Search
Close this search box.

Jak funguje akciový trh – vše co potřebujete vědět

Trh s akcemi je místo, kde se setkávají prodejci a kupci za účelem výměny svých investic. Podobně jako aukční domy, i zde účastníci trhu svými nákupními a prodejními pokyny určují tržní cenu aktiva. Jak jméno napovídá, akciový trh bylo historicky místo, kde se obchodovalo s jednotlivými akciemi, resp. podíly na vlastnictví veřejně obchodovaných společností. V poslední době se k nim také přidaly ostatní investiční instrumenty, jako ETF (Exchange-trade-funds), které sledují složky akcií, dluhopisů a komodit. Když lidé mluví o trhu s akciemi, často jej spojují s s konrétní burzou nebo indikátorem trhu (imndexem), například s pražskou burzou, evropskou burzou Xetra nebo americkými burzami a jejich indexy, za které se považují například S&P 500, Dow Jones Industrial Average, nebo Nasdaq Composite. Pokud vás vždy zajímalo, jak funguje trh s akciemi, zde je vše podstatné, co byste měli vědět.

Jak trh vlastně funguje: kupující a prodejci

Aby to nebylo tak jednoduché, začneme s tím, že není pouze jeden akciový trh, například již zmiňovaná newyorská burza nebo Nasdaq. Zažité stigma s vykřikujícími lidmi, zmatkem, věčně vyzvánějícím telefonem a mávaní rukou je již dávno minulostí. S příchodem technologií se dnes většina obchodů uskutečňuje elektronicky. Tento způsob umožňuje propojit obchodníky se stejným zájmem po celém světě a vytvořit tak trh, který je označován za sekundární trh (na tzv. primárním trhu dochází k prvotní emisi/vydání akcií, na burzách se s akciemi už potom obchoduje především sekundárně).

Na akciových burzách se střetává nabídka a poptávka – čili množství obchodů, které chtějí prodávají a nakupující uskutečnit – což pomáhá určit cenu, za kterou tento obchod proběhne. V dnešní době se k těmto výpočtům používají hlavně algoritmy, které dokáží stanovit a zobrazit agregovanou „tržní“ cenu velmi rychle. Nakupující navrhne cenu, nebo nejvyšší částku, za kterou je ochoten akcii nakoupit. Prodejce naopak navrhne nejnižší částku, za kterou je ochoten akcii prodat. Tomuto rozdílu se říká „bid-ask spread“, neboli rozdíl nevyšší nabízené ceny za nákup a nejnižší nabízené ceny za prodej. Tyto ceny se během dne často dost mění. Obchod se uskuteční, pokud jedna ze strana (nebo obě strany najednou) ze svého požadavku trochu sleví a domluví se na „někde mezi“ přijatelné částce pro obě strany. Pokud je vysoká poptávka od nakupujících, cena prodeje může růst, naopak, pokud je vyšší poptávka od prodejců na prodej, ceny obvykle klesají.

Jak investovat do akcií

Je spousty variant, jak investovat do akcií. Některé vyžadují vaše větší zapojení do procesu a samotného obchodu, jiné zase méně. Můžete sami aktivně nakupovat a prodávat akcie, nebo využít pohodlnější způsob investování za pomoci makléřů nebo robo-advisorů. Služba osobního makléře se obvykle hodí pouze pro větší a aktivní investory. Naopak robo-advisoři, jako například Portu, jsou vhodní pro všechny dlouhodobé investory, platformy obchodují za vás a vy se tak nemusíte starat téměř o nic.

Jak správně využít trh s akciemi

Investování do akcií je jednodušší a levnější než kdy předtím. To je samozřejmě skvělá zpráva, ale je důležité se držet dlouhodobé strategie. Experti se většinově shodují na tom, že byste měli jednorázově investovat takovou částku peněz, kterou nebudete nutně potřebovat během nebližších 5 let. Ještě lepší je investovat průběžně a pravidelně.

Je také důležité určit si váš styl investování. Nákup samostatných akcií může být riskantní kvůli vyššímu riziku, resp. možným prudkým výkyvům jedné akcie.

V dlouhém období nebo při strategii „buy-and-hold“ je důležité investovat diverzifikovaně, Diverzifikací omezíte náchylnost vaší investice na prudké změny konkrétních akcií. Diverzifikace se řídí heslem „nedávej všechny vajíčka do jednoho košíku“. Jak funguje diverzifikace jsme psali například zde. Dobré je využít indexových fondů, které dovolují investorům nakoupit větší množství instrumentů a to najednou. Další výhodou této možnosti je, že nemusíte být tak zkušení investoři a můžete se těšit z nižších poplatků, které tyto indexy nabízejí.

Pokud chcete vaši diverzifikaci ještě více rozšířit, je dobré se zaměřit na nákup velkých ale i malých společností, mezinárodní obchody a mít vyvážený poměr akcií a dluhopisů ve svém portfoliu.

S touto strategií se tak nemusíte tolik bát propadů, jako například na konci loňského roku, kdy americké indexy spadly krátkodobě přibližně o 20 %. Trh se vždy vzpamatuje a vy díky strategii pravidelného investování můžete z těchto propadů naopak vytěžit. Investujete-li totiž pravidelně, jednou nakupujete za více, a naopak příště zase levněji. Tím průměrujete výslednou cenu. Proč investovat i v dobách kolísavých trhů, se dočtete zde.

Na závěr se podívejme na historicky ověřené výsledky trpělivých investorů. Dlouhodobá roční průměrná návratnost na americkém trhu je přibližně 10 %. Pokud byste tedy investovali 500 dolarů do indexu Dow Jones před deseti lety, dnes byste se mohli těšit z hodnoty vyšší než 1 700 dolarů.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu!

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů

Makléř – 4. díl: První klient

Ondra vycházel z domu v sedm ráno a před sedmou večer se nevracel. Přesto sklízel jen neúspěch. Portfolio manažeři zaměstnaní

Makléř – 7. díl: Projekt Energon

Hlavním makléřem byl jmenován ambiciózní sportovec Mário, jehož řádka přetékala penězi, a Ondra se posunul na uvolněné místo