Pozitivní nálada investorů prudce vzrostla

Prudký nárůst pozitivního sentimentu amerických drobných investorů zaznamenal tento týden pravidelný průzkum společnosti AAII. Tak zvaný býčí sentiment na burze vyskočil o 12 procentních bodů na 41,3 % a je nejvyšší od ledna letošního roku (43,6 %).

Průzkum AAII měří na týdenní bázi to, jak Američané vnímají budoucí vývoj na burze. Respondenti průzkumu odpovídají na jednoduchou otázku „domníváte se, že trhy v následujících 6 měsících porostou, zůstanou beze změny, nebo poklesnou?“.

Průzkum v tomto týdnu rovněž odhalil, že podíl negativně naladěných investorů prudce poklesl o 13,8 procentních bodů na 22,0 %, což je 17měsíční minimum. Mírně, o 1,8 procentního bodu na 36,7 %, narostl podíl individuálních investorů, kteří ohledně budoucího vývoje nemají jasno, jsou „neutrální“.

Vývoj amerického akciového indexu S&P500 s vývojem sentimentu velmi silně koreluje, jak je patrné z následujících grafů. Přestože jsme včera zaznamenali jeho drobný pokles o 0,1 %, od začátku roku jsou akcie obsažené v tomto indexu v zisku 11,5 %.

Výsledky aktuálního průzkumu AAII potvrzují i rostoucí hodnoty indikátoru Fear & Greed (v překladu strach a chamtivost) na webu CNN. Tento index je kalkulován na základě výsledků sedmi bazických indikátorů. Jeho aktuální hodnota vzrostla na 68 bodů, když ještě v polovině srpna byla na úrovni 36 bodů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme