Search
Close this search box.

Japonské akcie po 34 letech opět na maximech

Japonské akcie září. Hlavní japonský index Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let a překonal hranici 39 000 bodů, čímž pokořil svá maxima z roku 1990.

Japonský akciový index Nikkei 225 se po dlouhých 34 letech od svého historického maxima v roce 1990 opět dostal na výsluní. Tento milník podtrhuje, jak výjimečně se japonské akcie vyvíjely ve srovnání s hlavními světovými indexy, jako jsou nejen MSCI World, S&P 500 a Euro Stoxx 50, které Japonsko překonává druhým rokem v řadě.

Od začátku roku 2023 si japonský index Nikkei 225 připsal více než 50 %, v případě amerického S&P 500 to bylo 32 %. Lépe se dařilo jen technologickému indexu Nasdaq Composite, který od začátku roku 2023 do konce letošního února připsal přibližně 53 %.

V první řadě stojí za zmínku, že Japonsko se v posledních letech vyhnulo vysoké inflaci, která zasáhla mnoho významných ekonomik, včetně USA a Evropské unie. Japonská inflace se na začátku roku 2023 jen krátce přehoupla přes 4 %, ale jinak se dlouhodobě držela kolem nuly a v lednu 2024 byla na hodnotě 2,2 %. Nízká inflace v posledních letech tak umožnila tamní centrální bance udržovat úrokové sazby pod nulou již od roku 2016, což je prostředí, ve kterém se akciím tradičně daří lépe, protože si společnosti mohou levněji půjčovat na svůj růst.

Slabý jen, silné akcie

Zisky na japonském akciovém trhu přicházejí v pozadí setrvale oslabujícího japonského jenu, a to zejména kvůli rozdílu mezi vysokými úrokovými sazbami v USA a mimořádně uvolněné měnové politice v zemi vycházejícího slunce.

Slabý jen také přispěl k lepšímu výkonu japonských akcií tím, že podpořil exportéry. Japonská měna se obchoduje na svých nejnižších úrovních od 90. let 20. století, což zboží z této země činí atraktivnější pro zahraniční kupce. Pozornost, kterou japonským akciím věnovali investoři včetně Warrena Buffetta a jeho společnosti Berkshire Hathaway, dále pak jen znásobila zájem drobných investorů.

Dalším katalyzátorem růstu byly reformy v oblasti řízení, které vedly japonské firmy k většímu zaměření na zvýšení návratnosti akcionářů, například prostřednictvím zpětných odkupů akcií a vyšších dividend. Tyto kroky také přilákaly zahraniční investory, kteří hledali alternativy k čínským akciím, kterým se v poslední době nedaří.

Japonsko má svá rizika

Ačkoliv to vypadá, že situace v Japonsku je růžová, opatrnost je na místě. Japonským akciím se momentálně daří a vzpamatovaly z nejhoršího, ale pořád se jedná o zemi s nejstarší populací a o jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Kromě stárnutí populace čelí Japonsko také poklesu celkové populace, což má za následek úbytek pracovní síly a zvyšování tlaku na sociální zabezpečení a penzijní systémy. S tím vším je v případě investice do japonských akcií počítat a ideálně tak nesázet vše na jednu kartu.

Nemůžeme zapomínat na to, jak důležitá je globální diverzifikace. Japonské akcie sice momentálně mohou nabízet zajímavou příležitost, ale měly by primárně být součástí širšího, dobře diverzifikovaného portfolia. Vývoj na japonském akciovém trhu představuje jak varování před jednostrannými sázkami na konkrétní trhy, tak i připomenutí možností, které se mohou objevit tam, kde je to nejméně očekáváno. V současné době se sice japonským akciím daří, ale během chvíle se situace může otočit.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a