Search
Close this search box.

Buffettova lekce ve stock-pickingu

Buffett stock picking

Warren Buffett oslavil minulý rok své 90. narozeniny a od práce by si tak mohl už zaslouženě odpočinout. Přesto se muž označovaný jako Věštec z Omahy o pravidelné setkání s akcionáři společnosti Berkshire Hathaway nikdy nenechá připravit a hodiny odpovídá na dotazy zúčastněných. Setkání letos proběhlo už podruhé online a Warren Buffett si na něm neodpustil řadu rad, mířených především na nováčky na akciovém trhu. Ti totiž v rekordním množství, s málo zkušenostmi a o to větší touhou vydělat peníze, zamířili během pandemie na burzovní plac. Pro každého nováčka (ale i pro ostřílené matadory) si Warren Buffett připravil důležitou lekci.

Jaké největší společnosti na trhu vás napadnou? Apple, Microsoft, Google? Ve dvacítce největších firem narazíte především na americké giganty z oblasti technologií, ale taky třeba na Saudi Aramco, Samsung nebo několik čínských společností. Se stejným seznamem vyrukoval i Warren Buffett a zúčastněných se zeptal na důležitou otázku: „Které z těchto firem budou podle vás na stejném seznamu za 30 let?“ A abychom to zjednodušili, tipnete si aspoň kolik?

největší společnosti rok 2021

Aby účastníkům ukázal, jak těžké je na podobnou otázkou odpovědět a jak těžký je ve výsledku stock-picking, promítl identický seznam – akorát z roku 1989. Na první pohled je vidět, že mu nedominují americké společnosti tak jako dnes. Mnohem častěji zahlédnete japonskou vlajku a těch amerických je tu jen šest.

největší společnosti 1989 a 2021 buffett

Tím ovšem Buffettova lekce nekončí. Schválně kolik jmen společností najedete na obou seznamech. Po 32 letech je to přesně nula. Svět dnes vypadá úplně jinak, japonské banky se s americkými giganty nemohou měřit a také geografické rozdělení sil je jiné.

Vybírání akcií má své kouzlo a bezplatné obchodovací platformy (jako je Robinhood) ke stock-pickingu přímo vybízejí. Nováčci na trhu jsou podle Buffetta gamifikací tlačeni k co největšímu množství obchodů, ideálně i v co nejkratším čase. Krátkodobě mohou spekulace vést ke slušným ziskům, dlouhodobě ovšem většina sebevědomých začátečníků prodělá. Každý dnes tuší, že elektromobilita bude zažívat v následujících letech boom, víte ale, která firma ho povede?

Ostatně to 90letý legendární investor popisuje i ve svém dalším příkladu. V roce 1903, kdy se narodil jeho otec, si řada lidí uvědomovala, že automobily jsou budoucnost. V následujících letech vzniklo přes 2 000 firem, které se na růstovém trendu rozhodly svézt, a začaly tak podnikat v automobilovém průmyslu. Jenže trefit tu správnou společnost není jednoduché. Ze dvou tisíc zmiňovaných firem existují podle Buffetta dnes jen 3. Dvě z toho jsou přitom v bankrotu.

Co tedy Věštec z Omahy nováčkům doporučuje? Kdo Buffetta zná, toho odpověď asi nepřekvapí. Takřka každému by doporučil široce diverzifikované portfolio sledující vývoj trhu. V jeho případě je to nejčastěji doporučení nakupovat ETF, které sleduje americký index S&P 500. Příklad s největšími firmami ale ukazuje, že důležitá je i diverzifikace napříč trhy. Nikdo totiž neví, jak stejný seznam bude vypadat za 30 let…

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si

Makléř – 11. díl: Eso od Golda

Makléřům ve firmě Arnolda Golda se nedaří vyšponovat akcie Energonu nahoru, investoři jsou nedůvěřiví. Ve firmě panuje nervozita

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.