Search
Close this search box.

#183 – Shortování dolaru

Po dvou týdnech, kdy obavy z vyšší inflace tlačily trhy spíše směrem dolů, zavládl opět optimismus. Americký index S&P 500 se vrací na historická maxima a květen nejspíš uzavře v mírném plusu. V pondělí má americká burza pauzu (Memorial Day), o výsledku tak rozhodne zbytek dnešní seance.

Co se týká pozitivních zpráv (pro trhy), najít by jich šlo hned několik. O podporu v nezaměstnanosti žádá každým týdnem méně lidí a daří se překonávat i očekávání analytiků. Tento týden bylo žádostí těsně nad 400 tisíc. Fed navzdory tomu trh ujistil, že měnová politika zůstane i nadále uvolněná a sazby v nejbližší době neporostou. Zraky investorů teď směřují k polovině dubna, kdy dojde ke zveřejnění čísel o květnové inflaci. Výrazné přestřelení by mohlo tlačit na aktivnější přístup Fedu a trh by pravděpodobně reagoval opět negativně. Pomalejší růst by naopak mohl přinést další signál k růstu.

Zpátky do přítomnosti, index S&P 500 roste tento týden o 1,4 %. Dařilo se především menším firmám, což potvrzuje širší americký index Russell 2000. Ten za stejné období roste o více než 2,5 %. Evropa drží krok a ke konci týdne posiluje index Euro Stoxx 50 o 1,1 %.

Ceny nemovitostí ve Spojených státech nepřestávají růst. Podle indexu S&P Case-Shiller zdražily nemovitosti v březnu meziročně o 13,2 %. To je nejrychlejší tempo za posledních 15 let. Domů na trhu je málo, cena materiálů roste a nepomáhají ani obavy z inflace. Právě očekáváný nárust cenové hladiny vede lidi k tomu, že čím dál tím častěji „shortují dolar“ a ženou tak ceny nemovitostí ještě výš.

Shortování (sázení na pokles podkladového aktiva) je v kontextu dolaru relativně jednoduché. Člověk, který očekává vysokou inflaci, si půjčí peníze a doufá, že budou co nejrychleji ztrácet hodnotu. Trh nemovitostí je v tomto případě ideálním instrumentem, jelikož domy jsou relativně stabilním uchovatelem hodnoty a ať se stane cokoliv, o střechu nad hlavou bude pořád zájem. Důležitým faktorem je i relativně levný způsob, jak si tímto způsobem půjčit peníze.

V praxi si tak jednotlivec může vzít pětimilionovou hypotéku s 2% úrokem a pořídit si s minimem financí vlastní nemovitost. Ve chvíli, kdy v ekonomice dojde k vysoké inflaci a úroky jsou fixní, splácí daný člověk reálně čím dál tím méně. Při přehnání do extrému může za 10 let stát pět milionů třeba garáž a desetitisícové splátky odpovídat dnešním tisícům. Cena nemovitosti roste, vypůjčená částka nikoliv – sázka na pokles měny (= shortování měny) je úspěšná.

Ke sledování sentimentu na trzích se využívá řada více či méně přesných ukazatelů. Jedním ze zajímavých způsobů, jak sledovat averzi k riziku u investorů, je pak rozdíl ve výnosu německých a řeckých dluhopisů. Zatímco Německo je v rámci eurozóny považováno za bezpečný přístav, Řecko spolu s dalšími jižními státy představuje určité riziko. Právě tento rozdíl je nejnižší od roku 2008, tedy od doby před vypuknutím krize.

Co si z toho odnést? Těžko říct. Možná je situace v Řecku výrazně lepší a dluh odpovídající 200 % HDP není až takový problém. Možná se jen investoři ženou za o trochu vyšším výnosem a ignorují přitom rizika. Pravda bude asi někde na půli cesty. Situace Řecka nepředstavuje problém při nízkých úrokových sazbách. Pokud se ale nezávislá Evropská centrální banka rozhodne zvyšovat sazby, enormní dluh začne být problém. Naštěstí pro Řecko a další „problémové“ státy to ale s nezávislostí ECB není až tak vážné.

Pro upřesnění ke grafu, výnos německého 10letého státního dluhopisu je aktuálně -0,16 %, v případě Řecka je to +0,86 %. To představuje zhruba 1% rozdíl.

Amazon kupuje filmové studio MGM. Dosud největší mediální akvizice bude Amazon stát necelých 8,5 miliard dolarů (177 mld. Kč). Kromě všech bondovek získá Amazon další filmy a seriály jako je Rocky, Dvanáct rozhněvaných mužů, Hvězdná brána nebo Příběh služebnice.

Na burzu se skrze tzv. SPAC dostane společnost Acorns. Stejnojmenná aplikace si získala přízeň veřejnosti, když v roce 2014 přinesla neotřelý způsob investování. Každou transakci uživatele aplikace zaokrouhlí a rozdíl oproti nákupu je následně vložen do předem vybraného investičního portfolia. Dnes obdobný koncept využívá řada služeb a bank. Vstup na burzu ohodnotí společnost Acorns na zhruba 2,2 miliardy dolarů.

Česká národní banka vydala odhad, podle kterého jsou ceny bytů v ČR nadhodnoceny, v některých lokacích s větším poměrem investičních bytů pak i o více než 25 %. Navzdory tomu ČNB nezměnila dosavadní limity, které platí na poskytování hypoték a prozatím nepřibrzdila rekordní objemy.



Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsme spustili úpis konvolutu kreseb od Davida Shrigleyho. Na příští týden chystáme další příležitost, tentokrát úpis automobilu Morris Mini Cooper S z roku 1971. Těšit se můžete ve čtvrtek.

V dnešní Portu Rychlovce přináší Radim Krejčí opět novinky z trhu a odpovídá i na důležitou otázku, kterou nám často pokládáte. Nechybí ani novinky od nás z Portu.



Hezký víkend!


Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních 40 let stejnou částku. Každý z nich ovšem zvolil odlišnou investiční strategii a po 40 letech tak mají zákonitě i odlišné bohatství.


Investiční akademie 7: Sociálně odpovědné investování (SRI)

V dalším článku investiční akademie si ukážeme, jak můžete investovat na akciovém trhu a současně vyjádřit své hodnoty.


Vývoj vybraných instrumentů (21.5. – 28.5.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 174,1
+1,4%
YTD: +12,2%
Euro Stoxx 50
4 071,5
+1,1%
YTD: +14,0%
Nikkei 225
29 149,4
+2,9%
YTD: +6,2%
Ropa
66,9
+5,3%
YTD: +37,9%
EUR/CZK
25,45
0,0%
YTD: -3,0%
Dow Jones
34 571,3
+1,1%
YTD: +13,0%
Pražská burza
1 163,5
+0,4%
YTD: +13,3%
Bitcoin
36 548,0
+3,6%
YTD: +26,2%
Zlato
1 897,3
+1,1%
YTD: -0,1%
USD/CZK
20,97
+0,4%
YTD: -2,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Zelený bitcoin a australské Twisto

One River chce nabízet Bitcoiny s neutrální uhlíkovou stopou. Twisto kupují Australané. Zip chce s českým startupem dobývat Evropu a zaplatí za něj přes 2 miliardy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

DIP vs. DPS: Jaké jsou rozdíly a který produkt vybrat?

Zatímco DPS je považováno za stabilní volbu, DIP nabízí možnost dynamičtějších investic s potenciálně vyšším výnosem a je určen pro ty, kteří chtějí mít kontrolu nad svými investicemi a využívat širší spektrum investičních nástrojů.