Svět
Po vydařeném úvodu roku akciové trhy nabraly opačný kurz a od poloviny února ustupuje většina indexů ze svých maxim. Americké akcie zastoupené indexy S&P 500 a Nasdaq 100 vstoupily do korekce a koncem března je následovaly i japonské akcie (Nikkei 225) a čínské technologické akcie (Hang Seng Tech).
Investoři se obávají globální obchodní války, kterou obchodní cla ze strany USA a následná reciproční cla vyvolávají. Jejich výsledkem bude opětovné zvýšení inflace a zpomalení ekonomického růstu, což se negativně projeví v ziskovosti firem, tedy i v hodnotě akcií. Od začátku roku S&P 500 klesl o 4,4 %, Nasdaq 100 o 8,1 % a Nikkei 225 o 9,4 %. Navzdory slabšímu poslednímu týdnu končí první čtvrtletí dobře čínské akcie, když Hang Seng vzrostl o 17,8 %.
Evropa
Obchodní cla a turbulence v transatlantickém vztahu mezi USA a Evropou způsobují rotaci trhu, ze které těží evropské akcie. V předchozích týdnech dosáhl odliv kapitálu z amerických akcií směrem k evropským největší hodnoty v historii.
Index eurozóny Euro Stoxx 50 letos vzrostl o 6,7 %, panevropský Stoxx Europe 600 o 4,4 % a německý DAX 40 dokonce o 10,5 %. Růst evropských akcií táhne především zbrojařský a bankovní sektor. Zbrojařský index STOXX Europe Total Market Aerospace & Defense si od začátku roku připsal již 26,9 %, zatímco bankovní index STOXX Europe 600 Banks 21,2 %. Hlavním vítězem na akciovém trhu jsou akcie z obranného průmyslu. Německá zbrojovka Rheinmetall si letos již připsala 116 % a od ruské invaze na Ukrajinu více než 1 000 %, čímž předčila z hlediska tržní hodnoty všechny německé automobilky.
Trump odmítá držet nad starým kontinentem ochranný deštník a vyzývá k evropské obranné soběstačnosti. Evropská komise zareagovala na tyto výzvy programem ReArm, který má potenciál mobilizovat 800 miliard eur vyhrazených na podporu evropského zbrojního průmyslu. Tento krok v kombinaci s uvolněním dluhové brzdy a balíkem na podporu ekonomiky za 500 miliard v Německu vyvolává naději na oživení hospodářského růstu Evropy a láká investory. Evropským akciím kromě silných fiskálních pobídek pomáhá i snižování úrokových sazeb, které činí evropské akcie v porovnání s americkými lákavější.