Search
Close this search box.

#10 – NFT na Bitcoinu

crypto-nl-19-tiny

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. 

Po lednovém růstu si kryptoměny dávaly v únoru od větších pohybů pauzu. Zatímco v lednu si tak třeba Bitcoin připsal 40 %, v únoru letošního roku skončil se ztrátou 2,4 %. V uplynulém měsíci chyběly významnější události, které by investorům daly jasný impuls pro významnější nákupy, nebo naopak prodeje. Podobný vývoj jako u nejsledovanější kryptoměny jsme mohli pozorovat i u celkové tržní kapitalizace krypto trhu. V současnosti si tak investoři kryptoměnový trh cení na 1,06 bilionu dolarů.

krypto-trh-unor

NFT na Bitcoinu. V únoru jsme zaznamenali překvapivý vývoj na blockchainu nejznámější kryptoměny Bitcoin, jeho síť byla totiž zahlcena nezaměnitelnými tokeny (NFT), které známe spíše ze sítí Ethereum, či Solana. NFT na Bitcoinu se nazývají Bitcoin Ordinals a umožňují přiřazení obrázku, videa, či jiného kusu kódu k jednotlivým Satoshi, tedy nejmenším jednotkám Bitcoinu. Na Bitcoinu již vznikly první série obrázků podobné úspěšným NFT z jiných kryptoměn, velká budoucnost se Bitcoin Ordinals ale předvídat nedá, jelikož Bitcoin není určen primárně pro jejich provoz a velké množství těchto NFT prodraží zasílání jednotlivých transakcí na tomto blockchainu. 

bitcoin-ordinals

Dluhopisy na blockchainu. Společnost Siemens vydala digitální dluhopisy na veřejném blockchainu v hodnotě 60 milionů euro. Podle vedení firmy je proces vydávání digitálních dluhopisů mnohem rychlejší a efektivnější než tradiční metody. Díky využití blockchainu například odpadá nutnost používat papírové certifikáty, dluhopis lze navíc prodat přímo investorům. Vydavatelé dluhopisů tak nemusí využívat banky jako zprostředkovatele. Transakce byla provedena pomocí klasických platebních metod, v budoucnu se ale počítá s využitím tzv. digitálního eura. Vydávání dluhopisů na blockchainu je v souladu s dlouhodobou strategií společnosti Siemens, firma se totiž chce stát průkopníkem ve vývoji digitálních řešení pro kapitálové trhy. 

Krypto je cenný papír, s výjimkou Bitcoinu. Podle předsedy americké SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů) Garyho Genslera je Bitcoin komodita. Narozdíl od dalších kryptoměn se tak podle něj nejedná o cenný papír. Jeho prohlášení může mít významné důsledky pro regulaci kryptoměn a digitálních aktiv v USA. Jedním z důsledků je to, že digitální aktiva tak mohou podléhat regulaci SEC. Zajímavé je, že Gensler svým prohlášením potvrdil názor řady lidí, že “Bitcoin není krypto”. Názor, že Bitcoin nejde srovnávat s dalšími kryptoměnami, zastávají hlavně nadšenci, kteří se často označují jako “Bitcoin maximalisté”.

Dozvuky pádu FTX. Silvergate, banka zaměřená na kryptoměny, varovala, že promešká lhůtu pro předložení výroční zprávy, a vznesla pochybnosti o své schopnosti přežít jako fungující podnik. Silvergate, která spolupracovala se zkrachovalou burzou FTX a její sesterskou firmou Alameda Research, již dříve zaznamenala ztrátu důvěry svých klientů. Nejznámější měna Bitcoin reagovala na oznámení propadem asi o 4,5 %, podobně reagovaly i další kryptoměny. Na klienty Portu Crypto problémy Silvergate přímý vliv nemají. Všechny privátní klíče ke kryptoměnovým mincím jsou u Portu Crypto drženy na bezpečných uložištích emitentů ETP, kteří s nimi dále neobchodují, kryptoměny jsou tak chráněny proti zneužití.

SBF dostane Nokii. Zkrachovalá burza FTX těsně před svým pádem spravovala téměř 12 miliard dolarů, asi 265 miliard korun. Klienti ale pravděpodobně dostanou zpět jen část svých peněz. Dosud se totiž podařilo dohledat pouze necelé 3 miliardy dolarů. Zbývajících 9 miliard dolarů, tedy v přepočtu přibližně 200 miliard korun je ztraceno. Bývalý šéf FTX Sam Bankman-Fried čeká na soud, hrozí mu přes 100 let za mřížemi. Příliš se ale asi zatím nepolepšil. Podle soudu se snažil ovlivňovat svědky,  a tak nebude moci používat chytré telefony. Čekání na soud doporučujeme zkrátit například hrou Had na Nokii 3310. 

Zelenější Bitcoin. Více než 50 % energie spotřebované na těžbu Bitcoinu pochází ze “zelených” zdrojů. Ve svém článku to tvrdí Daniel Batten. To je v rozporu s další, hojně citovanou, studií univerzity v Cambridge, která tvrdí, že těžba Bitcoinu spotřebovává až 63 % energie z fosilních paliv. Podle Battena daná studie nezohledňuje důležité faktory, podle jeho výpočtů tak minimálně 52,6 % energie spotřebované při těžbě Bitcoinů pochází z obnovitelných zdrojů. Dosavadní vnímání údajné neekologičnosti může přispívat k tomu, že do nejoblíbenější kryptoměny zatím neinvestují fondy, které chtějí peníze svých klientů zhodnocovat v souladu s principy ESG. Ty jsou v současnosti na vzestupu, do roku 2026 mohou vzrůst o 84 % na 33,9 bilionu dolarů a budou tvořit 21,5 % globálně spravovaných aktiv.

Vývoj kryptoměnového trhu od začátku února 2023

Co nového v Portu?

Zajímají vás blockchainové technologie? Pak si do kalendáře zapište datum 15. 4. 2023. Právě v tento den se ve Zlíně můžete zúčastnit konference Block’23. Po vydařeném prvním ročníku se můžete znovu těšit na přednáškypanelové diskuze i workshopy, kde si blockchainové technologie budete moct vyzkoušet na vlastní kůži. Přednášku o úvodu do kryptoměn bude mít i Jakub Valníček z Portu Crypto

Velmi si ceníme zpětné vazby na obsah Crypto newsletterů, o kterou jsme vás žádali minule. Z odpovědí jsme vyčetli, že většina ze čtenářů je s obsahem spokojena a preferuje kratší shrnutí zpráv ze světa kryptoměn na měsíční bázi. Bereme si k srdci i tipy na témata, které vás zajímají nejvíce, jako jsou vývoj cen hlavních kryptoměn, varování před podvody a kuriózní zprávy z krypto světa. Jejich shrnutí vám přineseme zase v dalším vydání již za měsíc. Děkujeme za přízeň!

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu běží naplno a vylepšuje

V tomto týdnu spustilo Portu plný provoz pro neomezený počet klientů. Po ukončení testovací fáze, ve které se k