Search
Close this search box.

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont a nechat pracovat složené úročení ve svůj prospěch. Statisticky by to mělo fungovat, mnoho investorů tyto základy ovšem ignoruje.

Investoři namísto jednoduchých rad stále častěji využívají strategie s vyšším rizikem, a tím se připravují o teoretickou i praktickou možnost vyšších výnosů. Proč to dělají?

Očekávání nižších výnosů

Dění na trzích nelze předvídat, ale některé modely ocenění mohou investorům pomoci. Tradiční ukazatele, jako jsou P/B, P/S, P/E, CAPE a další, naznačují, že jsou nyní americké akcie poměrně drahé. Státní i firemní dluhopisy také nabízejí nejnižší výnosy v poválečné éře. Deset let od poslední finanční krize je na trhu zkrátka málo zajímavých příležitostí.

Investoři by to ale měli přestat řešit a začít akceptovat budoucí výnosy vládních dluhopisů USA kolem dvou procent a z držení akcií okolo šesti procent za rok. Oni ale namísto toho podstupují vyšší riziko, čímž své potenciální budoucí výnosy omezují.

Nepochopení rizika

Investoři občas zapomínají na definici rizika, které lze shrnout jako možnost, že skutečná návratnost investice bude nižší než očekávaná. Riziko a výnos jsou dvě strany téže mince, mít šanci generovat vyšší výnosy vyžaduje přijetí většího rizika. Ve snaze o co nejvyšší výnos investoři riskují, že dosáhnou horšího výnosu, než jaké bude zhodnocení trhu jako celku.

Následování toho, co fungovalo

Tvrzení, že „minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů“, působí banálně, ale funguje. A je mnohými investory ignorováno. I proto míří mnoho peněz investorů do produktů, které jsou v módě. Jenže k tomu dochází většinou až tehdy, kdy již daný produkt dosáhl většiny zisků. Nesnažte se chytat trendy a naskakovat do už rozjetých vlaků – držte se věcí, které znáte a rozumíte jim.

Když úspěšná strategie začne přitahovat spoustu peněz, často to znamená, že jsou skvělé výnosy u konce. Když chce investor vědět, kdy se blíží konec éry nějakého produktu, měl by sledovat příliv prostředků do něj.

Investování jako loterie

Často se stává, že si investoři pletou investování s kasinem. Vsázet all-in se v akciovém kasinu určitě nevyplácí. Samozřejmě najdete příběhy lidí, kteří rychle zbohatli při vsazení na levnou akcii – na druhé straně ale bude i větší množství sázejících, kteří svoji hru prohráli. Opět tedy platí, že velké výnosy souvisejí s vysokým rizikem. Na to, aby investor našel nejvýnosnější produkt, by musel mít stroj času nebo věšteckou kouli. Nebo hodně štěstí.

Přehnané sebevědomí na konci cyklu

Poslední medvědí trend skončil před deseti lety, a tak mnozí již zapomněli na nepříjemnosti s poklesy spojené. Ti, kteří v letech 2009-2012 nechtěli akcie ani vidět, nyní zhusta investují do rizikových nástrojů, do nichž investují všichni ostatní, a snaží se dohnat období, kdy „v akciích“ nebyli. Vidina zisku je silným lékem na trauma z finanční krize a při pohledu na současné dění na trhu je snadné podlehnout dojmu, že jsou výnosy zaručené. Ale nejsou.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně vybrat peníze z

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Česká internetová jednička Seznam.cz navýšila tržby