Search
Close this search box.

Jsou lidé s vyšším IQ lepší investoři?

Co myslíte, jsou lidé s vyšším IQ lepší investoři? Ben Carlson na toto téma napsal článek, ve kterém ukazuje, že jedni z nejchytřejších lidí v naši společnosti (lékaři, právníci, inženýři atd.) udělali spoustu špatných investičních rozhodnutí. A to především kvůli důvěře ve své inteligenční schopnosti.

Waren Buffet v jednom ze svých vystoupení prohlásil:
“Pokud chcete investovat, nepotřebujete být příliš inteligentní. Jestli máte IQ vyšší než 160, dejte 30 bodů někomu, kdo je potřebuje, protože k investování je nebudete potřebovat.“

A co třeba Renaissance Technologies, řeknete si. Nejlépe fungující hedgeový fond na světě s armádou fyziků a matematiků v zádech. A zase na druhou stranu, Long-Term Capital Management (LTCM), tým složený z ekonomů, kteří získali Nobelovu cenu a kteří v září 1998 málem složili celý finanční systém, když jejich hedgeový fond zkrachoval. Může se zdát, že najít nějakou relevantní odpověď je nemožné. Veškeré domněnky jsou založené na malém vzorku zkreslených dat.

Investování není jen o inteligenci, ale i o emoční inteligenci. Ale co když emoční inteligence souvisí s inteligencí? Co když EQ a IQ spolu souvisí? A co na to říkají data?

Najít odpověď nám pomůže výzkum, který zkoumal mužské investory z Finska. Ve Finsku musí všichni muži projít IQ testy, jako součást vojenské služby, a jsou povinni hlásit veškeré svoje investiční činnosti k daňovému přiznání. A i díky tomu mohl tento výzkum proběhnout. Výzkumníci konkrétně zjistili, že:

“Investoři s vysokým IQ méně podléhají emocím, jsou agresivnější v obchodování a častěji prodávají, když akcie dosáhnou měsíčního maxima. Dále také vykazují vynikající znalost a načasování trhu, kvalitní výběr akcií a vůbec samotné provedení obchodu.”

Pro shrnutí: Chytřejší lidé mají v průměru lepší investiční výsledky, protože dělají méně emočních chyb. Zároveň existuje souvislost mezi vyšší inteligencí a schopností dobře číst trh. Ale to jen v některých případech.

Pro příklad, níže můžete vidět graf, který ukazuje, jak jednotliví investoři nakupovali a prodávali akcie během tzv. DotCom bubliny na základě své skupiny IQ. Přičemž Stanine 5 představuje průměrné IQ 100 a 9 představuje IQ 126,25 a vyšší.

Můžete si všimnout, že investoři s nejnižší hodnotou IQ vstupovali na své pozice blíže nejvyšší hodnotě (zelená) ve srovnání s jejich inteligentnějšími protějšky (červená). Nicméně dle výzkumu se tato hypotéza vztahuje pouze na DotCom bublinu.

Studie dále totiž poukazuje na to, že:

“Investoři s vysokým IQ předpovídají růst, tzn. že nakupují v období před růstem. Na druhou stranu jejich prodeje neindikují pokles.”

Zdá se tedy, že investoři s vyšším IQ dokáží lépe předpovědět, kdy dojde k rozmachu trhu, ale nedokáží správně odhadnout, kdy dojde k poklesu. Jak poznamenali autoři studie, jejich závěry jsou naprosto v souladu se všemi předchozími akademickými výzkumy v této oblasti.

Samotná studie má určitá omezení, ale pokud víme, že IQ je v korelaci s příjmy a příjem je v korelaci se schopností investovat, je pravděpodobné, že lidé s vyšším IQ budou mít více zkušeností s investováním, a tudíž budou mít i lepší výsledky.
Studie ani není v rozporu s tím, co prohlásil Warren Buffet. Skupina s nejvyšším IQ (Stanine 9) měla IQ 126,25 nebo vyšší (blízko Buffetova doporučeného IQ 130).

Pokud zrovna dočítáte tento článek a říkáte si, že nejste dostatečně inteligentní, abyste se stal dobrý investorem, tak zahoďte své obavy. Hlavním důvodem, proč jsou chytřejší lidé lepší investoři souvisí s jejich investičními znalostmi a zkušenostmi. Ne nutně s výpočetní silou jejich mozku. Proto pokud chcete být lepšími investory, tak studujte a neustále se vzdělávejte. Je to ta nejlepší investice, kterou můžete udělat pro svoji budoucnost.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Globální oteplování a akciové trhy

Globální oteplování a akciové trhy

V posledních týdnech převážně v amerických médiích plnily titulní stránky novin zprávy o extrémních mrazech na středozápadě Spojených

Portu Gallery numismatika

Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například akcie, k investicím