Search
Close this search box.

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem v oblasti českého designu a bytového zařízení v meziválečném a poválečném období. Jeho výrobky měly jasnou identitu, byly moderní, řemeslně skvěle zpracované a cenově dostupné. Pojďme si tohoto významného architekta a designéra blíže představit.

Jindřich Halabala se narodil 24. května 1903 v Koryčanech do rodiny stolaře Štěpána Halabaly. Řemeslo se vyučil stejně jako jeho otec a ve specializaci na nábytek a interiér pokračoval i při studiu u profesora Pavla Janáka na UMPRUM. Po vysoké škole nastoupil na praxi do Spojených UP závodů, kde se vypracoval až na pozici hlavního architekta. Charakter výroby ve Spojených závodech ovlivňoval celých 20 let. Rozhodoval také o propagaci výrobků, na níž se osobně podílel jako fotograf, a dále také spolupracoval na vývoji sestavovaného nábytku pod označením H a E.

V UP Závodech tvořil skvělý tvůrčí tým s Vladimírem Marečkem. Společně tak určovali směr, kterým se podnik ubíral. Jejich společným cílem bylo dosáhnout vysoké kvality v sériové výrobě nábytku, příznivých cen a maximální efektivity práce. Díky tomu se UP Závody staly dostupným dodavatelem nábytku pro širokou vrstvu obyvatelstva a také jedním z nejlepších výrobců.

Jindřich Halabala navrhl v průběhu dvaceti let několik desítek kusů nábytku jako jsou: židle, křesla, stoly, příborníky, stojany na květiny, konferenční stolky, lampy aj. Je známý zejména díky svým polohovacím křeslům a nábytku z ohýbané oceli. Po roce 1930 zájem o trubkový nábytek vzrůstal a začal se používat nejen ve funkcionalistických interiérech, ale i pro širší veřejnost. Modernost Halabalových návrhů spočívala ve využití pružící vlastnosti ocelové trubky a vytváření konstrukce založené na jediné trubkové linii. Nutno ovšem dodat, že výrobu z ocelových trubek si v té době mohla dovolit jen málokterá firma – technologické vybavení bylo nákladné a produkce vyžadovala rozsáhlé odborné znalosti.

Design, co neztrácí na ceně

Nábytek od Halabaly je velice nadčasový, praktický a z kvalitních materiálů. Obzvláště jeho legendární židle H-79 s rámy z ohýbaných ocelových trubek a křeslo typu H-269 se těšily velké oblibě. Podobně populární byl i kávový stolek H-259, který se v Československu zažil pod pojmem „pavouk“ nebo sada hnízdových stolků H-50. Vzhledem k mezinárodní popularitě je stále těžší nábytek sehnat a ceny zachovalých originálů tak za poslední dekádu strmě vzrostly.

Pokud ještě doma nemáte svého Halabalu, můžete to napravit investicí do úpisu Ráj muzikanta, jehož součástí je i křeslo typu H-221, které bylo navrženo ve třicátých letech pro Uměleckoprůmyslové Závody v Brně.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát pozval analytika Portu

Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné sbírky klasických automobilů?