Search
Close this search box.

Informace z trhů: Výsledková sezóna (32. týden)

wall street

V minulém týdnu jsme se na blogu začali věnovat tomu nejzajímavějšímu, co nám výsledková sezóna na amerických trzích přináší. Zaznamenali jsme v něm například prudký nárůst společnosti Apple, která se stala první americkou společností s tržní kapitalizací přesahující jeden bilion dolarů.

V tomto týdnu jsme mohli sledovat mimo jiné společnost Walt Disney, Snap Inc. nebo Dropbox. A i přesto, že tento týden byl na zvučná jména společností o něco chudší než ten minulý, přinesl řadu zajímavých překvapení.

Pátek 3.8.2018

Po páteční publikování přehledu za 31. týden zveřejňovalo své výsledky ještě několik společností. Proto se k nim na chvilku vraťme v tomto článku.

Berkshire Hathaway: Konglomerátní holdingová společnost, se kterou si většina investorů spojí jméno Warrena Buffetta, vykázala uspokojivé výsledky. Oproti stejnému čtvrtletí minulého roku se ji dařilo lépe v téměř každé oblasti.

Warren Buffett již tradičně zveřejňuje výsledky až o víkendu. Tento neobvyklý krok obhajuje tím, že chce investorům dopřát dostatek času na prostudování materiálů. Zajímavý je proto především pohyb hodnoty akcií z pátku na pondělí. V tomto období rostly akcie společnosti o 3 %. Ke konci aktuálního týdne můžeme sledovat růst o více než 4 %.

The Kraft Heinz: Potravinářská společnost The Kraft Heinz překonala očekávání expertů i výsledky za stejné období minulého roku. Díky tomu v průběhu pátku vystoupala hodnota akcií společnosti o více než 8 %.

Začátkem tohoto týdne se však investiční firma 3G Capital rozhodla prodat část svého podílu ve společnosti. Vzhledem k tomu, že je 2. největším držitelem akcií (prvním je právě výše zmiňovaná společnost Berkshire Hathaway), vyvolalo to v investorech vlnu nejistoty a akcie nabraly opačný trend. Ke konci aktuálního týdne tak můžeme sledovat pouze nepatrný růst o 1 %.

Pondělí 6.8.2018

V pondělí nezveřejňovala výsledky žádná ze známějších společností, a proto se přesuneme hned na úterý.

Úterý 7.8.2018

Walt Disney: Společnost Disney zveřejňovala v úterý po uzavření burzy své výsledky. Zatímco CEO společnosti, Bob Iger, prohlásil, že je s výsledky spokojený, investoři měli spíše odlišný názor. Přestože zisky oproti stejnému čtvrtletí minulého roku rostly, byly výsledky horší, než se předpokládalo.

Nijak společnosti Disney ani nepomáhá stále klesající počet předplatitelů kabelové televize ESPN, kterou vlastní. Nejen z toho důvodu se v průběhu následujícího dne propadla hodnota akcií o více než 2 % a na této ceně se drží i ke konci týdne.

Snap Inc.: Společnost Snap Inc., známá především aplikací Snapchat, zveřejňovala své výsledky v úterý po uzavření burzy. V minulých týdnech jsme zaznamenali rekordní propad sociální sítě Facebook a obdobný propad společnosti Twitter. Bylo proto zajímavé sledovat, zdali Snapchat také ztratí uživatele, nebo jestli naopak přetáhne část mladé generace a na propadu „zavedených“ sociálních sítí vydělá.

Jak se ukázalo, ani Snapchat se nedokázal vyhnout nově nastavenému trendu a ztratil část uživatelů, kteří aplikaci využívali každý den. Těžko odhadovat, zda se jedná pouze o krátkodobou reakci uživatelů na změnu vzhledu aplikace, nebo dlouhodobější trend, kdy uživatelé (především po skandálech kolem Facebooku) stále méně důvěřují sociálním sítím.

Investoři na tento nečekaný pokles reagovali prodejem akcií, kdy jejich hodnota v průběhu středy klesla o více než 6 %. Lépe to nevypadá ani ke konci týdne a od zveřejnění výsledků společnost ztrácí necelých 7 %.

Středa 8.8.2018

21st Century Fox: Společnost 21st Century Fox, která odprodává velkou část svých aktiv do rukou Disney, zveřejňovala své výsledky ve středu po uzavření burzy. Nadprůměrné výsledky, způsobené především úspěchem filmu Deadpool 2, za kterým společnost stojí, však neměly podstatnější vliv na hodnotu akcií.

Ty totiž od začátku roku narostly o více než 30 %, především díky vzájemnému přehazování se ze strany společností Comcast a Disney, které měli o nákup aktiv společnosti 21st Century Fox zájem. Investoři tak spíše vyčkávají na úspěšné dokončení transakce a na to, jestli se 21st Century Fox podaří plán stát se především televizním gigantem a soustředit se na své stávající stanice.

V průběhu čtvrtka jsme byli svědky lehkého poklesu, který byl však ke konci týdne smazán a akcie společnosti se obchodují na prakticky stejné ceně, jako před zveřejněním výsledků.

Booking Holdings Inc.: Společnost známá především díky portálu Booking.com sice plánovala výsledky zveřejnit ve středu po uzavření burzy, nakonec se tak stalo až ve čtvrtek brzy ráno. I přesto, že výsledky byly o desítky procent lepší, než ve stejném čtvrtletí minulého roku, akcie společnosti výrazně klesly.

Pro tento „paradox“ existují 2 hlavní důvody. Jedním jsou pesimistické výhledy, které společnost Booking vydává na další čtvrtletí. Investoři se tak každé čtvrtletí zaleknou negativního výhledu a i přes dobré výsledky akcie prodávají. I přestože společnost Booking Holdings je (zbytečným) pesimismem už proslulá, mnoho investorů stále nechce riskovat.

Druhým důvodem je, že i přes dobré výsledky očekávali investoři ještě trochu více. Jsme na vrcholu ekonomického cyklu, kdy lidé více cestují, více se ubytovávají a celkově více utrácí. Mnoho investorů proto předpokládalo, že výsledky nebudou dobré, ale skvělé. To se nestalo, a proto v průběhu čtvrtka klesla hodnota akcií o 5 %. Aktuálně se akcie obchodují o 7 % níž než před zveřejněním výsledků.

Čtvrtek 9.8.2018

Dropbox Inc.: Nováček na burze, který má za sebou první půlrok zažil silné čtvrtletí. Překonal očekávání expertů a těsně po zveřejnění výsledků (v poburzovním obchodování) vystřelila hodnota akcií o 4 % nahoru. Následovalo však oznámení, že ze společnosti odstupuje COO společnosti, Dennis Woodside. Pravděpodobně v reakci na toto oznámení hodnota akcií rychle změnila svůj směr a poobchodní seanci zakončovala společnost s více než 8% ztrátou. Aktuálně, v průběhu pátku, se společnosti nedaří ztrátu umazat. Hodnota akcií je oproti stavu před zveřejněním výsledků o 9 % nižší.

Pátek 10.8.2018

V pátek své výsledky zveřejňuje menší množství společností a to pouze před otevřením burzy. Žádná z nich však nepatří mezi největší hráče na americkém trhu a proto se jim v tomto článku nebudeme věnovat.

V přístím týdnu zveřejňuje výsledky méně společností než v týdnu uplynulém, přesto mezi nimi najdeme zvučná jména.

Těšit se můžeme například na výsledky společnosti Home Depot, Cisco Systems, Walmart, Nvidia, či L Brands, která „vyhrála soutěž“ o nejhůře vyvíjející se akcii roku 2018.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň