Search
Close this search box.

Fintech review – Předvánoční rekord a česká žaloba Googlu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Česká spořitelna umožní při nákupu na e-shopech zpětné rozložení na splátky (Měšec.cz). Při platbě prostřednictvím přímého bankovnictví Platba 24 si budou klienti Spořky moci rozložit cenu nákupu. E-shop musí v první řadě podporovat zmíněnou platební metodu, následně platební brána po provedení platby nabídne klientovi možnost vzít si své peníze zpět a nákup si rozložit do několika splátek.
  2. Shoptet: Češi ve středu v e-shopech nakoupili za 1,5 mld. Kč (ČeskéNoviny.cz). Podle Shoptetu byla středa rekordním dnem v online nakupování. Jednodenní maximum z minulého roku bylo překonáno o 400 milionů, letošní Black Friday rovnou o půl miliardy. Předvánoční nákupní horečka bude pokračovat do příštího týdne, ale středeční rekord prý překonán nebude.
  3. Bill Gates a jeho letošní čtenářský deníček. Inspirujte se dobrými knížkami pro mizerný rok (Forbes.cz). Bill Gates již tradičně před Vánoci představuje pět knih, které ho během roku nadchly. A takovou menší tradici jsme ze sdílení Gatesova seznamu udělali i ve Fintech review. Letošní rok sám Gates označil za mizerný, některé současné problémy se promítly přímo do jeho výběru, i tak se však našel prostor pro odlehčenější literaturu.
  4. Bolt pokračuje v rychlé expanzi po Česku. Jeho taxíky se nyní svezete i v Liberci a Jablonci nad Nisou (CzechCrunch.cz). Bolt na jaře využil krize a vybral od investorů miliardy korun na získání většího podílu na trhu. To se mu zřejmě daří, a tak po listopadovém nasazení služeb v Olomouci přidává do nabídky další dvě města.
  5. Seznam chce od Google devět miliard. Má jít o odškodné za zneužití dominance (ČT24.cz). Google podle českého Seznam.cz nedodržuje pravidla hospodářské soutěže. Technologický gigant má zneužívat dominantního prostředí v telefonech s operačním systémem Android, konkrétně Seznamu vadí, že při rozšiřování svých aplikací naráží na bariéry, které vznikly navázáním obchodní spolupráce Googlu s globálními výrobci zařízení s operačním systémem Android.
  6. Aplikace Shell převzala funkci ze zrušeného MasterPassu. Platit můžete mobilem přímo od stojanu (MobilMania.cz). V mobilní aplikaci Shell přibyla funkce Shell SmartPay. Ta umožňuje platbu přímo u stojanu, využívá přitom originální způsob identifikace čerpací stanice. Místo skenování QR kódu na stojanu pozná čerpací stanici podle GPS, uživatel pak zadá jen číslo stojanu.
  7. Fio odmění za platby mobilem s Google Pay (Peníze.cz). Pvních 500 klientů, kteří provedou deset plateb přes Google Pay, pošle Fio banka 500 korun. Ti, kteří se nevejdou do první pětistovky, ale stihnou splnit podmínky soutěže do 7. ledna, budou zařazeni do losování o deset telefonů Samsung Galaxy S20 FE.
  8. Webtrh.cz zruší poplatky za vložení poptávek a nabídek (Lupa.cz). Portál Webtrh.cz spojuje podnikatele skrze jimi vkládané inzeráty. Nyní chce ve světle letošních událostí pomoct podnikatelům přečkat těžké období, a tak od začátku příštího roku zruší poplatky za vkládání poptávek a nabídek. Zároveň přidává nové sekce, které budou stejně jako ty současné fungovat na bázi aukcí.
  9. BlockFi chystá kreditku s odměnami v Bitcoinech (FintechCowboys.cz). Kreditka byla vyvinutá ve spolupráci se společnostmi Visa, Evolve Bank a Deserve, a do USA má přijít na jaře. Nabídne 1,5% cashback v bitcoinu, který bude v měsíčním intervalu ukládán na uživatelský účet BlockFi.
  10. Kryptoměny ještě nevyčerpaly veškerý potenciál, tento faktor by je mohl posunout na další úroveň (InvestičníWeb.cz). Když v roce 2017 vrcholila bitcoinová rally a o nakupování kryptoměn si špitali i ti, pro které jsou jinak technologie sprostým slovem, zdálo se, že blockchain, na kterém kryptoměny fungují, od základů změní svět. Nestalo se. A jak se ukazuje, zřejmě se tak ani nikdy stát nemusí. To ovšem nic nemění na tom, že se z kryptoměn stala další třída aktiv, kterou je potřeba brát v potaz, ať si o nich myslíme cokoli. Jejich cesta navíc ještě nemusí být u konce.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

Finanční předsevzetí pro rok 2024

S novým rokem máme příležitost stanovit si nové cíle. Ty mohou mít různou podobu. Co takhle dát si finanční předsevzetí, která budete dodržovat?

Fed s úrokovými sazbami nepohnul

Fed na svém květnovém zasedání podle očekávání s úrokovými sazbami nehýbal, a ty tak zůstávají na 23letém maximu 5,25 % až 5,50 %