Search
Close this search box.

Investování jednoduše #7: Má smysl investovat s málo penězi?

investovani-jednoduse-7-tiny-e1699433233555

Lidé si často myslí, že investování je výsadou pouze těch, kteří mají k dispozici velké množství peněz. Většina populace se ale za bohaté nepovažuje, a tak si myslí, že investování pro ně není vhodné. V tomto článku vám ukážeme, proč má smysl investovat i s málo penězi.

Důvodů, proč investovat i s malými částkami je celá řada. Je pravda, že dříve bylo investování spíše výsadou bohatých lidí, díky rozvoji moderních technologií v posledních letech je ale dostupné doslova každému. Dnešní moderní investiční platformy totiž umožňují investovat už s malými částkami. Jaké jsou další důvody, proč investovat s málo penězi?

1. Složené úročení

Nezáleží na tom, s jak velkým množstvím peněz pracujete, efekt složeného úročení funguje s jakoukoliv částkou. Složené úročení je takový způsob úročení, při kterém se úrok na konci každého úrokovacího období přičítá k již dosažené hodnotě kapitálu a spolu s ním se dále úročí. Tento takzvaný osmý div světa obdivoval už Albert Einstein a platí pro jakoukoliv sumu peněz.

2. Pravidelnost

Pokud budete investovat menší částky po delší dobu, výsledky se dříve nebo později dostaví. Pravidelné investice s malým kapitálem mohou mít v delším období významný vliv na vaše celkové finanční zdraví. Pokud totiž budete investovat pravidelně, menší částky budou postupně tvořit větší a zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se vám podaří dosáhnout vašeho finančního cíle.

3. Diverzifikace

I pokud jsou vaše finanční možnosti omezené, v současnosti lze snadno dosáhnout na dostatečnou diverzifikaci vašeho portfolia. Diverzifikace znamená zmenšení rizika tím, že investujete do různých aktiv a trhů. K tomu jsou vhodné například burzovně obchodované fondy (ETF), které kopírují vybraný akciový index a nakupují třeba akcie z celého světa.

4. Vytvoření správných návyků

Zvyk je železná košile, proto i pokud máte na investování pouze omezený rozpočet, doporučujeme na nic nečekat a začít. Vytvoříte si tak totiž návyk, za který budete později vděční. Pokud se navíc vaše situace změní a peněz budete mít na investování více, budete už zkušenější a z investování tak dokážete vytěžit ještě více.

5. Růst investičního vzdělání

Investování s malým množstvím peněz může sloužit jako skvělá škola. Praktickým investováním se totiž učí nejlépe a vy díky tomu můžete získat řadu cenných znalostí. Navíc si zlepšíte i vaši celkovou finanční gramotnost a naučíte se správnému hospodaření s penězi. Investiční gramotnost je cenná dovednost, kterou se rozhodně vyplatí zlepšovat.

Investování je klíčem k finanční nezávislosti a budování bohatství. Důležité je začít co nejdříve, a to i s menšími částkami. S postupným růstem znalostí a zkušeností pak můžete postupně zkoušet složitější investiční nástroje. Zároveň ale buďte trpěliví a investujte s rozvahou. Nevíte, jak na tom jste s finančními znalostmi? V našem rychlém kvízu investiční gramotnosti si to můžete ověřit.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými