SPAC – nový burzovní fenomén letošního roku

SPAC investice

Letošním hitem burzovních parketů jsou speciálně investiční firmy, kterými jsou Special Purpose Acquisition Companies (zkráceně SPAC). SPAC jsou defacto novým druhem IPO (proces první veřejné nabídky akcií společnosti (více zde), který nicméně existuje celá desetiletí. V letošním roce však zažívají opravdový boom. Dle serveru SPACInsider.com bylo v letošním roce doposud 160 IPO uskutečněno přes SPAC, ve kterých tyto společnosti získaly od investorů rekordní kapitál ve výši 59 miliard dolarů. Pro srovnání je to o 14 miliard více, než kolik dokázaly SPAC vybrat v posledních 7 letech dohromady.

Jak fungují SPAC?

V případě SPAC se jedná o prázdné firmy (blank check company), které nevlastní žádná aktiva a neprovádí žádnou podnikatelskou činnost. Tyto společnosti vznikají za účelem budoucího nákupu existující společnosti nebo podílu v ní. K tomu na veřejných trzích vybírají peníze od investorů. Charakteristikou SPAC je, že investoři dopředu netuší, na co společnost peníze použije. Při svém vzniku to nemusí vědět ani samotná společnost. Standardní struktura SPAC má stanovené dvouleté období, během kterého musí dokončit obchod, jinak musí vrátit peníze zpět investorům. Pokud cíl pro nákup přece jen najde, musí akvizici schválit akcionáři. Ti, kterým se transakce či její podmínky nelíbí, mají možnost své peníze stáhnout.

Investice do SPAC má určitou podobnost s rizikovým kapitálem (venture capital) nebo private equity – dá se tak investovat s nižším kapitálem do soukromých společností, které jsou za normálních okolností dostupné jen institucionálním investorům, případně bohatým jedincům. Investoři se při výběru SPAC nemůžou rozhodovat dle společností, které jsou v portfoliu, ale podle managementu, který za nimi stojí. Mohou si tak vybrat, zdali budou investovat do společnosti, kterou založil aktivistický investor Bill Ackman nebo třeba basketbalová legenda Shaquille O’Neal. To s sebou samozřejmě nese obrovské riziko.

Pro samotné společnosti se jedná o jeden ze způsobů, jak uvést své akcie na burzu. Tento proces je navíc méně zatěžující než klasické IPO, firmy mají větší jistotu ohledně ocenění a časových termínů. Tímto způsobem byly letos na burzu uvedeny cenné papíry výrobce vodíkových náklaďáků Nikola, vesmírné firmy Virgin Galactic či herní sportovní stránky DraftKings.

Jak se daří SPAC?

Americká banka Goldman Sachs vydala v červenci zprávu, ve které analyzovala výkonnost 56 speciálně investičních firem primárně v technologickém, průmyslovém, energetickém a finančním sektoru, které své akvizice udělaly od ledna 2018. Z této analýzy vyplývá, že průměrné SPAC překonávalo svůj benchmark (S&P 500) po prvních třech měsících od akvizice o 1,1 %. Na delší časové periodě (6 a 12 měsíců) ale SPAC za trhem zaostávaly. Pro běžného investora se v případě investice do SPAC jedná o velmi rizikovou záležitost. Jelikož není možné dopředu analyzovat tuto investici, jedná se tak o čistou spekulaci.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce The Most Classic

Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z investic se v