Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Německo se bojí, že digitální měny podkopají suverenitu státu. Jejich technologie ho ale láká (E15.cz). Ke kritice nejen Libry se přidává další evropská země. Německé vládě se líbí technologie Blockchain, chce ale bojovat proti paralelním měnám.
- Telefony a hodinkami v České spořitelně platí téměř 120 tisíc klientů. Banka brzy spustí Garmin Pay a Fitbit Pay (CzechCrunch.cz). Bezkontaktně budou moct majitelé hodinek a nárámků od společností Garmin a Fitbit platit ještě v září. Naopak s aplikací Poketka nebude možné dále platit, bude sloužit ke generování jednorázových virtuálních karet.
- Okamžité platby spouštějí další banky. Kdy se přidá zbytek? (Peníze.cz). Okamžité mezibankovní převody nově umožňuje Komerční banka, pro běžné klienty jen na straně příjemce. Ti tak můžou peníze dostat okamžitě z účtů Air Bank, Creditas, České spořitelny a Raiffeisenbank.
- Příjmy Airbnb překonaly ve čtvrtletí jednu miliardu dolarů, podruhé v historii firmy (Aktuálně.cz). Na miliardu dosáhla firma podruhé ve své historii. Očekává se, že v příštím roce by Airbnb mohla provést IPO.
- Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard USD (ČeskéNoviny.cz). Microsoft zažívá za poslední roky dobrý růst ceny akcií, za necelých šest let pod novým vedením vzrostla cena jedné akcie téměř čtyřnásobně. Společnost také zvýší dividendu na 51 centů za akcii
- Šetří vodu nebo se stará o bezpečnost. Pět oblastí, ve kterých v Česku pomáhá internet věcí (Forbes.cz). Kvalita vzduchu v konferenčních místnostech, uzávěr vody při havárii, hlídání handicapovaných osob či automatizace skladů. To vše dokáže hlídat, obsluhovat a zajistit internet věcí (IoT).
- Česko je v používání i těžení kryptoměn velmocí. Podnikatelé řeší, co s obrovskou spotřebou energie (iRozhlas.cz). V Praze se dá platit bitcoinem na nejvíc místech ze všech světových velkoměst, Češi vymysleli první těžařský pool či fyzickou peněženku Trezor. Odborníci mají různé názory na náklady spojené s těžbou kryptoměn, podle Marka Palatinuse by teplo generované těžbou mohlo vyhřívat domy a majitelé by nakonec mohli vydělat.
- Trend sdílení míří i do oblak. Aplikace umožňuje zamluvit si soukromý let (ČT24.cz). Wingly umožňuje soukromým pilotům nabízet neobsazená místa na své lety, díky čemuž ušetří jak piloti, tak i pasažéři, kteří nemusí platit komerční let. Soukromí piloti nesmí na letech vydělávat, jediný komerční poplatek tak jde společnosti Wingly.
- Třetina lidí neví, že má jejich řetězec e-shop, online nákup preferujeme hlavně u erotiky (Lupa.cz). Rozmáhají se online nákupy potravin, 16 procent Čechů si tak doplňuje lednici aspoň jednou měsíčně. 43 procent populace stále preferuje kamenné prodejny.
- Hackeři nabízí přístroje, které ušetří peníze za elektřinu i benzin (Technet.cz). Společnost TrendMicro našla na černých trzích mnoho nástrojů, které pomůžou obelhat například elektroměry. V bezpečí podle její zprávy nejsou žádné přístroje, které jsou připojené k internetu.