Search
Close this search box.

Experimentální díla Patrika Hábla prodává Christie’s i Sotheby’s

Jeden z předních současných českých umělců, Patrik Hábl, se ve své tvorbě pohybuje na pomezí experimentální malby a grafiky. Jeho obrazy s podobou abstraktních krajin projektujících umělcovo nitro sklízí ohlasy nejen u nás. Jako jednomu z mála českých umělců se mu podařilo etablovat na mezinárodní scéně. Hábl má za sebou více než 100 výstav napříč kontinenty a brzy najdete soubor jeho obrazů také na Portu Gallery.

Obrazy Patrika Hábla jsou výsledkem regulované náhody. Autorova tvorba je totiž ryze experimentální, nebojí se překračovat hranice a pokoušet zažité postupy. Hábl barvu na plátna nanáší, vymývá, otiskuje, lije, nechává stékat nebo zamrzat, a jednotlivé plány na sebe vrství v originálních barevných kombinacích.

Háblův ojedinělý přístup k malbě zaujal také v zahraničí. A to přímo v těch nejpovolanějších institucích, v proslulých aukčních síních Christie’s a Sotheby’s. „Nevím přesně, jak mne objevili, ale domnívám se, že na základě doporučení mých zahraničních sběratelů. Požádali mne o zaslání deseti iniciačních děl a z nich si následně vybrali obrazy do aukce. Od roku 2019, kdy jsem byl v Sotheby’s poprvé, jsem pocítil dominový efekt zájmu sběratelů, začali mne spolu s mezinárodními galeriemi sledovat a dostal jsem více výstavních příležitostí,“ komentoval svůj úspěch Hábl pro Forbes.

Jeden ze souboru obrazů, které se objeví na Portu Gallery.

Kromě úspěchu u aukčních domů má za sebou Patrik Hábl více než 100 samostatných výstav po celém světě – například v Miláně, Kjótu nebo v Mnichově. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále. Mimo to vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Curychu. Nedávno byl také opětovně zařazen do mezinárodního top výběru děl londýnskou Sotheby’s v sekci Contemporary Art, což se doposud žádnému českému žijícímu umělci nepodařilo.

Patrik Hábl se často přiklání k sakrální tematice a jeho díla se mnohdy stávají součástí architektury nebo veřejného prostoru. Například v kostele Nejsvětějšího Salvátora instaloval „postní obrazy“ nebo proměnil poslední patro Centra současného umění DOX v kapli. S prostorovými realizacemi velkých měřítek si pohrával také v Paláci DRN, kde pomocí rozsáhlých maleb proměnil prostor podzemních garáží v umělecký zážitek.

V moravském Vinařství Lahofer zase jeho abstraktní malby s názvem Vrstvy pokrývají stropní klenby, přičemž vychází z barevnosti řezu půdy specifické pro zdejší oblast. Jindy zase v rámci pražského Landscape festivalu vytvořil 40 metrů vysoký murál zobrazující vodopád, kterým zrevitalizoval fasádu panelového domu na Žižkově.

Nová výstava Patrik Hábl: Depositum v Litoměřicích.

Mimo svou uměleckou tvorbu působí Hábl na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Je držitelem ceny Europol Award, Grafika roku 2019 nebo Waldesovy ceny. Autorovo jméno najdete také v prestižním žebříčku J&T Art Index.

Již brzy bude možné seznámit se s jeho tvorbou naživo v rámci připravované výstavy Patrik Hábl: Depositum, kterou pořádá Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

Úpis triptychu obrazů od Patrika Hábla se spustí již 6. 6. 2024 v 9:00 na Portu Gallery.

Jeden ze souboru obrazů, které se objeví na Portu Gallery.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Barbora Kolářová (uprostřed) a Romana Špačková (vpravo) z PKF – Prague Philharmonia. (Foto Petr Matoušek)

Nejdřív seřídit, pak „vyhrát“. Housle z Portu Gallery míří k filharmonikům

Se začínajícím podzimem se rozeběhla také koncertní sezona. Zatímco Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK už mají své zahajovací večery za sebou, orchestr PKF – Prague Philharmonia tato slavnostní událost čeká v neděli. A právě poslední dvě zmiňovaná tělesa mají v zápůjčce vzácné historické housle ze správy investiční platformy Portu Gallery a fondu WOOD & Company. Jde o nástroje italských mistrů Josepha Gagliana, Vincenza Carcassiho, Francesca Granciniho, Tomassa Balestrieriho a Pietra Guarneriho.

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika

Utrácíte moc peněz za jídlo?

Držení rodinného rozpočtu na uzdě se pro mnohé zdá jako nadlidský úkon. Existuje však mnoho způsobů, jak se

Investujete udržitelně?

Udržitelnost hýbá světem. Co je udržitelné, o tom se mluví. A tak je to i s udržitelným investováním.