Search
Close this search box.

FinTech Review – Konec eKasy a rekordní cena Bitcoinu

credit card cryptocurrencies

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. EKasa operátora O2 končí. Pozastavená povinnost elektronické evidence tržeb (EET) srazila službu eKasa na kolena. Někdejší lídr na trhu s evidenčními pokladnami měl na vrcholu svého působení přes dvacet tisíc klientů, ale zůstalo jich jen něco přes tři tisíce. Její provoz se definitivně ukončí k 25. říjnu, zbylí klienti mohou za výhodných podmínek přejít ke Storyous.
  2. Bitcoin trhá rekordy, dotáhl se na maximum. Nejznámější a nejhodnotnější kryptoměna překonala krizi a dosáhla dalšího historického milníku. Po více než půl roce se dostala na nejvyšší cenu v historii („all time high“) – 64 800 USD, přičemž další dny překonala hranici 67 000 USD. V létě ho bylo možné koupit za polovinu ceny, z důvodu čínského zákazu těžby kryptoměn.
  3. Vědci z Brna vyvinuli třetí oko pro lékaře. Nadějný český startup Carebot pomáhá s diagnózou díky umělé inteligenci. Trojice vědců z Brna vyvinula třetí oko pro lékaře, zaměřuje se přitom především na oblast hrudníku. Během pár týdnů startupisté vytvořili model neuronové sítě, kterým prohnali tisíce rentgenových snímků covidových i zdravých plic. Momentálně tým usiluje o získání zdravotní certifikace, aby lékaři mohli službu využívat a plánují také zahraniční expanzi.
  4. Mallpay představil novou chytrou kartu. Český fintech Mallpay představil v rámci svého nového účtu Plus chytrou Mallpay kartu. Ta přináší různé výhody jako jednoduchou správu, extrémní bezpečí či prodlouženou záruku na všechno nakoupené zboží. Založení účtu s Mallpay kartou je kompletně online a jeho provoz bude stejně jako jeho zřízení zcela zdarma.
  5. Cloudové restaurace dále rostou. Trend cloud kitchen, kuchyní specializujících se čistě jen na rozvoz jídel, během pandemie prudce vzrostl. MyFoodPlace, první cloudová kuchyně u nás, letos očekává růst tržeb o více než sto procent na 50 milionů korun. Aktuálně firma spolupracuje se třemi desítkami restauračních značek různých kuchyní, měsíčně realizuje desítky tisíc objednávek. Služba je zatím dostupná pouze v omezené zóně v rámci Prahy.
  6. ICE Ind. otevírá zkušební centrum 3D tisku. Společnosti ICE Industrial vidí budoucnost bydlení ve 3D tisku z betonu. Ve Žďáře nad Sázavou tak firma nově představila pravděpodobně největší tuzemskou farmu na 3D tisk různých prvků z betonu. Spolu s tím založila odborný institut EIMAC, který spolupracuje s několika univerzitami či společností Siemens. Od svého založení v roce 2012 firma uskutečnila na 800 projektů po celém světě.
  7. Platební terminály mohou přijímat i kryptoměny. Společnosti GoCrypto a Global Payments spouštějí novou službu zajišťující stejně snadné placení s kryptoměnami jako s platebními kartami, zatím pro osm tisíc platebních terminálů. Do konce roku plánují dostupnost kryptoměn na všech jejich padesáti tisících terminálech.
  8. Jednička – brněnská odpadková „socha“ a NFT. Tým okolo Vojtěcha Tomana z projektu OneCup, který vyrábí praktické ocelové kelímky, nashromáždil přes 1400 kilogramů odpadků za pouhý jeden den a vytvořil z něj jedinečnou sochu. Jednalo se především o jednorázové obaly, který každý z nás denně využívá. Socha vznikla za jednoduchým účelem, aby si lidé uvědomili, kolik odpadu vlastně vyprodukují. Jedničku ve formě NFT zároveň draží v aukci na platformě Rarible.
  9. Rossum za rok ušetřil 150 let lidské práce. Trojice kamarádů z ČVUT už 4 roky vyvíjela a zdokonalovala umělou inteligenci, která automaticky třídí příchozí dokumenty, faktury, objednávky nebo stížnosti. Ve výrazné míře tak automatizuje komunikaci mezi firmami. V investičním kole Series A nedávno pro další růst získal 100 milionů dolarů. To je v přepočtu téměř 2,2 miliard korun a taky třetí největší investice, kterou kdy tuzemský startupový svět viděl.
  10. Do konce 2025 bude 5G pokrývat většinu Česka. Aktuálně jsou 5G sítě v Česku v dosahu deseti až 35 procent obyvatel. Rozšíření standardu 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména

Co znamená propad čínských akcií?

Čínské akcie prožívají tvrdý pád a z hlediska ocenění se jeví mimořádně lacině. Je to skutečně tak a dokážou se vzpamatovat?

portu-crypto-nl-17-tiny

#7 – Konec podvodníkům

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou na horské dráze,