Search
Close this search box.

Odkrýváme: 10 věcí, ve kterých Česko patří mezi světovou špičku

Češi se rádi chlubí svým prvenstvím v pití piva a dělají si legraci ze své obezity. Naštěstí si humor můžeme dovolit, protože Česko je zároveň na světové špici v léčení akutního infarktu myokardu (lékaři se mají na kom učit). Česká republika toho ale světu nabízí mnohem víc. Přinášíme vám přehled zajímavých a často bizarních věcí, ve kterých patří Česká republika mezi světovou špičku. Uvidíte, že to s námi není tak zlé, jak si myslíme (ano, Češi jsou na špici i v pesimismu:))

 

  1. Jsme světovou akvarijní velmocí.
    Jako jeden z největších světových vývozců ročně vyexportujeme zhruba 240 tun akvarijních rybek v hodnotě cca 400 milionů korun. Podle odborníků je ale reálná hodnota exportu mnohem vyšší, mezi dvěma a čtyřmi miliardami korun. Amatérský chovatel si prodejem ryb vydělá kolem 10 tisíc korun měsíčně, devízou je výborný poměr mezi kvalitou a cenou.
  2. Ročně vyvezeme více než dvě třetiny světové produkce mucholapek.
    Byť se mucholapka může jevit jako primitivní produkt, tak výroba účinného lepidla, na které mucholapky mouchy lákají, se dá nazvat téměř alchymií. Své o tom ví Libor Moudrý ze Židlochovic, jehož firma Papírny Moudrý vyváží do světa ročně kolem 68 milionů kusů mucholapek.
  3. Jsme mistři ve výrobě nanovláken.
    Mekkou nanotechnologií je Liberec, kde na místní Technické univerzitě vědci vyvinuli nový způsob výroby nanovláken. Výsledkem je nanospider – stroj, který umožňuje výrobu nanovláken ve velkém, což není v odvětví nanotechnologií zrovna samozřejmostí. Nanovlákna jsou známá svým širokým využitím – mohou fungovat uvnitř lidského těla, v technologických filtrech i v oděvu.
  4. Máme nejpropracovanější chemické názvosloví na světě.
    Pokud nemáte na chemii buňky, tak se s tímhle faktem možná neztotožníte, nicméně právě české chemické názvosloví je považované za nejdůmyslnější a nejdokonalejší na světě.  O českém „kyslicniku“ píše ve svém žurnálu i Americká chemická společnost.
  5. Vinylové gramodesky z Loděnic jsou svou kvalitou známé po celém světě.
    Za svůj úspěch vděčí majitel společnosti GZ Media Zdeněk Pelc vytrvalosti a schopnosti vyrábět jako jediní nové stroje na výrobu gramodesek na světě. Ze zhruba sto miliónů desek, které se ročně globálně vyrobí, jich Loděnická firma dodá kolem jedné čtvrtiny. Úspěch ukazuje i to, že na jejich vinyly nahrály své singly i světové hvězdy jako Amy Winehouse, Rolling Stones nebo Lady Gaga.
  6. Třetina všech tramvají pochází z Česka.
    A nejsou to jenom Škodovky. Díky rozhodnutí z dob socialismu, kdy mělo Česko prakticky monopol na výrobu tramvají, jsme měli možnost se v tomhle odvětví opravdu zdokonalit. Kromě Škoda Transportation se výrobě tramvají věnují i firmy Inekon nebo Pragoimex a pražský dopravní podnik zase vyváží ojeté tramvajové vozy.  České tramvaje tak najdete i ve státech jako je Ukrajina, Čína i USA.
  7. Nejlepší hokejové puky jsou z Moravy.
    Nedělají šmouhy na mantinelech a nerozbijí tvrzené sklo ani při rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Díky svým unikátním vlastnostem se s puky Gufex ze Vsetína hraje při mistrovství světa v hokeji, na olympiádách i v NHL. Ročně jich moravská firma, která přirovnává výrobu gumy k alchymii, vyrobí kolem jednoho milionu a exportuje je do celého světa. A to i do zemí, které byste na hokejové hráče zrovna netipli, třeba do Mexika.
  8. Kdo nerecykluje, není Čech.
    My Češi jsme známí svojí láskou k přírodě a náš smysl pro ekologii se odráží v poctivém přístupu k recyklaci. Vytřídí se u nás 9 z 10 papírových obalů, což v praxi znamená, že z deseti pokácených stromů jich devět použijeme znovu. Podle výzkumu u nás recykluje 73 % populace, což nás staví na pomyslný stupínek vítězů třídičů, minimálně v rámci Evropské unie.
  9. Jsme bezkontaktní velmocí.
    Celých 91 procent tuzemských transakcí provedených platební kartou jsou bezkontaktní, což nás katapultovalo na druhé místo v pomyslném světovém žebříčku, hned za Australany. V roce 2016 dokonce Češi zvolili bezkontaktní karty nejpřínosnější finanční inovací za posledních pět let. Kde se v nás vzala taková vášeň pro bezkontaktní platby, je záhadou, protože naši sousedé bezkontaktním platbám neholdují zdaleka tolik jako my. Na Slovensku bezkontaktně platí tři čtvrtiny lidí, v Německu dokonce jenom 17 % obyvatel.
  10. Máme nejhustěji značenou turistickou síť na světě. 
    České značení je natolik propracované a přehledné, že se používá i v zahraničí. Orientovat se podle něj můžete třeba v Chorvatsku nebo v Brazílii. Vědět, kam jdeme, je totiž důležité.

I my v Portu se snažíme Českou republiku posunout o kousek dál. Začali jsme tím, že demokratizujeme investování a podporujeme zodpovědný přístup k osobním financím. Založení portfolia je už na vás 🙂

 

 

 

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Hořicí dolar

O penězích to není

Máte 100 Kč a 2 hodiny. Jakým způsobem vyděláte co nejvíc peněz? Myslíte, že je

lancia_flaminia_gt_3c_2

Lancia a její příběh

Nahlédněme do historie jedné ze slavných automobilových italských značek – Lancia.

investice-do-whisky

Investice do whisky získává na popularitě

Investice do whisky se v posledních letech stává čím dál populárnější. Pro investory se může jednat o zajímavou alternativu k doplnění a diverzifikaci portfolia. Bohužel ale nejde náhodně nakoupit láhev v supermarketu a pak už pouze čekat na růst její hodnoty.