Search
Close this search box.

TOP 3 nejlepší a nejhorší akcie za rok 2019 v S&P 500

top 3 akcie

Minulý rok jsme věnovali článek nejúspěšnějším, a naopak nejméně úspěšným akcím v indexu S&P 500. Nic však netrvá věčně a na obou stranách letos najdeme nové společnosti. Po více než roce proto na článek navazujeme s aktualizovaným žebříčkem.

Index S&P 500 je složen z akcií 500 významných amerických společností. Každá ze společností tvoří jen malou část indexu a jejich celkový vývoj tak vytváří obrázek o vývoji amerického trhu. Některým firmám se neobvykle daří, jiné naopak zažívají období hrůzy. Extrémy se ovšem průměrují, díky čemuž je vývoj indexu relativně stabilní a koresponduje s vývojem celého amerického trhu.

Pojďme se ale podívat na 6 firem, které se v tomto roce pohybují na úrovni extrému. Tři společnosti zažívají období snů, tři naopak chvíle, na které bude jejich vedení chtít zapomenout. Které to jsou?

Chipotle Mexican Grill

Prvenství v konkurenci dalších 500 společností drží aktuálně řetězec Chipotle. Ten provozuje přes 2 500 mexických fast-foodových restaurací v několika zemích světa. V tomto roce se mu daří především díky rostoucím příjmům plynoucím z doručování jídla. K dalším důvodům patří všeobecný ekonomický rozmach (jehož následkem je častější stravování v restauracích) a funkční věrnostní program odměňující zákazníky za opakované návštěvy. Od začátku roku posílily akcie firmy o 88 %.

A jak si akcie Chipotle vedou v delším období? Za posledních 5 let vzrostla jejich hodnota o 20 %, za 10 let o 820 % a od vstupu na burzu (v roce 2006) o 1 840 %.

Graf 1: Vývoj akcií firmy Chipotle v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2019 (zdroj)

Chipotle

 

Advanced Micro Devices

AMD je americká hardwarová společnost s více než 50letou tradicí. Nejdůležitější oblastí firmy je výroba procesorů, ve které dlouhodobě soutěží s konkurenční společností Intel. V letošním roce posilují akcie AMD v reakci na řadu pozitivních zpráv. Tou hlavní je vylepšování produktového portfolia, které ve výsledku trvá už od roku 2016. Tou nejaktuálnější je uvedení nového EPYC procesoru, který budou využívat firmy jako Google nebo Twitter. Od začátku roku posílily akcie AMD o 75 %.

A jak si akcie AMD vedou v dlouhém období? Za posledních 5 let vzrostla jejich hodnota o 730 %, za 10 let o 825 % a od vstupu na burzu (v roce 1979) o 1 520 %.

Graf 2: Vývoj akcií firmy AMD v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2019 (zdroj)

AMD

 

Ball Corporation

Ball Corporation se zabývá především výrobou hliníkových nápojových plechovek a lahví. V posledních letech těží z trendu, kdy stále více lidí preferuje pít pití z plechovky oproti ostatním možnostem. Do karet firmě nahrává i stále větší snažení firem produkovat méně plastového odpadu a část nápojových obalů tak společnosti substituují obaly z hliníku. Od začátku roku posílily akcie firmy o 68 %.

A jak si akcie Ball Corporation vedou v delším období? Za posledních 5 let vzrostla jejich hodnota o 150 %, za 10 let o 520 % a od vstupu na burzu (v roce 1979) o 18 300 %.

Graf 3: Vývoj akcií firmy Ball Corporation v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2019 (zdroj)

Ball coporation

 

Nektar Therapeutics

Akcie farmaceutických společností, mezi které Nektar Therapeutics patří, jsou často náchylné na špatné zprávy. Jednu takovou společnost přinesla před týdnem, když zveřejnila zprávu o pochybeních během testování vyvíjeného léku na rakovinu. Akcie obratem zamířily dolů, a především díky tomu oslabily od začátku roku už o 44 %.

O moc lépe si společnost nevede ani v delším období. Zásadní byl především minulý rok, od jehož začátku poklesly akcie firmy o více než 80 %. Za posledních 5 let ovšem vzrostly o 55 %, za 10 let o 190 % a od vstupu na burzu (v roce 1994) o 460 %.

Graf 4: Vývoj akcií firmy Nektar Therapeutics v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2019 (zdroj)

nektar therapeutics

 

Abiomed

O moc lépe se nevede ani americkému výrobci zdravotních pomůcek – firmě Abiomed. Firma se zabývá především výrobou implantátů pro pacienty s poruchami srdce a krevního oběhu. V této oblasti ovšem stále více roste konkurence, a to jak na poli implantátů, tak na poli prášků sloužících k prevenci onemocnění. Špatný vývoj akcií od začátku roku byl jen podtržen výsledky za druhé čtvrtletí. Firmě dlouhodoběji klesají tržby a nejbližší budoucnost nemá přinést změnu. Akcie společnosti Abiomed tak od začátku roku ztrácejí přes 40 %.

V delším období je to ovšem lepší. Za posledních 5 let vzrostla jejich hodnota o 670 %, za 10 let o 2 500 % a od vstupu na burzu (v roce 1987) o 3 400 %.

Graf 5: Vývoj akcií firmy Abiomed v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2019 (zdroj)

Abiomed

 

Kraft Heinz Co

Špatný rok zažívá i firma, do které investoval nemalé jmění sám Warren Buffett. V Česku tuto společnost známe především díky kečupům Heinz, které jsou hlavním produktem společnosti. Kraft Heinz je učebnicovým příkladem toho, jak zaspat rychle měnící se dobu. Zatímco jiné značky pracovaly na inovaci svých produktů, Heinz zůstal stejný. Sázka na „osvědčenou značku“, která „chutná jako vždycky“ se ukázala být chybou. Firma neoslovila zákazníky hledající zdravější varianty a zároveň si podstatnou část nakupujících nechala vyfouknout samotnými řetězci, které prodávají srovnatelně kvalitní zboží pod vlastní značkou za nižší cenu. Od začátku roku akcie firmy ztrácejí 37 % a od začátku roku 2017 odepsala firma přes 70 % své hodnoty.

Vzhledem k tomu, že společnost Kraft Heinz vznikla v roce 2015 fúzi společnosti Heinz a Kraft Foods Group, není zde možné hledět příliš do minulosti. Od roku 2015 ovšem akcie poklesly o 65 %.

Graf 6: Vývoj akcií firmy Kraft Heinz Co v porovnání s indexem S&P 500 od 1.1.2019 (zdroj)

Kraft Heinz Co

 

Ohlédnutí zpět

A jak si v tomto roce vedou firmy, o kterých jsme psali před rokem?

Netflix – V celém roce 2018 vystoupaly akcie Netflixu ve výsledku o „pouhých“ 30 %. Index S&P 500 naproti tomu odepisoval 6 %. V letošním roce rostou akcie firmy zatím o 12 %.

TripAdvisor – Za rok 2018 posílily akcie TripAdvisoru o 55 %. V letošním roce ovšem klesají, prozatím o necelých 30 %.

Align Technology – V minulém roce zažily akcie Align technology po dobrém začátku prudký pád. Ke konci roku tak ztrácely 6 %. Letošní rok není o moc lepší a akcie firmy ztrácejí 14 %.

Dish Network – V roce 2018 oslabily akcie této společnosti o 50 %. V tomto roce se jim ovšem daří o něco lépe a zatím jsou v plusu necelých 30 %.

Patterson – Nevydařený minulý rok, kdy akcie společnosti Patterson poklesly o 45 %, se nedaří zachránit ani v tomto roce. Prozatím klesají akcie firmy o 16 %.

L Brands – Téměř 60 % své hodnoty odepsala společnsot L Brands v minulém roce. Na lepší časy se ovšem nesvítá a v tomto roce firma ztrácí dalších 20 %.

 

Některé příběhy z dnešního článku se podobají spíše hazardu s penězmi. V Portu ovšem nespekulujeme, nýbrž investujeme. Vybrat si u nás můžete z na míru složených portfolií, prostřednictvím kterých investujete do tisíců společností po celém světě. Nebo si složte vlastní strategii na míru z instrumentů, které Portu nabízí. Všechny možnosti můžete objevovat po krátké nezávazné registraci na Portu.cz.

 

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme