (investiční horizont) budou lepit další kusy sněhu (vydělané úroky). Jelikož díky složenému úročení vyděláváte úroky i na již vydělaných úrocích, budou po určitém čase samotné úroky tvořit větší částku než původně vložený kapitál. Stejně jako u sněhuláka – velikost nabalené hmoty daleko převyšuje sněhovou kouli se kterou jste začínali.

Nechme sněhuláky stranou a demonstrujme si tento koncept na reálném příkladu. Představme si dva bratry. Jeden z nich má 30 let (říkejme mu chytrý bratr) a druhý 40 let (toho budeme nazývat méně chytrý bratr). Oba si začnou odkládat stranou částku 100 000 Kč ročně a do důchodu chtějí oba odejít v 65 letech. Na počátku důchodu má chytrý bratr naspořenou částku 3 500 000 Kč a méně chytrý bratr má na kontě 2 500 000 Kč. Rozdíl je tedy milion korun, tedy ne nijak významná částka vezmeme-li v potaz jakou hodnotu bude mít na konci uvažovaného období. Jak velký rozdíl by ale tento milion korun udělal, pokud bychom nechali pracovat složené úročení (historickým výnosem amerických akcií)? Přes 17,5 milionu korun.

Jak je vidět na grafu, život měnící částka se dá „prošvihnout“ pouhými deseti lety neinvestováním. Tyto peníze zůstanou ležet na stole pokud nebudete investovat. Pokud jste v pozici staršího bratra, není třeba panikařit, ovlivněte to, co můžete a začněte investovat dnes.

Pravidlo č.2: Nevybírejte jednotlivé akcie

Pamatujete na opici v jednom z našich předešlých článků, která měla lepší výsledky ve vyhledávání akcií než vysoce placení profesionálové? Od doby tohoto článku se samozřejmě nic nezměnilo. Podobný experiment provedla britský The Guardian. Opici však vyměnil za rozmilou kočku jménem Orlando. Akcie, které Orlando náhodně vybral, měli následující rok lepší výnosnost než ty, které vybírali nejlepší manažeři investičních firem. Vybírání akcií byste se měli vyhýbat. Neplaťte ani odborníka, aby to dělal za vás, když to lépe zvládne i zvíře.
Jak tedy investovat na akciovém trhu? Je potřeba koupit kousek z každé firmy, která je na burze? Naštěstí existuje mnohem jednodušší, efektivnější a levnější možnost – indexové fondy (známé jako ETF). Tyto fondy kopírují svým složením celý trh (nebo jeho část) za velice nízké náklady, čímž se dostáváme k dalšímu pravidlu.

Pravidlo č.3: Držte nízko náklady

U většiny věcí v životě platí, že čím více peněz zaplatíte za váš dům, auto, oblečení nebo dovolenou, tím dostanete lepší produkt či zážitek. V investování je to přesně naopak. Platit fondu 2 % ročně se možná na první pohled nezdá mnoho, ale v průběhu let vás bude stát hromadu peněz. Složené úročení, o kterém byla řeč výše totiž funguje i v tomto případě, jenže celý koncept jde proti vám. Stejně jako výnosy se i poplatky na sebe nabalují jako sněhová koule.
Opět si to můžeme ukázat na jednoduchém příkladu. Dva lidé budou investovat částku 1 000 Kč měsíčně po dobu 30 let. První z nich bude platit poplatek 1,5 % a ten druhý 0,5 %. Rozdíl jednoho procenta se vám nemusí zdát velký, ale po 30 letech vás bude stát skoro 300 000 Kč.

Pravidlo č.4: Diverzifikace

Investování do akcií je spojeno s rizikem, což je ale důvod proč mohou být tak lukrativní. Pravděpodobně už jste někdy slyšeli, že je dobré mít diverzifikované portfolio. To je jiný výraz pro frázi nedávat všechny vejce do jednoho košíku. Proč? Pokud byste vložili veškerý svůj investiční majetek počátkem letošního roku do akcií společnosti Wirecard, měl by váš majetek dnes hodnotu menší než 1 %. Této hrozbě se dá snadno zabránit diverzifikací, tedy rozložením rizika do více společností napříč odvětvími i jednotlivými trhy.


Zdroj: Morningstar

Tento graf ukazuje 6 různých indexů a jejich roční výnosy. Jeden rok na tom mohou být lépe akcie rozvíjejících se trhů a druhý zase akcie USA. Proti těmto výkyvům můžete vaše portfolio chránit diverzifikací na více trzích.

Pravidlo č.5: Nepanikařit

Dostali jsme se k poslednímu pravidlu chytrého investování. Emoce jsou nepřítelem investora. Při pohybech na trzích se jim dá snadno podlehnout. Zejména ztráty působí na lidské emoce více emotivněji než zisky. Jednou za čas trh zaznamená větší propad, což může některé účastníky přimět k vyprodání svých pozic a zanevření na akciových trh.
Historie potvrzuje, že snaha o načasování vstupu a výstupu z trhu vede k horším výnosům. Neposlouchejte experty, kteří doporučují, že byste měli akcie prodat. Disciplína a schopnost potlačit okolní šum je věc, která odlišuje úspěšné investory od špatných.
Jasně, krize v roce 2008 nebyla pouhým šumem, měla velký dopad na ekonomiky a životy spousty lidí. Nicméně lidé, kteří v roce 2008 zpanikařili a vybrali všechny své investice, přišli v další dekádě o jeden z největších nárůstu akciového trhu v historii.

Klíčem k úspěchu je zůstat u svých plánů a přemýšlet v každé situaci dlouhodobě. Nikdo na světě nedokáže předvídat recese a chytrý investor se o to ani nepokouší a drží se těchto pěti pravidel.

_____________________________

Investiční akademie 1: Co je akciový trh

Investiční akademie 2: Investujte chytře

Investiční akademie 3: Spoření vs. investování

Investiční akademie 5: Automatizujte své finance

 

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak se japonská whisky stala symbolem luxusu

Japonská whisky si v posledních letech vybudovala unikátní postavení na mezinárodním trhu s alkoholem. Její popularita je důsledkem vzácné kombinace kvality, řemeslného zpracování a jedinečných chuťových profilů, které oslovují milovníky whisky po celém světě.

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem ETF vlastníte velké

Investujete udržitelně?

Udržitelnost hýbá světem. Co je udržitelné, o tom se mluví. A tak je to i s udržitelným investováním.