Search
Close this search box.

Fintech review – České banky vylepšují a klienti platí mobily

Přinášíme vám jedenáct nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. První rok s Apple Pay aneb jablečná služba vzala Česko útokem. iPhonem platí už přes 660 tisíc klientů (CzechCrunch.cz). Apple Pay do Česka přišlo minulý rok, oproti konkurenčnímu Android Pay mělo víc než roční zpoždění. Přesto se mu podařilo konkurenta bez problémů převálcovat, přestože iPhony mají výrazně menší podíl na trhu než telefony s Androidem.
  2. Na bitcoinových grafech se rýsují křivky, které v minulosti předcházely vysokým ziskům (E15.cz). Bitcoin stvořil v minulosti nejednoho milionáře. Nemůžeme se tak divit, že se mnoho lidí snaží různými způsoby přijít na „zaručené“ znaky budoucího vývoje dnes již mainstreamové kryptoměny. Pokud zlatému kříži věříte, pak je pro vás čas na nákup.
  3. Fio zjednodušuje online nákupy. Zatím jen pro Apple (Peníze.cz). Na zařízeních od Applu mohou nyní klienti Fio banky místo přepisování SMS kódu potvrzovat internetové platby otiskem prstu v mobilním bankovnictví, případně zadáním stálého kódu.
  4. Banka CREDITAS spouští platby přes Apple Pay (Měšec.cz). Klienti banky si nyní mohou do svých jablíček přidat karty CREDITAS a Richee, a to jak fyzické, tak virtuální. Google Pay spustila banka již minulý rok.
  5. Bezkontaktní placení mobilem využívá až čtvrtina klientů (ČeskéNoviny.cz). Bezkontaktní platby jsou nejpopulárnější u mladších klientů, v článku dále uvádí jednotlivé banky zajímavé statistiky. Například u Monety se mezi lety 2018 a 2019 zpětinásobil počet plateb chytrým zařízením, což opět ukazuje na popularitu Apple Pay.
  6. Kolik mobilních dat spotřebujete? Za pět let to bude 24 GB každý měsíc (SvětChytře.cz). Tvrdí to společnost Ericsson. Podíl na výrazném nárůstu spotřebovaných dat má mít dostupnost 5G sítí a například streamování virtuální reality. Neznamená to však, že budeme trávit celé dny s VR brýlemi na hlavě, uvedený objem dat má postačit na 30 minut HD videa a 6 minut VR denně.
  7. Equa vylepší ověřování plateb. 3D Secure už nechybí (Peníze.cz). Equa byla jednou z posledních dvou českých bank, které nenabízely ověřování internetových plateb pomocí 3D Secure. Nyní podporuje rovnou novou generaci služby s názvem Mastercard Identity Check, která každou platbu analyzuje podle obvyklého chování klienta a usuzuje, zda je potřeba ji ověřit. U ověření budou mít klienti tradiční dvě možnosti – buď zadají kód z SMS, nebo použijí mobilní aplikaci, ta podporuje i otisk prstu či rozeznání obličeje.
  8. Je na chytrém telefonu potřeba antivirový program? Ne, ale někdy se hodit může (Živě.cz). S přítomností antivirových programů v počítačích jsme dávno smíření, ale jak je to s ochranou v mobilech? Pokud se uživatel nechová rizikově (tedy pokud manuálně nenainstaluje pochybnou aplikaci), najde si malware do jeho zařízení cestu těžko. Antivirové programy však můžou pomoct i v mobilu – třeba právě v případě, že běžně instalujete aplikace mimo oficiální obchod. Pozor však, jaký program zvolíte – výzkumy ukazují, že většina mobilních antivirů nefunguje.
  9. Nový systém pro dálniční známky má stát 128 milionů (Novinky.cz). Nový systém bude propojený s Portálem občana a částečně využije i e-shopu, který vytvořili programátoři na lednovém hackatonu. Kvůli původní zakázce, která byla výrazně dražší, mění vláda postupy při schvalování zakázek na ministerstvech.
  10. Americká výnosová křivka opět v inverzi: Důvod k obavám? (InvestičníWeb.cz). Na konci ledna se výnosová křivka opět překlopila do inverzního sklonu. Měli by se investoři bát dalšího vývoje ekonomiky a posílit defenzivní složky svých portfolií?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po kontroverzi vztahující se