Search
Close this search box.

FinTech Review – Klarna zachraňuje planetu a Revolut spouští banku

fintech RVs

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Fintech Klarna pomáhá s dekarbonizací planety (fintechcowboys.cz). Švédská Klarna, přední globální poskytovatel nákupních služeb, plateb a maloobchodní banka, prohlásila, že se do roku 2040 zavazuje ke Climate Pledge a kampani OSN Race to Zero s cílem dekarbonizace ekonomiky a dosažení nulových emisí ve všech oborech podnikání. Nejcennější soukromý fintech v Evropě navíc plánuje zavedení interní daně z uhlíku, kterou hodlá investovat do projektů podporujících životní prostředí.
  2. Paypal plánuje „superaplikaci“ na správu kryptoměn (kryptonovinky.com). Platební gigant PayPal se v brzké době chystá představit svoji novou aplikaci na správu kryptoměn. Aplikace by měla fungovat jako pokročilá kryptoměnová peněženka poháněná umělou inteligencí a strojovým učením a v rámci USA by měla být zpřístupněná v následujících měsících. V současnosti má PayPal více než 400 milionů aktivních uživatelských účtů.
  3. Revolut spouští banku v Česku, nabízí také pojištění vkladů (penize.cz). Fintech Revolut vstupuje díky evropské bankovní licenci také do Česka, což by klientům mělo poskytnout vyšší míru bezpečnosti, důvěry a možnost nových služeb a produktů. Úspory klientů nově ochrání evropský systém pojištění vkladů, a to do ekvivalentu 100 tisíc eur (přibližně 2,6 milionu korun). Přechod na banku je zdarma, není však pro klienty povinná.
  4. Zájem o obytné vozy a karavany je rekordní, Campiri nabízí řešení (czechrunch.cz). Český startup Campiri, nabízející pronájem obytných vozů, zažívá rozjezd. Míří k obratu 20 milionů korun, brzdí ho však fakt, že vhodných vozů není v Česku dostatek. Převis poptávky plánuje tým Campiri vyřešit spuštěním novinky, kterou bude možnost pronájmu obytných vozů od soukromých majitelů. Současně plánují spustit unikátní model pojištění pro majitele v případě nehody.
  5. Praha vloni nakoupila stavby a pozemky za rekordní sumu (e15.cz). Magistrát hlavního města na investicích v loňském roce nešetřil. Za nákup budov a staveb utratil 154 milionů korun, mnohonásobně více než v minulosti. Drtivá většina obnosu putovala na odkup kostela sv. Šimona a Judy na Starém Městě (téměř 100 milionů korun). Magistrát přikoupil také pozemky pro výstavbu metra, tramvajových tratí či komunikací za více než 277 milionů korun.
  6. Evropská komise bojuje proti praní špinavých peněz v oblasti kryptoměn (fintree.cz). EU reaguje na nové výzvy související s prudkým vývojem tech inovací a pracuje na návrhu nové EU autority pro boj s praním špinavých peněz vztahující se na celý sektor kryptoměn. Komise chce zajistit plnou sledovatelnost převodů kryptoaktiv, zakázat anonymní kryptopeněženky a anonymní převody mezi uživateli. Celý legislativní balík bude diskutován v Evropském parlamentu a v Evropské radě, měl by začít fungovat v roce 2024.
  7. Bojovník s podvodníky Nethon získal několikamilionovou dolarovou investici (fintechcowboys.cz). Polská společnost získala investici ve výši 6,7 milionu dolarů (více než 140 milionů korun) od několika mezinárodně známých entit jako ARIA si Atmos Ventures investujících do špičkových technologií. Investice má za cíl urychlit uvedení na trh a posílit vlastní technologii Know Your User, která je založená na biometrii chování a umožňuje online společnostem zastavit více ne 95 procent pokusů o podvodné placení z cizího účtu.
  8. Na trhu vzniká miliardová realitní skupina European Housing Services (mediaguru.cz). Skupina EHS, za níž stojí Marek Rosenbaum, spojí pod jednu střechu firmy Bezrealitky, Maxima, Český nemovitostí trust a nově také službu Tvůj správce. Hlavním cílem je vytvořit největší a nejkomplexnější integrovanou realitní službu v zemích V4, postupně i v dalších evropských zemí. Do roka si věří na konsolidovaný obrat přesahující jednu miliardy korun.
  9. Pandemie přeje technologickým obrům, hlásí překvapivé zisky (seznamzpravy.cz). Technologičtí giganti Apple, Google, Facebook, Amazon i Microsoft se chlubí nad očekávání velkými zisky. Vděčí za to z velké části koronavirové pandemii. Pětice největších technologických firem současnosti zvýšila od konce roku 2020 svou hodnotu v průměru o 88 procent a upevnila tak své dominantní postavení na trhu. Petice „Big Tech“ má přitom v TOP 20 největších firem světa poloviční podíl.
  10. Ekonomika Unie zastavila pokles, ve druhém kvartálu vzrostla o 1,9 procenta (investicniweb.cz). Podle statistického úřadu Eurostat vzrostla ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí o 1,9 %, zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním čtvrtletí roku, za kterým stály negativní dopady koronavirové pandemie. HDP samotné eurozóny se zvýšil o dvě procenta, meziročně o 13,7 %, v EU to bylo 13,2 %. Vývoj ekonomiky eurozóny tak překonal očekávání analytiků, příznivý vliv má především postupné uvolňování opatření proti šíření viru.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace lidí narozených v