Search
Close this search box.

Náhody se dějí

oprava auta

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A co šance, že do konce měsíce přijdete o práci? Pravděpodobně ještě menší.

Podobných nešťastných událostí bychom dokázali vymyslet možná i stovky. Rozbitá lednička, déle trvající nemoc, či nečekaně vysoký účet za elektřinu. Většina z nich má společné minimálně dvě věci. Jsou nepříjemné a nejsou zadarmo.

Vysoký součet nepravděpodobností

Řekněme, že každá z těchto událostí se stane jednou za 10 let a (s trochou zjednodušení) tak můžeme říct, že šance, že se stane v daném měsíci, je 1 %. Co to znamená? S jednoprocentní šancí se vám do měsíce rozbije lednička. Může se to stát, ale nejspíš se to nestane.

Na druhou stranu, s další jednoprocentní šancí se vám rozbije auto. To, že se tak stane, nijak nezávisí na stavu vaší ledničky, najednou tu tak máme šance dvě. A přidávat můžeme dál. Pračka, notebook, televize, účet za telefon, ztráta zaměstnání. Řekněme, že je takových věcí ve vašem životě třeba 50. Jaká je potom šance, že se alespoň jedna z těchto událostí stane? Podstatně vyšší.

Pokud nás bude zajímat přesná pravděpodobnost, můžeme jí spočítat pomocí pravděpodobnosti toho, že se nic špatného nestane. Ta je u každé z těchto věcí 99 %. Ty mezi sebou znásobíme tolikrát, podle toho, kolik věcí náchylných k problému ve svém životě máme. Toto číslo je samozřejmě poněkud abstraktnější, ale zůstaňme pro jednoduchost u 50, které jsme si zvolili v minulém odstavci. Naše pravděpodobnost tak nyní odpovídá 0,9950, což odpovídá (zaokrouhleně) hodnotě 0,6. Existuje tak 60% šance, že se v daném měsíci nic špatného nestane, neboli 40% šance, že se vám něco nepovede, něco pokazí, a že vás to nejspíš bude stát peníze.

Jak neprohrát

Co s tím? Lze vyhrát s osudem? A proč o tom vlastně píšeme?

Můžete se pokusit udělat maximum, abyste se vyhnuli těmto událostem (autu dopřejete pravidelný servis a notebook nebudete radši nikam nosit). I pokud se vám podaří vyhnout se některým z nich, existují další desítky věcí, které vás ani ve snu nenapadnou a kterým zabránit prostě nedokážete. Vyhrát s osudem tak není zcela ve vašich rukou.

Důležité je však najít cestu, kterou dokážete minimalizovat své ztráty a lidsky řečeno neprohrát.

Jednou z nich je založení vlastního nouzového fondu. K čemu takový fond je? Jedná se o vámi naspořenou rezervu, kterou můžete využít například ve výše popsaných situacích. Přesná podoba fondu je na vás a na vašich možnostech. Existuje ale pár zásad, kterými doporučujeme se řídit.

  1. Mějte peníze u jiné banky, než u které máte svůj klasický bankovní účet. Proč? Zabráníte tak nutkání použít peníze k něčemu jinému, než k čemu je spoříte.
  2. Mějte k penězům rychlý přístup. Většina situací nevyžaduje mít peníze z minuty na minutu, na druhou stranu nedoporučujeme produkty s delší dobou výběru než 14 dní, či s poplatkem za předčasný výběr.
  3. Nenechávejte peníze jen tak ležet. To, že se jedná o nouzový fond, neznamená, že by vaše peníze neměly pracovat. Vzhledem k tomu, že je můžete kdykoliv potřebovat, nedoporučujeme volit aktivně spravovaná portfolia s vstupním, či výstupním poplatkem. Volit můžete z námi nabízených méně rizikových portfolií, případně se poohlédnout po spořících účtech, které však v době psání tohoto článku nabízí jen velmi nízké zhodnocení.
  4. Nastavte si měsíční platbu, kterou budete na váš nouzový fond posílat. Zde se řiďte dle vašich možností a potřeb. I 500 Kč měsíčně může udělat rozdíl. Obecně platí, že na vašem nouzovém fondu by měla být částka odpovídající nejméně dvěma měsíčním výplatám.

Mít „peníze bokem“ je vždy lepší, než shánět peníze na poslední chvíli. Život je nepředvídatelný a i přesto, že nejen čtenářům našeho blogu přejeme co nejméně neštěstí, je důležité mít v životě jistotu, na kterou se můžete spolehnout. Spořit a investovat můžete začít kdykoliv a oceníte to ve chvílích, kdy to budete potřebovat nejvíce.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém

cryptonight

#16 – První prohra SEC?

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

rozpočet

Proč mít rozpočet a jak ho vytvořit?

Pokud se zeptáte stovky finančních poradců, co je podle nich nejdůležitější pro tvoření správných finančních rozhodnutí, většina z

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její celková hodnota zvedla