Search
Close this search box.

Robert Indiana vytvořil LOVE, ikonu americké popkultury

Jeden z nejznámějších představitelů pop-artu, Robert Indiana, se proslavil především dílem LOVE. Barevně výrazná série sítotisků se stala popkulturním symbolem a inspirací pro umělce po celém světě. Portu Gallery již tento čtvrtek nabídne sérii těchto proslulých sítotisků.

Americký výtvarník Robert Indiana se narodil v roce 1928 ve státě Indiana a zemřel v roce 2018 v Maine. Ve své tvorbě s oblibou zkoumal americkou kulturu, národní identitu a každodenní život i jazyk. Vzhledem ke svému osobitému stylu s výraznými barvami, grafickými prvky a zobrazováním popkulturních motivů je považován za představitele pop-artu. Sám autor ovšem tuto nálepku odmítal. Přesto jej však historie bere jako jednoho z předních představitelů a spoluzakladatelů pop-artového hnutí v 60. letech.

Přestože se mohou některá jeho díla jevit na první pohled jako banální a výrazně komerční, Indiana čerpal z dějin výtvarného umění nebo ze sociálních věd, ale i amerického modernismu 20. let. Sám aktivně vystupoval jako kritik konzumerizmu a masové kultury.

Socha LOVE v Montrealu, 2017.

Označoval se jako „americký malíř znaků“, přičemž psané slovo skutečně představuje základní prvek jeho uměleckého působení. Podařilo se mu přetvořit populární slogany do formy uznávaných výtvarných děl. Jeho práce v sobě nese také paradox – sítotisky vypadají jako propracované reklamní plakáty, zároveň však představují kritiku populární kultury.

Indiana začal se sérií svých ikonických obrazů v roce 1961. Jeho díla kombinovala šablonovitý text s ostrými, přesně vymezenými hranami a sytou barevností. Výrazný symbolický motiv LOVE se stal předlohou pro sochy nejen v Americe, ale i ve světě – například v roce 1977 umělec vytvořil hebrejskou verzi pro muzeum v Jeruzalémě. Americkému parku John F. Kennedy Plaza ve městě Philadelphia se zase přezdívá LOVE Park podle sochy, která je v něm umístěná.

Socha LOVE ve městě Philadelphia.

Obraz LOVE byl na Valentýna v roce 1973 dokonce předlohou pro americkou poštovní známku. V roce 2008 autor vytvořil „remake“ svého nejslavnějšího díla a nahradil LOVE slovem HOPE (naděje). Tímto velkorysým gestem chtěl Indiana vyjádřit podporu Baracku Obamovi v tehdejší prezidentské kampani, slovo „hope“ přitom bylo jedním ze sloganů kampaně.

Americká poštovní známka z roku 1973.

Robert Indiana a jeho ikonické dílo na Portu Gallery

Kompletní soubor šesti barevných sítotisků z roku 1982. Vytištěno na papíře Fabriano, každý signován, datován, nadepsán a opatřen tužkou „AP“. Kromě nákladu 100 bylo vytištěno ještě 15 číslovaných autorských korektur. Tiskl Domberger KG, Filderstadt, se slepotiskovým razítkem a vydalo Prestige Art Limited, Mamaroneck, New York. Každý tisk má rozměr 68 x 68 cm.

„Zahrada lásky” se skládá ze šesti barevných variací symbolické čtvercové kompozice. „LOVE” je jedním z nejznámějších obrazů amerického pop-artového hnutí a je průkopnickým dílem tzv. „hard-edge abstraction“ – přístupu k malbě, který se rozšířil v 60. letech 20. století a vyznačuje se plochami barev s ostrými okraji. „Zahrada lásky” je jen jednou z řady adaptací původního návrhu z roku 1964. „LOVE” byl přeložen do různých jazyků i forem – nejznámější je série živých velkorozměrných veřejných plastik.

Obraz „LOVE”, který byl poprvé vytvořen v roce 1964 na základě vánočního přání Muzea moderního umění, se rychle stal nejoblíbenějším dílem, jaké kdy muzeum vydalo. Později byl dokonce upraven pro návrh poštovní známky. Přímočarý a sociálně-politický podtext poselství „LOVE” symbolizuje optimismus 60. let a v této době se dokonce spojil s protiválečným hnutím v Americe, které Indiana silně podporoval. Autor odkazuje na generaci „flower power”, z níž pojem „LOVE” vzešel, tím, že každou z barevných variant pojmenoval podle druhu květiny: tulipán, lilie, cínie, růže, plamenka a šeřík.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve