Search
Close this search box.

#74 – Za všechno může Fed

Zkrácený obchodní týden přinesl růst na akciové trhy po celém světě. Dočasně utichly spory kolem brexitu, Severní Korea otestovala novou taktickou zbraň, Slavii vyřadila v Evropské lize Chelsea a svět na krátko spojil požár pařížské katedrály Notre-Dame.

Máme Velikonoce, a tak se na obnovu Chrámu Matky Boží sbírají peníze rychle a dárci jsou štědří. Štědřejší, než když mají platit daně, které stát potom přerozdělí “potřebným”. To dráždí hnutí žlutých vest, „když můžou dát desítky milionů na rekonstrukci Notre-Dame, ať nám přestanou říkat, že nemají na řešení naléhavých sociálních problémů,“ požadují francouzští odboráři. Možná by si měli přečíst román Atlasova vzpoura od Ayn Randové o neblahých důsledcích socialistických experimentů.

Americký prezident Trump si pustil pusu na špacír. Ostře se opřel do Fedu, kdyby centrální banka dělala svou práci dobře, mohla by Amerika růst o více než 4 %, mít téměř nulovou inflaci, a akciový index Dow Jones by byl o nějakých 5.000 až 10.000 bodů výše, což je o cca 36 % nad současnou úrovní.Po službě Lyft si půjde na burzu pro peníze i taxislužba Uber. Zatímco Lyft ale úpisem akcií získal 2,3 miliardy dolarů, u Uberu to má být až 10 miliard USD. Cenové rozpětí úpisu má být mezi 48 a 55 dolary za akcii, hodnota firmy by tak mohla dosáhnout více než 100 miliard dolarů, což by letos byla největší primární veřejná nabídka (IPO). Jako trochu problematické vnímáme fakt, že Uber zatím generuje pouze provozní ztráty a její management uvedl: “možná nikdy nebudeme v zisku”. Tak v čem potom spočívá hodnota té firmy pro investory?

První den po vstupu na newyorskou burzu vyskočily akcie Pinterestu o 25 % výše. Investoři tak tuto internetovou nástěnku ocenili na 12 miliard dolarů. Jen o chvíli dřív se na parketu poprvé začalo obchodovat s technologickou firmou Zoom, jejíž akcie krátkodobě vylétly dokonce o 120 % nad upisovací hodnotu.

Letos se na burzu chystají ještě například Slack nebo Airbnb. Doufejme, že úpis a následné obchodování proběhne za rozumnou cenu, situaci s nadhodnocenými technologickými firmami jsme tu totiž už jednou měli, v roce 1999, a nedopadlo to slavně.

Investoři v následujících 6 měsících očekávají další růst akcií. Dokládá to týdenní průzkum asociace AAII (37,6 % investorů je “bullish”) a také například i index CNN, jehož hodnota je nyní na 70 bodech ze sta.Česko mělo loni třináctý nejrychlejší růst ekonomiky v Evropské unii. Dosáhl 2,9 procenta, upřesnil Český statistický úřad. Nejrychleji rostlo loni Irsko, Malta a Polsko, nejpomaleji Itálie, Dánsko, Velká Británie a Německo.

A německá vláda odhaduje, že zpomalení bude letos pokračovat. Podle nové prognózy má letos německý HDP růst jen o 0,5 % místo původně odhadovaných +1,8 %. Příští rok by ale mělo dojít ke zlepšení, a růst by se měl vrátit na 1,5 %.

Tenistka Serena Williamsová zveřejnila strategii fondu Serena Venture, který investuje primárně do začínajících firem, kterým šéfují ženy nebo barevní lidé. Mezi firmy, do kterých fond investuje, patří třeba Wing, MasterClass, Brandless nebo Coinbase.

Aplikace Robinhood, která umožňuje obchodování na burze zadarmo, generuje značnou část svých výnosů tím, že prodává obchody klientů firmám zaměřujícím se na vysokofrekvenční obchodování (HFT). Exekuce obchodů pak probíhá nikoliv transparentně na burze, ale v tzv. dark poolech, což může být nebezpečné. Nic nikdy není sice úplně zadarmo, třeba na Portu můžete investovat bez poplatků, když využijete našeho programu a pozvete do Portu své přátele.

Hezké svátky!


Kdy jedině může časování trhů fungovat?

Na tom, že časování trhů dlouhodobě nefunguje, se shodují studie, experti i tisíce investorů. Přestože se poctivě snažili, konstantní vydělávání masivních zisků tím, že vhodně načasují nákupy a prodeje, zůstává pouze zbožným přáním.


Jsou naše investiční rozhodnutí jako z doby kamenné?

Zamysleli jste se někdy nad tím, do jaké míry jsou vaše (nejen) životní rozhodnutí inspirovaná a ovlivňovaná vašimi blízkými?


Vývoj vybraných instrumentů (12.4.2018 – 19.4.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 905,03
-0,08%
Euro Stoxx 50
3 499,23
+1,49%
Nikkei 225
22 200,56
+1,51%
Ropa
64,00
+0,17%
EUR/CZK
25,68
+0,23%
Dow Jones
26 559,54
+0,56%
Pražská burza
1 101,67
-0,25%
Bitcoin
5 258,58
+4,08%
Zlato
1 277,9
-1,34%
USD/CZK
22,826
+0,85%

Fintech Review – konec éry slevomatů

Spoluzakladatel Alibaby podpořil systém 996. Práce od devíti do devíti a šest dní v týdnu je podle Jacka Ma požehnání. Netflix má rekordní přírůstek klientů. Končí věk slevomatů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie