Search
Close this search box.

Meziroční inflace v USA v srpnu vzrostla na 3,7 %

inflace-usa-srpen

Meziroční inflace v USA v srpnu vzrostla na 3,7 % z červencových 3,2 %. Jedná se o výraznější nárůst, než se očekávalo, a nejsilnější za posledních 14 měsíců. Analytici odhadovali srpnovou inflaci v průměru na 3,6 %.

Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,6 % po zvýšení o 0,2 % v červenci i červnu. Meziměsíční růst byl tažen především růstem cen pohonných hmot, které vyskočily o 10,6 %. Loni v červnu se meziroční inflace v USA vyšplhala na 9,1 %, což je více než 40leté maximum.

Jádrová inflace bez volatilních cen energií a čerstvých potravin dosáhla 4,3 %, což je nejslabší meziroční nárůst od září 2021. Analytici počítali s vyšší jádrovou inflací. Nižší číslo by mohlo přimět Fed, aby příští týden sazby neměnil.

Americká centrální banka Fed se snaží dostat inflaci pod kontrolu zvyšováním úrokových sazeb, se kterým začala loni v březnu. Od té doby se její základní sazba zvýšila o více než 5 procentních bodů. V červenci Fed zvedl základní sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 5,25 až 5,5 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.

V eurozóně zůstala inflace v srpnu beze změny na úrovni 5,3 % a v Česku klesla na 8,3 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorem Pavlem

Rozhovor s investorem Pavlem

Pavel má s investováním zkušenosti již z dřívější doby, plané sliby ho ale na dlouhou dobu odradily. Protože