Search
Close this search box.

#197 – Krev a vězení

Tento týden přinesl hned několik zveřejňovaných čísel s potenciálem ovlivnit rozhodování centrálních bank a tím pádem i vývoj na trzích. V případě Evropy šlo o data o růstu cen v eurozóně, ve Spojených státech pak o čísla z trhu práce. Ve zkratce ceny v eurozóně rostou rychle (+3 %) a v rámci států velmi různě. Pro ECB je to složitá situace a při podobných číslech v dalších měsících můžou přibývat hlasy pro přiškrcení současné politiky. Co se týká amerického trhu práce, ten se zlepšuje pomaleji než se čekalo (přibylo 275 tisíc pracovních míst, očekávalo se 750 tisíc). Plná zaměstnanost je jeden z cílů americké centrální banky a horší vývoj je spíše signál po pozdější zpomalování.

Fed bude zasedat 22. září a z pohledu trhů půjde o jednu z nejdůležitějších událostí roku. Čeká se totiž na oznámení o zpomalování programu nákupu dluhopisů, a to ve výsledku musí přijít buď v září nebo na dalším zasedání v prosinci. Dnešní slabší data z trhu práce mírně snižují šanci na první termín, případně že by se začalo zpomalovat už od října/listopadu. Trhy přesto dnes reagují lehce negativně a radost z delší uvolněné měnové politiky přebíjí obavy z pomalého ekonomického oživování.

Z pohledu celého týdne končí světové indexy spíše v zelených číslech. V případě S&P 500 je to růst o 0,3 %. Euro Stoxx 50 uzavírá týden takřka beze změny. Slušné oživení zažily některé asijské indexy, například japonský Nikkei 225 roste tento týden o 5 %. Může za to i rozhodnutí současného premiéra nekandidovat příští měsíc ve volbách. Investoři od jeho nástupce očekávají větší finanční podporu ekonomiky a lepší zvládání pandemie.

K předchozímu grafu, ceny nemovitostí vyrostly ve Spojených státech meziročně o 18,6 %. Podobný graf jsme v newsletteru v minulosti zveřejňovali už vícekrát, takže není moc co k němu dodat. Snad jen, že aktuální tempo (data jsou se zpožděním, takže reálně červnové) je rychlejší než v roce 2005, a vlastně nejrychlejší od roku 1987, kdy Case-Shiller index vznikl. Důvodem je kombinace omezené nabídky s extrémně nízkými úrokovými sazbami tlačícími na růst poptávky. Podobný vývoj samozřejmě vytváří obavy ohledně dlouhodobé udržitelnosti.

V rychlosti ještě k inflaci v eurozóně. Ta v srpnu vystoupala na desetileté maximum, konkrétně 3 %. ECB s růstem nad cíl (2 %) počítala a stejně jako Fed očekává, že jde jen o dočasný trend. Kromě nízkého základu hrají významnou roli zejména rostoucí ceny energií (meziročně +15 %) a situace by se měla stabilizovat.

Horší je to ovšem s různorodostí eurozóny. Ceny v jednotlivých státech rostou odlišně a ušít jednu měnovou politiku na míru všem je složité. V některých státech by tak ocenili rychlejší zpomalování uvolněné politiky a tím pádem i krocení inflace. V jiných se naopak cenová hladina takřka nepohnula a zpomalování tu nemá důvod. Případné zvyšující se rozdíly budou pravděpodobně ještě navyšovat rozštěpení různých hlasů v rámci ECB. Důležitý je vývoj především ve větších státech, jako je Německo.

Pro média byla „dalším Stevem Jobsem“, její obličej plnil přední stránky byznysových magazínů a její firma měla změnit svět. Tento týden začal soudní proces s Elizabeth Holmes, zakladatelkou společnosti Theranos. V případě odsouzení ji za podvod hrozí 20 let za mřížemi. U soudu stojí se svým bývalým přítelem a spolupracovníkem, kterého viní z nátlaku a který čelí stejnému trestu.

Firmu, která z kapky krve měla odhalit nemoci od cukrovky po rakovinu, založila ve svých 19 letech v roce 2003. V první polovině minulého desetiletí vystoupala hodnota Theranosu až k 9 miliardám dolarů a Elizabeth Holmes se stala nejmladší (self-made) dolarovou miliardářkou. Jenže již v roce 2015 se domeček z karet začal hroutit a investigativní novináři postupně odhalovali, že firma žádné přelomové technologie nemá. Hodnota firmy zamířila k nule a na několik let zpomalila boom ztrátových firem slibujících vzdušné zámky.

Na burzu míří výrobce elektroaut Rivian. Firma, kterou podporuje například Amazon, by se ráda stala veřejně obchodovatelnou do konce tohoto roku. Vstup by měl automobilku ohodnotit údajně na částku okolo 80 miliard dolarů, čímž by se Rivian stal z pohledu tržní kapitalizace 6. největším výrobcem aut na světě. To jsou celkem slušné vyhlídky, už jen kvůli tomu, že z firmy zatím žádné vyrobené auto nevyjelo. Výroba pick-upu R1T, který Rivian představil v roce 2018, nabrala další a další zpoždění a aktuální termín počítá s tímto září. Tak snad se to před vstupem stihne.

Společnost Zoom odmazává dosavadní boom a po pondělních výsledcích poklesly její akcie o 14 %. Přitom výsledky to nebyly vůbec špatné. Pro kdejakou firmu je meziroční růst tržeb o 50 % nesplnitelným snem a vyhlídky na 30% budoucí růst taktéž. Jenže akcie Zoomu posílily od začátku roku 2020 takřka o 350 % a investoři prostě čekají víc. Od loňského podzimu proto stihly odepsat zhruba polovinu své hodnoty.

Česká ekonomika podle upřesněných čísel rostla v druhém čtvrtletí o 8,2 %. Čekalo se zejména na podrobnější rozklad HDP, aby se podařilo zjistit, proč tuzemská ekonomika zaostávala za zbytkem EU. Na vině byl především slabší vývoz. Menší utrácecí apetit domácností se naopak nepotvrdil. Češi začali rozpouštět covidové úspory a utráceli hlavně za zboží se střednědobou trvanlivostí (oblečení, domácí potřeby, obuv…). Větší spotřebu si lze přeložit jako proiinflační signál pro ČNB, která má o důvod víc navýšit tento rok sazby na každém zasedání.

Kromě HDP zveřejnil Český statistický úřad také čísla ohledně vývoje mezd. Průměrná mzda rostla v 2. čtvrtletí o 11,3 %, po odečtení inflace o 8,2 %. Aktuálně činí 38 275 Kč a nejvyšší je v Praze (46 200 Kč), nejnižší naopak v Moravskoslezském kraji (34 700 Kč). Vysoký meziroční růst je dán relativně nízkou covidovou základnou. Z pohledu odvětví si nejvíce polepšila zdravotní a sociální péče (+44 %), kde se projevilo vyplácení mimořádných odměn. Vysoký růst zaznamenalo i pandemií postižené odvětví ubytování, stravování a pohostinství (+17 %). Mzdy naopak klesaly v peněžnictví a pojišťovnictví (-1,6 %). Mediánová mzda vyrostla na 32 408 Kč.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery začal tento týden úpis kolekce vína En Primeur 2020 #2. Zároveň pokračuje i úpis sbírky umění Pasty Onera a prvního výtisku 100 Kčs z roku 1961. Příští čtvrtek se můžete těšit na úpis investičních rubínů, které tak doplní úspěšné úpisy safírů.

Hezký víkend!


Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za uplynulých deset let. Děláte změny ve svém dlouhodobém investičním plánu, abyste se ochránili před krátkodobými obavami z inflace?


Proč je pro nás tak těžké začít spořit na důchod?

Psychologie hraje v osobních financích často stejně důležitou roli jako čísla. Způsob, jakým spoříme, utrácíme a investujeme, je ovlivněn naším myšlením a pocity, a to zejména pokud jde o jakousi přípravu na události v budoucnosti…


Vývoj vybraných instrumentů (27.8. – 3.9.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 524,3
+0,3%
YTD: +20,5%
Euro Stoxx 50
4 186,7
-0,1%
YTD: +17,2%
Nikkei 225
29 128,1
+5,4%
YTD: +6,1%
Ropa
70,2
+2,1%
YTD: +44,6%
EUR/CZK
25,42
-0,5%
YTD: -3,1%
Dow Jones
35 312,6
-0,4%
YTD: +15,4%
Pražská burza
1 293,2
+0,8%
YTD: +25,9%
Bitcoin
50 669,0
+3,5%
YTD: +74,9%
Zlato
1 823,8
+0,2%
YTD: -3,8%
USD/CZK
21,41
-1,5%
YTD: +0,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Ohlédnutí za výstavou Portu Gallery – Investice s příběhem

Dnes je to přesně týden od konce premiérové výstavy první online investiční galerie na českém trhu Portu Gallery s názvem Investice s příběhem.


Drahá káva a neplatič Google

Na Zonky už nepůjde půjčovat konkrétním lidem. Google loni v Česku opět nezaplatil skoro žádné daně a digitální daň ho nepostihne. Covid zdražuje kávu, ve Vietnamu k tomu přispívají protiepidemická opatření.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí

jak-investovat-v-dobe-klesajicich-sazeb

Úrokové sazby klesají. Jak se zachovat?

ČNB pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Nastal tak nejvyšší čas k přesunu volných financí do aktiv, které mohou nabídnout zajímavější výnos.

Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze.

Japonské akcie po 34 letech opět na maximech

Japonské akcie září. Hlavní japonský index Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let a překonal hranici 39 000 bodů a pokořil tak svá maxima z roku 1990.