Search
Close this search box.

#272 – Elon až na prvním místě

V týdnu následujícím po americkém Superbowlu se nejvýznamější světové indexy nedokázaly dohodnout na směru. Hlavní americký akciový index S&P 500 za poslední týden odepsal 0,2 %, technologický Nasdaq si na druhou stranu připsal 0,4 %. Vzrostl také evropský Euro Stoxx 50, který posílil o 1,8 %. Naopak japonský Nikkei 225 se propadl o 0,6 % a čínský Hang Seng ztrácí 2,2 %.

Americká inflace ustupuje. Nejsledovanější makroekonomickou událostí tohoto týdne byla čísla o inflaci v USA. Inflace ve Spojených státech v lednu poklesla na 6,4 %. Investoři už jsou možná z věčného sledování inflace unavení, a tak třeba americký index S&P 500 skončil v úterý na Valentýna, kdy bylo číslo oznámeno, smíšeně. Unavená ale rozhodně není americká centrální banka, od té trhy stále očekávají nejméně dvě zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 %. Zhruba pětina analytiků ale očekává zvýšení až o 0,5 %, protože inflace klesla méně než se čekalo.

Evropa poroste. Alespoň podle Evropské komise, která zvýšila svůj odhad letošního růstu HDP Unie na 0,8 %. Evropa tedy již nějakou dobu balancuje nad propastí zvanou recese,  měla by se jí ale vyhnoutInflace by v tomto roce měla v EU dosáhnout na 6 %. V České republice předpokládá EU v roce 2023 růst ekonomiky ve výši 0,1 %.

Padá plyn, klidně si přitopte. Cena zemního plynu pro evropský trh pokračuje ve volném pádu a poprvé po 17 měsících se dostala pod hranici 50 eur. Ještě v létě loňského roku se přitom pohybovala i nad úrovní 300 eur. Plyn se momentálně obchoduje za cenu daleko níže než byla před začátkem války na Ukrajině a zlevňuje několik měsíců v řadě. Pomohla teplá zima, nižší spotřeba a dostatečné dodávky zkapalněného plynu (LNG).

Zlevňují i pohonné hmoty. Cenovky na čerpacích stanicích v Česku začínají pro litr benzínu i nafty číslem 37. Nafta je v ČR nejlevnější od počátku ruské invaze. Důvodem za poklesem v posledních dnech je především to, že si benzínky v ČR snižují své marže. Češi nyní tankují naftu o čtyři koruny na litr levněji než Maďaři a mají ji levnější i než Poláci a Slováci.

Spalovacím motorům zvoní hrana. Alespoň v Evropské unii. Evropský parlament totiž potvrdil zákaz prodeje nových osobních aut jezdících na benzín nebo naftu od roku 2035. Zároveň Evropské komise přišla s návrhem, že i všechny nové městské autobusy by měly být od roku 2030 zcela bezemisní. Podle komise by také nové těžké nákladní vozy měly postupně omezovat emise oxidu uhličitého.

Back to the moon? Po nepovedeném roce 2022 Bitcoin v roce letošním pomalu vstává z popela. Od začátku ledna jeho cena stoupla o více než 43 %, 1 Bitcoin se krátce obchodoval i za cenu 25 000 dolarů. Cena roste díky obecně zlepšující se náladě na řadě kapitálových trzích. Znovu se tak potvrzuje, že cena Bitcoinu se vyvíjí podobně jako cena technologických akcií. Bitcoin by tak stále měl v portfoliu sloužit spíše jako rizikovější investice, než diverzifikační prvek.  Rizikovějším investicím se tak pomalu začíná znovu dařit.

Dvě ekonomiky, jedna země. Irská ekonomika je silně napojena na technologický a farmaceutický sektor USA. Mají tam své evropské základny firmy jako GoogleFacebookApple, nebo Pfizer. Když se těmto společnostem daří, HDP Irska stoupá. To se ale příliš nepromítá do životní úrovně běžných Irů. Výdaje irských spotřebitelů se nedávno dokonce o 2 % snížily. Rozpor mezi irským HDP a irskou životní úrovní není nový, ale v posledních několika letech se výrazně prohloubil.

Investoři se neshodnou. Alespoň tedy ti nejznámější. V průběhu týdne byly zveřejněny zprávy o portfoliích investičních společností a mnoho investorů se chce inspirovat kroky investičních celebrit. K čemu je to ale dobré, když si vzájemně odporujíBuffet opět vsadil na AppleBurry na čínské akcieSoros na TesluDalio na bankyKlarman na Big Tech a Fisher na dluhopisy. Komu tipy vyjdou a komu ne, ukáže až čas. Každopádně víme dobře, že pro většinu investorů je lepší se podobným spekulacím vyhnout a investovat spíše pasivně, do celého trhu, jako to děláme my na Portu.

Airbnb v zisku. Sdílená ekonomika, kterou představují především společnosti Uber a Airbnb, vzala v posledním desetiletí svět útokem. Ale něco těmto společnostem dlouho chybělo – zisky. Nyní však Airbnb vykázala svůj vůbec první celoroční zisk. Společnost těží z toho, že většina lidí se po pandemii s radostí vrací k cestování, a to i přes rostoucí životní náklady. Akcie Airbnb si letos připsaly již 64 %.

Elon až na prvním místě. Asi jste si už všimli, že Musk má rád pozornost, ale že po ní doslova touží… jsme vlastně věděli taky. Tento týden to jen potvrdil. Majitele Twitteru rozčílilo, že jeho „tweet“ během Superbowlu měl ve srovnání s Bidenovým jen malý zásah. Těžká rána, a zvlášť pro internetovou hvězdu, kterou už americký prezident překonal. Řešení je však na stole. Hned v noci zadal sestavit tým, který zajistí, aby se jeho tweety zobrazovaly uživatelům jako první. Pokud se jim to nepodaří – asi sbohem.

Za chyby se platí. Význam tohoto rčení nabyl v Adidasu nového významu. Úspěšná kolekce sportovních bot „Yeezy“, na kterých se podílel Kanye West, nemá šťastný konec. Protože rapper byl vykreslen jako sympatizant nacismu, Adidas s ním přerušil veškeré vazby. Co však s botami Yeezyho, které mají hodnotu více než 1 miliardy dolarů? Zřejmě nic, Adidas odepíše ztráty, akcie společnosti už ztráty odepsaly a jedeme dál.

Slazená voda chutná. Coca-Cola ve čtvrtém čtvrtletí  zvýšila čistý zisk o 66 %. Společnosti z americké Atlanty se to podařilo zejména díky zdražení vlastních produktů. Objem prodaných nápojů totiž poklesl. Daří se i Kofolečeská verze známého nápoje loni dosáhla na zisk 1 miliardy korun. Na zdraví.

Šetříme. V Česku minulý rok meziročně klesla spotřeba elektřiny, a to zejména u domácností (9 %). Opasek si utahovaly ale i velké společnosti. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se celková spotřeba elektřiny v minulém roce snížila o 3,9 %. Klesla i její výroba, a to o 0,7 % na 78,8 TWh. Na tom se podle ERÚ nejvíce podílely paroplynové elektrárny, jejichž produkce se meziročně snížila o více než polovinu.

Hypoteční propad. Nově poskytnutých hypoték je o 80 % méně než před rokem. Za leden se jich poskytlo jen méně než 2 tisíce. To jsou nejnižší hodnoty za posledních 20 let. Poprvé po dvou letech však mírně poklesla průměrná hypoteční úroková sazba, podle Hypomonitoru ČBA dosahuje aktuálně výše 5,93 %.

Zatmění mozku nebo manipulace? Připomeňme, že dostupnost hypoték je dána zejména výší jejich úrokových sazeb. Ty reagují na vývoj základní úrokové sazby ČNB. O té rozhoduje bankovní rada, jejíž členy jmenuje prezident. Prezidentem byl posledních 10 let Zeman a guvernérem ČNB je bývalý Babišův poradce Michl. Podle poslankyně za ANO a “ekonomky” Dostálové může však za nedostupnost hypoték vláda. Ó bože.

 

Co nového v Portu?

Program v Portu POP-UP Gallery prostorách byl i tento týden zajímavý. V úterý proběhlo představení nového úpisu na Portu Gallery s Radkem Novákem, který hovořil o investici do známek a již úspěšně upsaného úpisu známek z Rakouska-Uherska. Na záznam z této diskuze se můžete podívat zde. Ve čtvrtek na křeslo hosta v talkshow Radima Krejčího usedl Petr Žabža, vedoucí oddělení Investic Air Bank. Tento rozhovor naleznete jak na YouTube, tak i Spotify. Pokud se diskuzí chcete zúčastnit osobně, nezapomeňte sledovat náš přehled akcí.

 

Pěkný víkend!


Investice do FinTechů spadly o 31 % a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇


Představení společnosti Amazon: Sám proti všem

Amazon. Z internetového obchodu s knihami se stal jeden z nejúspěšnějších korporátních příběhů v historii.


Investice vs. spekulace: Jak se od sebe liší?

Slyšeli jste někdy, že investování je hra spekulací a štěstí? To úplně není pravda…


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc ovlivňované celou řadou