Search
Close this search box.

Fintech review – Rok plný změn a ve znamení kryptoměn

Přinášíme vám posledních deset zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky roku 2020.

  1. Také Komerční banka má akreditaci pro bankovní identitu (Lupa.cz). Komerčka je poslední bankou z trojice zakladatelů společného projektu Bankovní identita a.s., která od ministerstva vnitra dostala akreditaci k provozování bankovní identity. Od října má akreditaci ČSOB, začátkem prosince se k ní přidala Česká spořitelna. Přihlašování ke službám e-governmentu začnou banky umožňovat již v lednu 2021.
  2. Bitcoiny jdou na burzu: Kryptosměnárna Coinbase plánuje brzký vstup na akciový trh (Connect.cz). Coinbase se na burzu chystá brzy, má jít o jedno z prvních IPO roku 2021. Pokud vše proběhne hladce, půjde o první kryptoburzu obchodovanou na akciovém trhu.
  3. Gratulujeme, jste to vy! Banka na dálku rozpozná obličej (Peníze.cz). Česká softwarová služba idGuard společnosti Unicorn pomůže firmám ověřovat identitu podle osobních dokladů. Ve čtení občanek a dalších dokladů je prý ještě lepší než člověk. Průkazovou fotku porovnává se záběry člověka před kamerou s 98,47% úspěšností a údaje z dokladu dokáže přečíst i za světelných podmínek, které nezvládne ani lidské oko.
  4. Bankovní účet si Češi střeží. O své fotografie nebo zdravotní data se ale nebojí (Aktuálně.cz). Podle mezinárodního průzkumu inkasní agentury EOS KSI si většina Čechů hlídá informace o osobních financích, zejména přístup k bankovnímu účtu chtějí mít dobře chráněný dvě třetiny dotazovaných. Zajímavý je přístup k ostatním soukromým údajům – například data o poloze si chrání jen necelá pětina Čechů, o zabezpečení fotografií se zajímá jen sedmina.
  5. Bitcoin poprvé překonal hranici 29 000 dolarů, za měsíc posílil o 40 procent (Novinky.cz). Jestli bitcoin čeká v blízké době propad, pravděpodobně k němu nedojde v roce 2020. Ten kryptoměna uzavírá na novém historickém maximu, ještě v lednu se přitom jedna mince dala pořídit za méně než sedm tisíc dolarů.
  6. Revolut chce v Česku ještě posílit nákupy kryptoměn. První obchody nechá bez poplatků a spouští také nový plán Plus (CzechCrunch.cz). S růstem ceny bitcoinu se pojí i větší zájem ze strany běžných investorů. Těm českým Revolut přináší několik novinek. Při nákupu kryptoměn a cenných kovů nově Revolut v reálném čase zobrazuje poplatek za transakci, navíc i pro uživatele bezplatného plánu Standard zavádí možnost nakoupit vybrané kryptoměny až za 4500 korun měsíčně bez poplatku, u placených plánů je pak limit ještě vyšší. Do nabídky plánů navíc přibyde možnost Plus, která zapadne mezi Standard a Premium.
  7. Curve pro EU zákazníky migruje do Litvy, licenci již má (Měšec.cz). Curve doposud fungovala jako britská společnost Curve OS, kvůli brexitu bude od prvního ledna evropským klientům vydávat chytrou platební kartu litevská Curve Europe UAB. Pro klienty se v běžném provozu nic nemění, jen případné právní spory by se řešily v jiné zemi. Curve ještě musí formálně počkat na svolení jednotlivých států, že může služby poskytovat z litevské firmy.
  8. Qerko je první. Dostalo funkci Apple App Clip a rozšiřuje i NFC čipy (MobilMania.cz). Update iOS 14.3 přináší funkci App Clip, tedy jednorázové aplikace, které se používají bez instalace. Při naskenování QR kódu v restauraci se tak spustí zjednodušená appka, i když nemáte Qerko nainstalované v telefonu. Skrz tu jde zaplatit stejně jako v plnohodnotné aplikaci. Navíc Qerko nově přidává do QR kódů i NFC čip, telefon tedy stačí přiložit, není nutné nic skenovat.
  9. Koronavirus urychlil přechod k e-stravence. Papírové poukázky skončí do dvou let (E15.cz). Stravenkové společnosti hlásí, že elektronické stravenky začínají dominovat. Edenred má podíl elektronických a papírových stravenek přibližně vyrovnaný, u společnosti Sodexo už elektronické převládají. Pomohla i koronavirová pandemie. Obě společnosti se shodují na tom, že do konce roku 2022 papírové stravenky přestanou vydávat.
  10. (Nakonec) příjemná lekce pro dlouhodobé investory: Kdo se drží strategie a plánu, nemusí panikařit ani v hluboké krizi (InvestičníWeb.cz). Letošní rok byl (nejen) z pohledu investic unikátní a v mnoha ohledech rekordní. Každý asi tuší proč. Lidé na celém světě zakusili či alespoň zaznamenali pandemii, kterou lidstvo nepamatuje od konce první světové války. Pandemie hrála letos první housle i ve světě investic. Podívejme se, jakou „písničku“ si investoři vyslechli a co si z ní mohou odnést do dalších období.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Změna úpisu Portu Gallery

Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří menší tlak na