Search
Close this search box.

Co s penězi navíc?

peníze

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo jiné prémie od zaměstnavatele, zdrojů těchto peněz může být mnoho. Každá koruna navíc jistě potěší, ale zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, jak takový příjem nejlépe využít?

Splatit dluh

Ne všechny dluhy se vyplácí splácet co nejdřív, pokud se však bavíme o menších půjčkách s vysokým úrokem, jedná se o jasnou volbu – zvlášť v případě, kdy vám předčasným splacením bude část úroků odpuštěna. O dluzích na kreditní kartě a bleskových půjčkách „zdarma“ nemluvě. Podobné závazky by vždy měly být hlavní prioritou.

Něco si koupit

Pokud jste rozhodnuti, že při první příležitosti koupíte nový nábytek či nahradíte nefunkční spotřebič a jste si jisti, že se jedná o nutný výdaj, není o čem rozhodovat. Impulzivní nákup jen tak pro radost ale možná není nejlepší nápad. Chvíli budete šťastní, po čase však štěstí ustoupí a zůstane jen zbytečná věc a díra na účtu. Samozřejmě tím nechceme říct, že byste měli zbytek života nakupovat jen věci nutné k přežití. Čím více však omezíte pravidelné a dlouhodobé výdaje, tím méně peněz budete muset našetřit na důchod. Ušetřené příjmy je pak vhodné nějakým způsobem zhodnotit, na běžném účtu jejich hodnotu neustále snižuje inflace. Možností je nespočet, můžete využít různých spořících produktů se státní podporou – penzijního či stavebního spoření, nebo třeba nakoupit dluhopisy. My vám samozřejmě doporučíme náš způsob…

Začít investovat

A to z více důvodů. Detailně je najdete popsané v jednotlivých článcích, na které odkazuje předchozí odstavec. Zjednodušeně řečeno věříme, že námi sestavená portfolia mají vysokou šanci být dlouhodobě výnosná a díky složenému úročení překonají i spoření se státními příspěvky. Což samozřejmě neznamená, že jsou zmíněné možnosti špatné, velkou roli hraje investor samotný. Pokud jednoduše nevěříte, že investování do akcií a dluhopisů skrze ETF je dobrý nápad, pak pravděpodobně máte pravdu. Aspoň pro vás to zatím možná dobrý nápad není. Pokud byste se totiž odhodlali vložit do Portu svoje peníze a hned je vybrali při prvním poklesu hodnoty portfolia, odešli byste od investování se špatnou náladou a ve ztrátě. Zatímco jiný člověk, který by vložil peníze ve stejný čas, ale vydržel by a vybral je za pět let, by mohl být velice spokojený a výrazně překonat výnosy zmíněných produktů.

Pro představu se podívejme, jaký výnos lze přibližně očekávat v horizontu pěti let. Pro graf jsme použili data z modelu budoucího vývoje portfolia, do něhož si na naší hlavní stránce můžete zkusit vložit vlastní čísla. My počítali s 10 000 korunami v hotovosti ve srovnání se stejně vysokým vkladem na portfolio s rizikovým profilem 6:

To je jistě zajímavá představa. Stačí jen trocha štěstí, nebo spíš absence smůly, a z deseti tisíc je za pět let patnáct. To možná nevypadá jako taková výhra, ukažme si ale sílu složeného úročení na dlouhodobém vkladu. Tentokrát budeme počítat s rizikovým profilem 10, dá se říct, že čím delší je investice, tím vyšší riziko je možné podstoupit. A investici natáhneme na 30 let. Všimněte si, že graf je logaritmický:

Pro lepší představu si ukážeme stejný graf i v normálním, lineárním měřítku:

A to se pořád bavíme o jednorázovém vkladu 10 000 korun. Co se s předpokládaným výnosem stane, když budete vkládat menší částky pravidelně, můžete zjistit v již zmíněném interaktivním modelu. Nutno však připomenout, že jde pouze o model spočítaný na základě historických údajů, a to podle metodiky EU PRIIPS. A minulé výnosy nejsou nikdy zárukou budoucích zisků. Investice na kapitálových trzích nejsou nikdy bez rizika.

Až tedy příště dostanete nějaké peníze navíc, zkuste se zamyslet. Nestálo by za to myslet místo přítomnosti na budoucnost?

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a výnos držely na

Jak se vyvíjejí investice na Portu?

Svět investic je poněkud zvláštní. Lidé se většinou zajímají o výši výnosu, výrazně méně o riziko s investicí spojené.

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování se zajímá již