Jeden z předních současných českých umělců, Patrik Hábl, se ve své tvorbě pohybuje na pomezí experimentální malby a grafiky. Jeho obrazy s podobou abstraktních krajin projektujících umělcovo nitro sklízí ohlasy nejen u nás. Jako jednomu z mála českých umělců se mu podařilo etablovat na mezinárodní scéně. Hábl má za sebou více než 100 výstav napříč kontinenty a brzy najdete soubor jeho obrazů také na Portu Gallery.
Obrazy Patrika Hábla jsou výsledkem regulované náhody. Autorova tvorba je totiž ryze experimentální, nebojí se překračovat hranice a pokoušet zažité postupy. Hábl barvu na plátna nanáší, vymývá, otiskuje, lije, nechává stékat nebo zamrzat, a jednotlivé plány na sebe vrství v originálních barevných kombinacích.
Háblův ojedinělý přístup k malbě zaujal také v zahraničí. A to přímo v těch nejpovolanějších institucích, v proslulých aukčních síních Christie’s a Sotheby’s. „Nevím přesně, jak mne objevili, ale domnívám se, že na základě doporučení mých zahraničních sběratelů. Požádali mne o zaslání deseti iniciačních děl a z nich si následně vybrali obrazy do aukce. Od roku 2019, kdy jsem byl v Sotheby’s poprvé, jsem pocítil dominový efekt zájmu sběratelů, začali mne spolu s mezinárodními galeriemi sledovat a dostal jsem více výstavních příležitostí,“ komentoval svůj úspěch Hábl pro Forbes.
Kromě úspěchu u aukčních domů má za sebou Patrik Hábl více než 100 samostatných výstav po celém světě – například v Miláně, Kjótu nebo v Mnichově. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále. Mimo to vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Curychu. Nedávno byl také opětovně zařazen do mezinárodního top výběru děl londýnskou Sotheby’s v sekci Contemporary Art, což se doposud žádnému českému žijícímu umělci nepodařilo.
Patrik Hábl se často přiklání k sakrální tematice a jeho díla se mnohdy stávají součástí architektury nebo veřejného prostoru. Například v kostele Nejsvětějšího Salvátora instaloval „postní obrazy“ nebo proměnil poslední patro Centra současného umění DOX v kapli. S prostorovými realizacemi velkých měřítek si pohrával také v Paláci DRN, kde pomocí rozsáhlých maleb proměnil prostor podzemních garáží v umělecký zážitek.
V moravském Vinařství Lahofer zase jeho abstraktní malby s názvem Vrstvy pokrývají stropní klenby, přičemž vychází z barevnosti řezu půdy specifické pro zdejší oblast. Jindy zase v rámci pražského Landscape festivalu vytvořil 40 metrů vysoký murál zobrazující vodopád, kterým zrevitalizoval fasádu panelového domu na Žižkově.
Mimo svou uměleckou tvorbu působí Hábl na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Je držitelem ceny Europol Award, Grafika roku 2019 nebo Waldesovy ceny. Autorovo jméno najdete také v prestižním žebříčku J&T Art Index.
Již brzy bude možné seznámit se s jeho tvorbou naživo v rámci připravované výstavy Patrik Hábl: Depositum, kterou pořádá Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích.
Úpis triptychu obrazů od Patrika Hábla se spustí již 6. 6. 2024 v 9:00 na Portu Gallery.