Search
Close this search box.

#217 – Microsoft na nákupech

Hlavní americký akciový index S&P 500 se dál propadá. Za posledních 5 dní odmazal téměř 5 % v reakci na Fedem plánované zvýšení ceny peněz (úrokové sazby), která už nebude 0 ale třeba 1 %, ale také v reakci na až nečekaně vysoký počet žadatelů o práci, kterých je nejvíce za posledního čtvrt roku. Z pohledu investora je tedy teď možné nakoupit tento index s 5% slevou.

Světové indexy také spíše klesají. Německý DAX klesl o 2 %, Euro Stoxx o 1,2 %, čínský SSE se za poslední týden nijak výrazně nepohnul a britský FTSE odepisuje necelé 1 %.

Zvýšení ceny peněz v USA (ale i kdekoliv jinde) bude mít výrazný dopad na riziková aktiva jako je společnost Tesla nebo kryptoměny. Se zvyšujícími se sazbami se ohodnocení těchto aktiv dostane pod tlak a jestli budou schopny svou valuaci obhájit je otázkou. Trh očekává, že letos se budou úrokové sazby v USA zvyšovat čtyřikrát.

Index S&P 500 se propadá od začátku roku. Koncem minulého týdne zveřejnily své výsledky velké americké finanční domy. Ty sice nebyly vůbec špatné, ale kvůli poklesům některých ukazatelů, odepsala jedna z největších amerických bank JPMorgan Chase přes 13 %. Silně poklesly i akcie další velké banky Goldman Sachs, a to o více než 12 %. Nejvíce ovšem táhnou dolů technologické společnosti jako Apple, Intel nebo NVIDIA.

Další akciové indexy ve spojených státech také zaznamenaly pokles. Index NASDAQ, složený zejména z technologických firem, odepsal tento týden přes 6 % a dostal se do teritoria korekce (= pokles o 10 % z historických maxim). Index firem s menší tržní kapitalizací Russell 2000 odepsal dokonce 7,5 % a od listopadových maxim ztrácí přes 18 %.

Druhá nejhodnotnější společnost světa nakupuje. Microsoft zaplatí za videoherní společnost Blizzard bezmála 1,5 bilionu Kč. Podobnou hodnotu měl příjem státního rozpočtu v minulém roce. Activision Blizzard je v herním průmyslu velké jméno, stojící za hrami jako Halo, Diablo nebo Warcraft, ale poslední dobou se do novin dostává spíše kvůli skandálům ohledně sexuálního obtěžování. Akcie herní společnosti po zprávě ohledně možného odkupu vyskočily o 25 %. Microsoft nabízí investorům 95 dolarů za akcii, ty se aktuálně (i kvůli nejistotě ohledně úspěchu celého nákupu) obchodují za cenu okolo 82 dolarů.

Netflix zažívá volný pád. Po zveřejnění výsledků počtu nových předplatitelů se akcie streamovací společnosti propadly o 27 % a umazaly tak přes čtvrtinu své hodnoty. Oproti vrcholu v listopadu už ale společnost umazala 45 %. Streamovací služby obecně zažívaly během pandemie žně, protože lidé byli více doma a na jiné způsoby zábavy se tak trochu zapomnělo.

Poprvé v historii se v prosinci na území EU prodalo více elektrických aut než aut s Dieslovým motorem. Hlavně kvůli silné dotační politice bylo v prosinci prodáno asi 176 tis. elektromobilů oproti 160 tis. dieselů. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat kvůli evropskému přechodu na zelenou ekonomiku.

Investiční skupina Penta nakupovala v centru Prahy. K luxusním kancelářím, které buduje na Masarykově nádraží podle návrhu architektky Zahy Hadid, přidává projekt rezidenčního bydlení s 80 až 100 luxusními byty, projekt bude stát přes 700 mil. Kč.

ČSÚ zveřejnil meziroční růst cen průmyslových výrobců za prosinec. Z něj je patrné, že nejvíce podražily chemické látky (především hnojiva) a to o 55 %, následovány jsou dřevem a kovy, které zdražují o více než 20 %. Ceny výrobců se zvýšily o 13,2 %, což je oproti listopadu (13,5 %) mírné zpomalení.

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu (6,1 %) vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta.

V pondělí 31.1. od 17:00 se můžete těšit na představení novinek, které jsme v uplynulém roce na Portu uvedli. Zároveň vám zástupci Portu budou k dispozici v Q&A části, kde se budete moci na cokoliv zeptat.

Na Portu Gallery momentálně probíhají dva úpisy. Stále je možné zainvestovat do zlaté medaile z konce 19. stol a připojit se tak k více než třem stovkám investorů a včera jsme spustili úpis investičního vína. Příští týden se můžete těšit na sbírku známek z Britské Guyany.

Na opPORTUnity probíhá prodej hned několika dluhopisů najednou. Můžete si tak vytvořit takové mini dluhopisové portfolio a zafixovat si výnos s různou dobou splatnosti.

Zároveň tam naleznete i venture investici do firmy Sequent. Sequent spustil prodej nové edice hodinek Elektron, s titanovým tělem, krásným podsvícením, s GPS, měřením tepu a samozřejmě to vše na samonabíjecím strojku. Novinkou se tento týden dostal i do prestižního deníku Financial Times.Krásný víkend!


7 nejčastějších chyb během propadů na trzích

Jaké jsou ty nejčastější přešlapy, kterých se investoři dopouštějí a čeho je dobré se vyvarovat?


Vývoj vybraných instrumentů (14.1.- 21.1.2022)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 475,3
-4,0%
YTD: -6,3%
Euro Stoxx 50
4 221,7
-1,2%
YTD: -1,8%
Nikkei 225
27 522,3
-2,1%
YTD: -4,4%
Ropa
84,9
+1,3%
YTD: +13,0%
EUR/CZK
24,35
-0,6%
YTD: -2,1%
Dow Jones
34 802,4
-3,1%
YTD: -4,2%
Pražská burza
1 418,0
-1,8%
YTD: -0,6%
Bitcoin
38 756,0
-10,1%
YTD: -18,1%
Zlato
1 833,6
+0,9%
YTD: +0,3%
USD/CZK
21,45
+0,2%
YTD: -2,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2022).


Rostlinná vakcína a digi krypto karty od Googlu

Thajský startup vyvíjí vakcínu proti covidu z tabáku. Google zvažuje možnost ukládání kryptoměn do digitálních karet. Loterijní společnosti Karla Komárka míří na newyorskou burzu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto

#9 – Leden v zeleném

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn