Search
Close this search box.

5 investičních rozhodnutí, která by mileniálové měli v roce 2019 udělat

Jaro je skvělé období na to, zamyslet se nad svým životem a případně zmáčknout resetovací tlačítko. Novoroční předsevzetí jsou sice už ta tam, to ale neznamená, že není ideální čas na změny. Možná právě naopak teď můžeme začít dělat změny takové, které opravdu vydrží. Nebudou totiž hnány trendem, ale naším vlastním vnitřním přesvědčením a zájmem o lepší život. A vhodné investování do zlepšení kvality života rozhodně patří. Pokud jste součástí mileniálového proudu (tedy vám je kolem 20 – 35 lety) a doposud jste si mysleli, že investování může být příliš rizikové, nyní je čas svoje přemýšlení upgradovat. Těchto 5 investičních předsevzetí vám ukáže, jak na to.

1. Pokud jste ještě nezačali, tak to udělejte

Jestliže spadáte do kategorie dnešních dvacátníků nebo třicátníků, pravděpodobně už vás někdy napadlo, že by bylo vhodné začít investovat. Zajímavé ovšem je, že Generace Y, tedy dnešní mileniálové, často popisují, že nemohou investovat, protože k tomu nemají dost peněz. To ale není tak úplně pravda. Na Portu si můžete založit účet s minimálním vkladem již 1 000 Kč a horní hranici investice se meze nekladou. Pamatujte na to, že stát se chytrým investorem ve svých dvaceti nebo třiceti letech vyžaduje první krok. Začít. Jestliže ale překročíte tuto zdánlivě strašidelnou překážku, uvidíte, že si za několik let poděkujete.

2. Buďte konzistentní a důslední

Jakmile začnete “tančit”, musíte držet krok. Samozřejmě je možné investovat nárazově, několik částek v průběhu roku. Pokud ale chcete získat zajímavé výsledky vašich investic, ideální je vybrat takovou částku, se kterou budete spokojeni a investovat pravidelně. Dodržováním určitého časového harmonogramu můžete docílit lepšího využití složeného úroku a omezíte i chyby plynoucí ze špatného načasování vkladu.

3. Hlídejte si daně

Mnoha lidem způsobuje daňové přiznání husí kůži a někteří mají pocit, že budou platit příliš mnoho daní. Jako chytrý investor je potřeba hledat způsoby, jak minimalizovat vaši daňovou povinnost. Existují přitom dva způsoby, jak to udělat.

Prvním způsobem je investovat prostřednictvím daňově zvýhodněných účtů, jako je například individuální důchodový účet. Druhým je prostě investovat na delší období, minimálně 3 roky. Je to proto, že prodej aktiva se ziskem je potřeba zdanit, ale výnos je osvobozen od daně při dodržení tohoto časového testu. Více o daních píšeme například zde

Dobrou zprávou je, že se konečně hovoří i o rozšíření stávajících daňových úlev pro penzijní fondy a životní pojištění i na další finanční produkty. Češi by si tak mohli výhodněji ukládat a investovat peníze na penzi například i prostřednictvím přímých investic do cenných papírů. Vyloučeno není ani osvobození od daně u získaných dividend či výnosů z dluhopisů, píší Hospodářské noviny.

Může se také stát, že se vám vrátí přeplatky na daních, nebo přeplatky na sociálním či zdravotním pojištění. V tuhle chvíli je dobré uvědomit si, že máte k dispozici kapitál, se kterým jste dopředu nepočítali, a tudíž ho můžete použít i na aktivity, které ve vašem rozpočtu nejsou běžně zahrnuty, jako jsou například investice. Jestli nevíte co s penězi navíc, tak tady se dozvíte víc.

4. Správná diverzifikace je základ

Diverzifikace je zásadním prvkem portfolia každého investora. Problém je, že mileniálové o ní většinou nemají ani ponětí. Mnoho lidí má pocit, že portfolio je dostatečně rozmanité tehdy, když zahrnuje širokou škálu akcií. To je ovšem pravda tak napůl. Důležité pro snížení rizik je diverzifikace napříč různými třídami aktiv, nemít všechna vajíčka v jedné ošatce, třeba akciové, ale investovat také do dluhopisů, komodit apod. Jedině tak se dá efektivně zajistit proti kolísavosti trhu. Dobře diverzifikovaným nástrojem jsou třeba instrumenty typu ETF.

5. Kontrolujte svoje emoce

Až se bude trh extrémně měnit, kolísat a nebo se dokonce postupně potápět, pravděpodobně se budete cítit jako na Titaniku. I co se týče vašich emocí. Poslední věc, kterou si ale můžete dovolit, je být impulzivní a iracionální. Nejlépe to svým citátem vystihl Warren Buffet:

Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach tehdy, kdy jsou ostatní chamtiví.“

Zpráva je naprosto přímočará. Když vidíte, jak jiní investoři v šíleném spěchu prodávají své investice z důvodu náhlého výkyvu na trhu, pozastavte se předtím, než začnete jednat také. Stejně tak to platí i naopak. Když vidíte, jak všichni skupují akcie konkrétní firmy, rozmyslete si, jestli vám to za to opravdu stojí. Impulzivní nákup akcií nebo podílového fondu ze strachu, že o něco přijdete, může v konečném výsledku skončit naopak proděláním určité částky.

Jedna z nejdůležitějších věcí je ale pamatovat na dva zásadní fakty. Zaprvé, že jakožto mladý investor máte čas na své straně a zadruhé, že základní je zachovat chladnou hlavu, protože trh má jednoduše tendenci pohybovat se v cyklech.  

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme