Search
Close this search box.

#260 – Vyvítekdo znovu zasahuje

Máme za sebou relativně poklidný týden, alespoň na akciových trzích. Indexy S&P 500, panevropský Euro Stoxx 50 nebo čínský SSE Composite se pohybovaly kolem nuly a velký zvrat nepřineslo ani vítězství republikánské strany a její zisk většiny v americké sněmovně reprezentantů, nebo nový vývoj konfliktu na Ukrajině.

Krypto v problémech. Svět aktuálně žije spíš kolapsem kryptoburz. Po pádu burzy FTX se propadla cena téměř všech kryptoměn. Další burzy v čele s Binance přispěchaly s řešením – zavedou proof of reserves, kryptografický důkaz o tom, že burza drží aktiva svých klientů a nepoužívá je k různým machinacím. Ruku na srdce, kdyby FTX nespekulovala s majetkem klientů, těžko by nyní dlužila 8 miliard dolarů.

Krize, nebo příležitost? Nejen zmíněná FTX je v problémech, v posledních dnech se objevují nepříjemné zprávy o dalších burzách jako Genesis nebo Crypto.com. Propadů už využívají velcí hráči, Cathie Wood už přes svůj ARK fond nakoupila akcie Coinbase, její akcie koncem minulého týdne vyrostly o 25 %, tento týden ale 15 % ztratily.

Raketa zasáhla Polsko, a tedy území NATO. Prvotní vyděšení, že se jedná o útok Ruska a NATO by muselo vstoupit do války vystřídalo ‚uklidnění‘, protože raketu vypálili Ukrajinci při pokusu sestřelit ruskou raketu. Akciové trhy na to naštěstí příliš nereagovaly.

Ceny dál rostou. Kdo doufal, že v EU růst cen zpomalí jako v USA, doufal marně. Inflace v EU v říjnu vzrostla na 11,5 % a už devátý měsíc v řadě překonává rekord z předešlého měsíce. Napjaté časy navíc způsobují, že ekonomika eurozóny ale i EU ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 0,2 %. Meziměsíční inflace v ČR klesla o 1,4 %, hlavně kvůli zásahu vlády.

Recese v EU? Investiční banka Morgan Stanley předpovídá, že USA se v roce 2023 vyhne recesi, EU ani UK ale ne. Podle bankéřů z Wall Street udrží Spojené státy nad vodou silný pracovní trh a menší tlak na růst energií v porovnání s EU. Na starém kontinentě bude ale recese silnější.

Návrat oranžového démona? Bývalý americký prezident Trump se rozhodl znovu kandidovat na prezidenta. To je zpráva, ze které mnozí dostávají husí kůži, jiní jsou ale nadšení. Kdyby dokázal znovu vyhrát, je jisté, že bude na světě o další nejistotu víc. Už začátkem listopadu se objevily zprávy, že tak možná učiní a akcie jeho sociální sítě Truth (Ticker: DWAC) vyskočily tento měsíc až o 78 %, pak ale většinu zisku odepsaly.

Tikající bomba v Číně. Čína navenek nedává znát žádné problémy, ale pod pokličkou zřejmě bublá zkažená polévka. Problémy s nemovitostmi se v této asijské zemi objevily už před rokem, developerské společnosti jsou extrémně zadlužené a nejsou schopny postavit byty podle plánů. Lidé tak nemají své byty, ale hypotéky splácet musí. To v kombinaci se slábnoucí měnourekordní nezaměstnanost mezi mladými lidmi a zavírání ekonomiky kvůli covidu podporuje protesty, které nabývají na síle.

Londýn ztratil další korunu. Význam Velké Británie jako světové mocnosti už nějaký ten pátek upadá, ale Britům to neříkejte. Žijí si svůj brexitový sen, který měl odpojením od EU přinést zemi dřívější slávu. Londýn po dlouhých dekádách ztratil pozici největší akciové burzy v Evropě, předběhla ho Paříž. Rozdíl v tržní kapitalizaci mezi britskými a francouzskými akciovými trhy se od Brexitu neustále zmenšoval. Francouzské akcie tento týden dosáhly hodnoty 2,823 biliónu dolarů, o několik milionů víc než britské.

 Od bankrotu k největší franšíze v historii. Marvel asi není třeba představovat, asi jste v posledních dvou dekádách viděli, nebo jste alespoň slyšeli o hrdinech nebo filmech jako Iron ManKapitán AmerikaSpider-Man nebo sága Avengers. Málokdo ale ví, že v roce 1996 společnost Marvel Entertainment zbankrotovala po dlouhodobých problémech, hlavně kvůli špatným prodejům komiksů. V poslední době je na tom tato značka velmi dobře a jediným mínusem jsou překlady názvů filmů do češtiny. Poslední film s názvem „Wakanda: Nechť žije“ nám zlomila jazyk. Forever se obvykle do ČJ překládá jako navždy.

I my už jsme unavení. V každém newsletteru dokola zmiňovat jedno konkrétní jméno je moc i na nás, proto jsme se rozhodli tuto zprávu trochu zašifrovat. Někdo velmi bohatý si koupil něco na internetu a začal vyhazovat lidi a zavádět nová pravidla. Bláznivou novinkou bylo zrušit ověřovací proces při nákupu modré fajfky a jak se dalo čekat, hned to někdo zneužil. Za pár dolarů si fajfku někdo koupil, něco napsal na internet jménem farmaceutické společnosti Eli Lilly a odmazal 350 mld. dolarů z její tržní hodnoty. Jestli to byl někdo chytrý, mohl na tom brutálně vydělat. Snad jste to pochopili, jestli ne, šifru můžete rozšifrovat zde.

7 z 10 očekává pomoc. Většina (93 %) občanů ČR se obává rostoucích nákladů na bydlení a menší, ale stále většina (3/4) souhlasí s tím, že by stát měl s náklady pomoct. Ta by měla mít formu například zastropování sazeb na hypotékách, sociálního bydlení nebo podporou výstavby nových bytů. Průměrná sazba nově sjednaných hypoték je mezitím nejvyšší za 20 let – 5,86 %.

Banky začínají propouštět. Důvodem je zdražování, růst nákladů, ale i nezájem o hypotéky nebo snaha o digitalizaci. Raiffeisenbank propustí do konce roku 150 lidí, Moneta chce do poloviny příštího roku zredukovat jejich počet až o 300. Pro část zaměstnanců to ale není zas tak bolestivá záležitost, mohou totiž získat odstupné ve výši až poloviny ročního platu a nebojí se, že by na trhu práce nenašli uplatnění.

Peníze z Česka pryč. Ve srovnání s loňským rokem se odliv dividend z České republiky zvýšil o desítky miliard. Podle mluvčí České národní banky odvedly firmy a banky svým zahraničním matkám od začátku roku rekordních 255,5 miliard korun. V roce 2021 to bylo téměř 171 miliard. Důvodem rekordního odlivu peněz je velká ziskovost energetických firem, ale především bank, které těží z vysokých úrokových sazeb.

Co nového v Portu?

O víkendu proběhlo v Občanské plovárně setkání s investory Portu a jestli jste to čirou náhodou prošvihli, můžete se podívat na záznam.

Na Portu Gallery jsme včera spustili úpis automobilu Triumph TR2 Sport. Stále je také možné zainvestovat do Modrého safíru nebo Andyho Warhola.

Pěkný víkend!


Co se děje v Číně? Hrozí kolaps?

Marně byste na světě hledali tak úspěšný hospodářský příběh, jaký se v posledních desetiletích odehrává v Číně, nejlidnatější zemi světa. Z montovny se vypracovala na druhou…


Jak probíhal Sraz investorů Portu 2022?

Myšlenku uspořádat Sraz investorů na Portu jsme měli v hlavě už dlouho. Pár let zpět, v období kdy jsme měli přibližně 10 000 uživatelů jsme byli…


Představení společnosti Tesla: Průkopník elektromobility s jasnou vizí

V rámci nové možnosti investování do vybraných akcií vám budeme tyto společnosti postupně představovat. Úvodní díl bude věnován


Mladí chodí na TikTok pro finanční rady a další novinky

TikTok je sociální síť, která zíkává na popularitě hlavně u mladých lidí z takzvané Generace Z. Možná proto nepřekvapí výsledky nejnovějšího…


 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #6: Letní přehled

Wall Street už nesdílí nadšení malých investorů. Na vývoji indexů se to po několika měsících růstu odráží v červených číslech. Výsledková sezóna ale přinesla také mnoho překvapení. V letním přehledu jsme se podívali na nejnovější makro data, očekávané reakce centrálních bank a výkonnost firem, které přepisují fungování svého odvětví.