Search
Close this search box.

ČNB znovu zasahuje, zvyšuje sazby a intervenuje na devizovém trhu

Mnozí se domnívali, že únorové zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB je finální a dál se zvyšovat nebudou. Opak je ale pravdou, dnes ČNB rozhodla o dalším zvýšení základní 2T REPO sazby o 50 bazických bodů na 5,00 %. Původní předválečné odhady hovořily o teoretickém stropu sazeb někde kolem 5% hranice. Válka ale inflaci zrychluje a otvírá se tak cesta k dalšímu zvyšování. Guvernér ČNB zároveň otevřel diskusi o zpomalování růstu inflace prostřednictvím silnějšího kurzu koruny. To by mohlo ovlivnit inflaci v rámci týdnů.

Úroky u spořících účtů a termínovaných vkladů

Velmi rychle na zvyšování sazeb reagují úroky na termínovaných vkladech. Ty jsou zároveň blízko hlavní 2T REPO sazby a v rozpětí 4-5 % nabízí své produkty hned 4 bankovní domy.

Velmi pomalu a neochotně zvyšují banky úroky i na spořících účtech. Jejich sazby se ale nepřibližují hlavní sazbě ČNB a když ano, je potřeba splnit různé podmínky, například využít investičních fondů konkrétních bank.

Úroky na jednodenních vkladech (běžné a spořící účty) se v lednu pohybovaly na úrovni 0,39 %, data za únor zatím nejsou dostupná. Úroky na vkladech s dohodnutou dobou splatnosti se v lednu vyšplhaly na 2,81 %. Objem jednodenních vkladů se v posledních měsících snižuje, objem vkladů s dohodnutou dobou splatnosti se ale naopak zvyšuje a to velmi výrazně v porovnání s předchozími měsíci.

Vzhledem k výši inflace ale žádný vkladový produkt nepřinášel reálný výnos a bude-li inflace i nadále růst, nic se na tom v nejbližších měsících nezmění.

Sazby u hypoték se zvyšují

Když rostou základní úrokové sazby, rostou i sazby hypoték. Reagují při tom velmi hbitě a je pravděpodobné, že banky už mají dopředu natisknuté všechny možné varianty letáků do výloh na svých pobočkách. Sazby budou tedy vyšší už dnes večer a jestli se bude dál zvyšovat základní sazba, porostou s tím i sazby hypoték.

Aktuální čísla hypotečních sazeb v systému ČNB zatím dostupná nejsou, podle Fincentrum Hypoindexu byla průměrná sazba 4,14 % v lednu, 4,52 % v únoru a v březnu je to 4,62 %. Data mají jisté zpoždění, protože dojednat hypotéku obvykle trvá několik týdnů. Navíc se zpřísňují podmínky pro udělení hypotečního úvěru a už teď je patrné ochlazení na trhu s nemovitostmi.

S rostoucími sazbami hypoték je spojené i ochlazení na trhu s nemovitostmi a je pravděpodobná stagnace cen nebo jen mírný růst. Kvůli vysokým cenám nemovitostí, hůře dostupným hypotékám a uprchlické vlně z Ukrajiny očekáváme růst cen nájemního bydlení.

Jak vysoká bude inflace a co zmůžou centrální banky?

Inflace neustále roste. Původní únorové odhady ČNB hovořily o maximální meziroční inflaci kolem 10 %. S ruskou invazí na Ukrajinu ale tento odhad definitivně padl a aktuálně členové bankovní rady hovoří o inflaci mezi 13-14 %. Mívají ale tendenci nepříjemné predikce zjemňovat a vrchol tak bude zřejmě ještě trochu výše. Tím se otvírá cesta k vyšším úrokovým sazbám. Viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru z 23.3. říká, „…věřím, že okolnosti nás donutí jít hodně nad 5 %“.

Za vysokou inflací stojí aktuálně hlavně zdražování na komoditních trzích. Zdražují energetické komodity jako ropa, plyn nebo elektřina. Zdražují ale také obiloviny ať už kvůli válce na Ukrajině (pšenice, kukuřice) nebo kvůli suchu (sója).

Centrální banky se nacházejí ve velmi nepříjemné situaci. Na jedné straně mají velmi rychle rostoucí inflaci, proti které mohou bojovat zvýšením úrokových sazeb. Na druhé straně ale vysoké úrokové sazby mohou ekonomiku zadusit a vyvolat stagflaci, tedy kombinaci vysoké inflace, nulového nebo záporného růstu HDP a vysoké míry nezaměstnanosti.

Musí tedy našlapovat velmi opatrně. Malým ekonomikám s vlastní měnou se nabízí ještě jedna možnost, jak inflaci ovlivnit, a to posílením své měny. Například ČNB má k dispozici velké devizové rezervy v hodnotě téměř 4 bilióny korun a posílení kurzu koruny by vedlo ke snížení inflace v rámci týdnů. Zvýšení základních úrokových sazeb ale způsobí posílení koruny i bez intervencí.

V Portu upravujeme náš původní odhad a předpokládáme vysokou inflaci během celého roku s vrcholem někdy na přelomu 2. a 3. kvartálu a nejvyšší hodnotou kolem 15 % (+- 1 %). V druhé polovině roku by inflace měla klesat, ale míru inflace, vyjádřenou přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen (tedy inflaci za celý rok 2022) odhadujeme přes 10 %.

Inflací jsou znehodnocovány úspory lidí, a i s relativně vysokými sazbami bude tento rok nemožné ji porazit za pomoci spořících produktů. Jedinou možností, jak zajistit, aby peníze neztratily hodnotu, je peníze zainvestovat.

Společně se zvyšující se základní úrokovou sazbou se zvyšuje i úrok na úročené hotovosti v Investiční rezervě. O podrobnostech vás budeme informovat.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme přehled nejdůležitějších novinek,

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve