Search
Close this search box.

Co znamená propad čínských akcií?

Propad čínských akcií dobře reprezentuje nejen index MSCI China, ale také hongkongský index Hang Seng. Ten se krátkou chvíli obchodoval na současných úrovních už v roce 1997, tedy skoro před 30 lety. Čínské akcie jsou z hlediska ocenění skutečně velmi levné.

Hodnota tradičního valuačního ukazatele P/E v současnosti činí pouhých 10,8, což je 27 % pod úrovní indexu rozvojových zemí MSCI Emerging Markets (14,7) a dokonce 45 % pod úrovní P/E nejširšího globálního indexu MSCI All Country World (19,8). Podle konsensu analytiků by přitom ziskovost na akcii veřejně obchodovaných čínských firem měla v dalším roce vzrůst o 13 %. Firmy v globálním indexu by přitom měly dosáhnout růstu korporátních zisků jen o 4 %.

Pád čínského akciového trhu ale má své opodstatnění. Problémy odstartovaly již před 5 lety, když Trump odstartoval obchodní válku proti Číně. Ta se stupňuje dodnes a USA omezují Číně přístup k pokročilým technologiím, zejména čipům. Nejde také přehlížet napětí kolem Tchaj-wanu, který Čína považuje za svoji součást, ačkoli její pohnutky souvisejí zejména s tím, že Tchaj-wan je čipová velmoc. Investory strašily také regulační zásahy proti tamním technologickým firmám.

Ekonomický model postavený na investicích do infrastruktury se již vyčerpal a tak se ve velkém problému ocitl čínský sektor nemovitostí, na který je navázána téměř třetina ekonomiky. To podtrhuje likvidace zadluženého developera Evergrande, ale i velké dluhy dalších. Čína má ale také problém se vzpamatovat z pandemie, a omezuje ji zejména nízká spotřeba domácností. Nezaměstnanost mladých lidí ve věku 16 až 24 let vzrostla v červnu 2023 na rekordních 21,3 % a Čína následně oznámila, že již tuto statistiku zveřejňovat nebude. Situace začíná připomínat ztracenou japonskou dekádu.

Závěr

Přesto si myslíme, že by byla škoda lámat nad Čínou hůl. Jedná se o druhou největší ekonomiku světa s mnoha vyspělými společnostmi a velkým potenciálem. V diverzifikovaném portfoliu jakými jsou i naše Portfolia na míru je podle nás prostor i pro čínské akcie, byť v omezené míře (například do 10 až 15 %).


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její

Co je akcie?

Asi každý někdy v životě slyšel pojem akcie. A velká část z vás bude mít ponětí, o

Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pravidelně vyplácené zisky (burzovně obchodovatelných) společností nebo fondů jejich investorům. Je to pomyslná třešnička na dortu