Search
Close this search box.

Investiční akademie 2: Investujte chytře

Jak začít investovat

V prvním díle naší investiční akademie jsme si vysvětlili, co je to akciový trh a jak funguje. V druhém dílu si přiblížíme, jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním investováním a jejich vliv na výnosy. Investování se totiž může zdát velice komplikovaně, jde ovšem o to, zvolit si tu správnou cestu a strategii.

Pasivní vs. aktivní investování

Začneme tím, že vysvětlíme jeden všeobecný omyl – spousta lidí si myslí, že investování je o vybírání jednotlivých akcií. „Tohle bude určitě nový Amazon“! „Kolega v práci si myslí, že tohle bude nová žhavá akcie, měli bychom ji taky koupit“. Ano, spousta lidí investuje tímto stylem. Říká se mu aktivní investování. Vybírání akcií není však pro slabé povahy nebo pro nezkušené investory. Ve skutečnosti ani zkušenost nezaručuje úspěch. Existuje spousta fondů v tomto odvětví, které si účtují hromadu peněz na poplatcích, aby za ně vybírali akcie. Pokud si myslíte, že tohle je cesta jak úspěšně investovat, chtěli bychom vám představit jednu opici.

V roce 1973 profesor ekonomie na Princetonské univerzitě Burton Malkiel tvrdil, že opice se zavázanýma očima házející šipky na terč skládající se z jednotlivých akcií, dokáže konkurovat svými výsledky profesionálům. Historie však ukazuje, že opice se expertům nevyrovnaly, ony na tom byly totiž mnohem lépe.
Skutečnost, že se opicím daří v investování lépe by vás však neměla odradit. Výzkumy potvrzují, že pasivní investování (tj. investování do akciových indexů, které svým složením kopírují celý, nebo část trhu) poráží aktivní obchodníky v 84 % času. Chápete to? Po většinu času je tedy špatný nápad vybírat si akcie sám nebo platit někomu, aby to dělal za vás. Toto tvrzení potvrzuje i naše analýza „kovidového roku“, kdy aktivně spravované fondy nedokázali překonat to pasivní – článek si můžete přečíst zde.

Investujte dlouhodobě

Navzdory Velké hospodářské krizi, světovým válkám, technologické bublině nebo hypoteční krizi v posledních 130 letech akciový trh stále rostl. Víte, jaká byla pro většinu investorů nejlepší strategie pro investování? Pokud si myslíte, že „nudná“ pasivní strategie nákupu a držení tak máte pravdu. Nejlepší strategie je držet akcie i přes velké výkyvy na trhu směrem nahoru a dolů a nesnažit se vybírat budoucí vítěze.

Základy investování

Pokud vás zajímá, jak Portu zainvestuje vaše peníze do široce diverzifikovaných portfolií, podívejte se na následující krátké video.

Od teď již víte, že vybírání jednotlivých akcií za celoživotní úspory není nejlepší nápad a můžete se této chybě vyhnout. O chytrém investování je toho však ještě spousta co se naučit, o tom ale bude další epizoda naší akademie.

_____________________________

Investiční akademie 1: Co je akciový trh

Investiční akademie 3: Spoření vs. investování

Investiční akademie 4: Pět jednoduchých pravidel pro chytré investování

Investiční akademie 5: Automatizujte své finance

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo předmětem mnohých diskuzí,