Search
Close this search box.

Pozitivní nálada investorů prudce vzrostla

Prudký nárůst pozitivního sentimentu amerických drobných investorů zaznamenal tento týden pravidelný průzkum společnosti AAII. Tak zvaný býčí sentiment na burze vyskočil o 12 procentních bodů na 41,3 % a je nejvyšší od ledna letošního roku (43,6 %).

Průzkum AAII měří na týdenní bázi to, jak Američané vnímají budoucí vývoj na burze. Respondenti průzkumu odpovídají na jednoduchou otázku „domníváte se, že trhy v následujících 6 měsících porostou, zůstanou beze změny, nebo poklesnou?“.

Průzkum v tomto týdnu rovněž odhalil, že podíl negativně naladěných investorů prudce poklesl o 13,8 procentních bodů na 22,0 %, což je 17měsíční minimum. Mírně, o 1,8 procentního bodu na 36,7 %, narostl podíl individuálních investorů, kteří ohledně budoucího vývoje nemají jasno, jsou „neutrální“.

Vývoj amerického akciového indexu S&P500 s vývojem sentimentu velmi silně koreluje, jak je patrné z následujících grafů. Přestože jsme včera zaznamenali jeho drobný pokles o 0,1 %, od začátku roku jsou akcie obsažené v tomto indexu v zisku 11,5 %.

Výsledky aktuálního průzkumu AAII potvrzují i rostoucí hodnoty indikátoru Fear & Greed (v překladu strach a chamtivost) na webu CNN. Tento index je kalkulován na základě výsledků sedmi bazických indikátorů. Jeho aktuální hodnota vzrostla na 68 bodů, když ještě v polovině srpna byla na úrovni 36 bodů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme