Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední týdny dělo ve světě kryptoměn.
Po nadějném červenci přišla ještě lepší první polovina srpna, kdy na trzích převládala pozitivní nálada a kryptoměny spokojeně rostly. Index strachu vs. chamtivosti se po 4 měsících už už chystal vymanit z oblasti strachu, to se však nepodařilo a kryptoměny do konce srpna stihly umazat zisky z první poloviny měsíce. Bitcoin v srpnu klesá o 15 %, Ethereum o 9 % a celková tržní kapitalizace neudržela 20% růst a končí měsíc znovu na 1 bilionu dolarů. Dominance Bitcoinu klesla o 2,5 p.b. na 37,46 %.
Tornádo se dotočilo
Kryptoměny nejsou tak anonymní, jak by se mohlo zdát. S tím se snaží pomoci služby fungující na bázi mixéru, které vezmou všechny vložené prostředky, promíchají je a uživatelům vrátí mince bez historie. To však není po chuti regulátorům, kteří se proti nim rozhodli zakročit. Služba Tornado Cash se tak ocitla na sankčním seznamu amerického ministerstva financí, které hrozí vysokými pokutami a vězením všem americkým občanům, kteří službu použijí.
Jak ale zákaz vymáhat? Velmi těžko. Situace totiž využilo několik vtipálků, kteří rozeslali malé množství etheru skrz Tornado Cash na adresy veřejně známých osobností. Ty ovšem nemají možnost příchozí transakce zablokovat a jejich peněženky tak de facto porušují americké zákony. Celá situace ukazuje, že regulace sektoru kryptoměn nebude vůbec jednoduchá.
Kanada limituje kryptoměny (ale ne všechny)
Regulace podruhé. Kanadská správa cenných papírů vydala omezení pro nákup kryptoměn ve výši maximálně asi 500 tisíc korun ročně. Omezení, které se netýká Bitcoinu, Etherea, Litecoinu ani Bitcoinu Cash a které platí pouze v některých provinciích, má za cíl ochránit zákazníky. S omezením nesouhlasí celá řada osobností, kterým vadí také nadřazení některých kryptoměn nad ostatní.
Přichází Wall Street
Společnost BlackRock, největší správce aktiv na světě, otevírá vlastní privátní bitcoinový trust. Ve spolupráci s kryptosměnárnou Coinbase tak nabídne přímou expozici do bitcoinu. Pro dlouhodobé bitcoinové investory je tento krok silně „býčí“ zprávou, protože zapojení BlackRocku znamená nejen obrovský příliv kapitálu, ale i potvrzenou důvěru, kterou vkládají velké finanční instituce do sektoru kryptoměn.
Nebude to hladké přistání, očekávejte turbulence
Powell, Vasil a Merge. Jenom tři z mnoha faktorů, které během posledních týdnů výrazně formují očekávání investorů. Jerome Powell na konferenci v Jackson Hole oznámil, že Fed sníží inflaci ve Spojených státech za každou cenu, i kdyby to trhy bolelo. Z krátkodobého hlediska je proto další výrazné zvyšování úrokových sazeb a utahování měnové politiky zcela jisté. Nejvýraznější dopad to bude mít na riziková aktiva, mezi která patří i kryptoměny.
V rozporu s tímto předpokladem ale cena Etherea, Cardana a některých dalších kryptoměn rychle stoupají. Upgrade Bellatrix, který byl poslední zastávkou před mergem Etherea, totiž proběhl relativně úspěšně. Několik chyb se ale přece jenom objevilo. To nahrává Cardanu, které svůj hard fork s možná v současné situaci zvláštně znějícím názvem Vasil, naplánovalo na 22. září. Cílem Cardana je zvětšení bloků a zlepšení škálovatelnosti sítě.
CryptoNight 2022
Na konci srpna jsme se zúčastnili druhého ročníku Cryptonight v Brně. Program konference byl nabitý přednáškami, panelovou diskuzí a neformálním networkingem. Čekání na další ročník si můžete zkrátit přečtením reportu z letošní akce.
Srovnání kryptotrhu 1. 8. – 8. 9. 2022
Co byste měli vědět, než začnete investovat do kryptoměn
Přestože se kryptoměny stávají běžnou součástí investičních portfolií, mnozí nakupují krypto impulzivně a bez dostatečných znalostí…