Search
Close this search box.

#191 – Nejkratší recese

Uplynulý týden začal v pondělí výrazným propadem. Pisatelé finančních zpráv nelenili a hned se pustili do debat, jestli za pokles mohou obavy z delta varianty nebo třeba z vyšší inflace. Ať už to ale bylo cokoliv, do úterý se problém podařilo vyřešit a zbytek týdne tak patřil „býkům“. Většina světových trhů proto uzavírá předposlední červencový týden v zelených číslech.

Z ekonomických dat překvapila tento týden americká čísla sledující počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Výraznější nárůst (360k -> 419k) trh přijal jako jednorázovou anomálii a vliv na indexy byl zanedbatelný. V plném proudu už je také výsledková sezóna, kde zatím převládají pozitivní překvapení a optimistická očekávání ženou celý trh vzhůru.

Americký index S&P 500 posiluje tento týden o 1,3 %. Daří se především technologickému sektoru, kdy index NASDAQ roste o 2 %. Evropský Euro Stoxx 50 zaznamenal v pondělí největší propad za rok 2021, v rámci celého týdne i tak posiluje o 1,7 %. Kromě silných výsledků firem pomohlo evropským akciím i čtvrteční zasedání ECB.

Spojené státy za sebou mají historicky nejkratší recesi. Podle amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) trvala jen dva měsíce – únor až duben 2020. Ostatně NBER, který v USA začátky a konce recesí určuje, se trochu zdráhal celou situaci jako ekonomickou recesi označit. Učinil tak až vzhledem k hloubce poklesu. Pro připomenutí, v prvním čtvrtletí roku 2020 klesala americká ekonomika o 31 %, v druhém čtvrtletí pak o 33 % rostla.

Kdyby někdo před 18 měsíci předpověděl, že index S&P 500 vyroste za rok a půl o 30 %, asi by mu šlo uvěřit. Kdyby ovšem dodal, že do stejných 18 měsíců se vměstná ekonomická recese, 15% nezaměstnanost v USA, a především globální pandemie stojící za smrtí více než 4 milionů lidí, nejspíš by moc důvěry nezískal. Přesto je tomu tak. Od 23.1.2020 posílil index S&P 500 o 32 %, Euro Stoxx 50 za stejnou dobu o 10 %.



Netflix v úterních výsledcích zklamal počtem nových předplatitelů. Na důležitých trzích (USA + Kanada) ve druhém čtvrtletí dokonce 430 tisíc předplatitelů ztratil. Nepomohl tak ani dvojnásobný zisk a plán na přidání videoher. Akcie firmy tento týden ztrácejí 4 %. Aktuálně patří Netflix mezi 25 největších společností v indexu S&P 500 a tvoří zhruba 0,6 % jeho hodnoty.

Pozitivně naopak překvapil Snap(chat), který překonal očekávání analytiků takřka ve všech ohledech. Daří se mu zejména lépe zpeněžovat uživatele a žádné velké zpomalení nepřinesla ani obávaná aktualizace iOS 14.5. Akcie společnosti tak rostou o 29 %! 

Z oblasti sociálních sítí oznamoval výsledky i Twitter. Ten stejně jako Snapchat ukázal, že reklamě se daří a že zájem rozhodně neklesá. Zároveň vylepšil i odhady na následující čtvrtletí. Akcie Twitteru posilují tento týden o 6 % a z dobrých výsledků těží i další společnosti podnikající v reklamním byznysu (Facebook +5 %; Alphabet +2,5 %). Ty oznamování výsledků ale teprve čeká.

V rychlosti ke tržní kapitalizaci firem – ještě před rokem měl Twitter a Snapchat podobnou hodnotu. Aktuálně je hodnota společnosti Snap více než dvojnásobná (120 mld. $ vs. 55 mld. $). Pro srovnání, Facebook se pohybuje okolo jednoho bilionu ($), Pinterest pak na 50 miliardách dolarů.

(Graf níže odpovídá posledním uzavíracím hodnotám a nereflektuje prozatímní páteční růst.)

Dnes oficiálně začínají olympijské hry. Z ekonomického pohledu se ve vztahu k nim nabízí hned několik čísel:

0: Počet diváků, kteří budou moct sledovat olympijské výkony na vlastní oči. Japonsko totiž v reakci na rostoucí počet případů vyhlásilo stav nebezpečí. Aktuálně v Japonsku přibývá asi 5 tisíc nakažených denně.

7,3 miliardy dolarů: Na tolik mělo pořádání her podle projekce z roku 2013 vyjít. Jenže pandemie zkřížila Japonsku plány a částka se tak začala nafukovat. Finální projekce se změnila na 12,5 miliardy, pak 15 miliard a aktuální odhady mluví o více než 25 miliardách dolarů. To ovšem není nic neobvyklého, přestřelit budget se podaří pořadatelům olympijských her takřka pokaždé.

1984: Naposledy na olympiádě v Los Angeles se podařilo z pořádání olympijských her vyjít s profitem. Od té doby je pořádání olympiády spíše otázkou cti, platit ale musí daňoví poplatníci. I kvůli tomu zájem o pořádání her postupně klesá.

78 %: Více než tři čtvrtiny Japonců nesouhlasí s pořádáním olympijských her. Obávají se dalšího šíření koronaviru. Kvůli obavám z dalšího šíření, a především negativní publicity tak od her dávají ruce i samotní sponzoři. Například Toyota požádala o nevysílání svých reklam, bez ohledu na zaplacené peníze.

Tento týden se také rozhodlo o pořadateli her v roce 2032. Bude to australský Brisbane. V roce 2024 bude pořádat letní hry Paříž a v roce 2028 právě zmiňované Los Angels.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsme včera spustili úpis série stokorunových bankovek od roku 1800 do roku 2019. Mimo to stále ještě pokračuje úpis kolekce fotografií od slovenské umělkyně Kataríny Poliačikové.

Hezký víkend!


Strategie: Akcie rozvojových zemí

Co vlastně rozvojové trhy jsou, jak si vedou v porovnání s vyspělými ekonomikami, jaký je jejich růstový potenciál a především – kdo by na „emerging markets“ měl investovat?


Vývoj vybraných instrumentů (16.7. – 23.7.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 382,2
+1,3%
YTD: +16,7%
Euro Stoxx 50
4 106,2
+1,7%
YTD: +15,0%
Nikkei 225
27 548,0
-1,6%
YTD: +0,4%
Ropa
71,6
-0,3%
YTD: +47,6%
EUR/CZK
25,65
+0,5%
YTD: -2,3%
Dow Jones
34 926,2
+0,7%
YTD: +14,1%
Pražská burza
1 191,7
-0,5%
YTD: +16,0%
Bitcoin
32 564,0
+2,2%
YTD: +12,4%
Zlato
1 799,6
-1,0%
YTD: -5,2%
USD/CZK
21,80
+0,7%
YTD: +1,9%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků, ovšem jejich primárním účelem je jezdit. Vydejte se s námi na jízdu snů všech nadšenců.


Robinhood a Duolingo na burzu

Duolingo míří na burzu, může získat až 3,4 miliardy dolarů. Robinhood spouští IPO, nabízí 55 milionů akcií. Jeff Bezos píše vesmírnou historii. Nejbohatší muž světa ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v co nejnižším věku.

Den otevřené garáže do třetice…

… ale ne naposled! V sobotu 20. května se konal již třetí Den otevřené garáže Portu Gallery v Litoměřicích, kde je pečováno o sbírku automobilů Portu Gallery.