V rámci Vlastních strategií je nově možné investovat do oblíbeného ETF VWCE FTSE All World a těžit tak z vývoje celosvětového akciového trhu. V tomto článku si nové ETF představíme a srovnáme jej s již nabízeným MSCI All Country World (ACWD).
Jeden instrument, světová diverzifikace
Nabídku instrumentů rozšiřujeme o Globální akcie (FTSE All World). Nové ETF symbolem VWCE od emitenta Vanguard sleduje akciový index FTSE All World, jež v sobě zahrnuje akcie více než 3 tisíc společností z celého světa. Tento index reflektuje vývoj velkých a středních společností zastoupených dle tržní kapitalizace. Nákupem jednoho instrumentu získáváte podíl v 90–95 % všech akciových společností na světě.
Z hlediska geografického rozdělení mají v indexu největší podíl Spojené státy (přibližně 58 %), následovány Japonskem (~6 %), Velkou Británií (~4 %) a Čínou (~3 %). Zajímavostí je, že pouze 3 společnosti, Apple, Microsoft a Alphabet, tvoří více než 8 % tohoto celosvětového indexu. Tolik k velikosti technologických gigantů…
FTSE All World vs. MSCI All Country World. Podobnosti a rozdíly
V nabídce Vlastních strategií na Portu již ETF zaměřené na globální akcie máme – jedná se o instrument Globální akcie (MSCI All Country World) se symbolem ACWD, sledující index MSCI All Country World. Ptáte se, jak se obě ETF odlišují? Velmi málo. Rozebereme si to postupně.
Investory jistě bude zajímat, že výkonnost obou instrumentů je v podstatě identická. Na základě zvoleného časového horizontu občas jeden instrument druhý překoná, pravidelně se však výhoda obrací. Rozdíly jsou dány mírně odlišnou metodikou, kterou instituce FTSE a MCSI při skládání indexu používají, vnitřní nákladovostí a sledovací odchylkou*. Proto se může stát, že ACWD s nákladovostí 0,40 % překonal v roce 2021 FTSE o 0,19 p.b., i když má instrument Vanguardu nižší TER (0,22 %). Vzhledem k téměř totožné výkonnosti jsou však rozdíly zanedbatelné. Oba instrumenty jsou také vysoce likvidní, denní objemy obchodů se pohybují ve vyšších jednotkách milionů dolarů.
Hlavním rozdílem mezi instrumenty je pak to, kde a v jaké měně se obchodují. ACWD MSCI je kótován na londýnské burze dolarech, kdežto VWCE FTSE obchodujeme na burze ve Frankfurtu v eurech. Výkonnost je však odvozována od podkladových aktiv, proto tento rozdíl nehraje roli z hlediska výkonnosti ani poplatků.
V neposlední řadě je důležité zmínit, že pokud již investujete do Globálních akcií (MSCI All Country World), nemá pro vás smysl toto ETF prodávat a přesouvat prostředky do alternativy od Vanguardu. Takový krok by pouze přinesl možnou daňovou povinnost a zbytečné transakční náklady. V případě, že byste chtěli investovat i do nově přidaného VWCE FTSE, můžete tak učinit založením nové strategie obsahující ETF Globální akcie (FTSE All World).
Široká diverzifikace. Mýtus, či zlatý důl?
Ať už si jako investor zvolíme jeden, či druhý instrument na Globální akcie, může nás napadnout, zda má smysl investovat do takto širokého indexu – není vlastně diverzifikace na škodu?
Je tomu právě naopak – diverzifikace snižuje rizika a zvyšuje dlouhodobý výnos. Globální akciový trh rostl v průměru o 8,40 % ročně za posledních 18 let. Této výkonnosti dosáhl trh i přes to, že nás během daného období zasáhlo několik propadů, jmenovitě finanční krize z let 2007–2009, pandemie covid-19 i nedávné poklesy spojené s válkou na Ukrajině a energetickou krizí, která zasáhla téměř všechna odvětví.
Pro aktivní investory jsou tyto krize strašákem, sázením na jednu kartu se totiž vystavují velkému riziku. Pro pasivního investora s dlouhodobým investičním horizontem a široce diverzifikovaným portfoliem jsou naopak dočasné propady vhodnou příležitostí o něco navýšit svůj pravidelný vklad a průměrovat tím svou nákupní cenu. Srovnání pasivního a aktivního přístupu k investování jsme již dříve popsali v tomto článku.
—————————————————————————————
*Výkonnost fondů se neliší, i když mají odlišnou nákladovost vyjádřenou ukazatelem TER (total expense ratio). TER ACWD je sice na první pohled vyšší než u VWCE (0,40 vs. 0,22 %), bližším pohledem ale zjistíme, že instrument ACWD v posledních letech překonával svůj index a umazává tak svou nevýhodu v podobě vyšších poplatků. Ke sledovací odchylce (tracking error) může docházet u obou instrumentů, jelikož emitenti obou ETF používají optimalizovanou replikaci a nenakupují všechny akcie, které jsou obsaženy ve sledovaných indexech.
_______________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.