Search
Close this search box.

#16 – První prohra SEC?

cryptonight

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. 

V srpnu nebyla na kryptoměnových trzích o zajímavé události nouze a po klidném červenci tak opět bylo co sledovat. Nejsledovanější kryptoměna Bitcoin zažila jak prudký růst, tak strmý pokles. Negativní nálada ale nakonec převládla a Bitcoin tak srpen zakončil se ztrátou 11 % poblíž hodnoty 25 900 dolarů. Podobně se už tradičně vyvíjel i celý kryptoměnový trh a jeho ohodnocení se tak snížilo na 1,05 bilionu dolarů.

krypto-trh-srpen

Zase ten Musk! Nebo ne? První polovina srpna se ještě nesla ve znamení letní nálady, ke změně ale došlo v pátek 18. srpna. V tento den se cena Bitcoinu během 10 minut propadla o více než 8 % na hodnoty pod 26 tisíc dolarů za jednu minci. Zajímavé je, že není zřejmé, co přesně bylo důvodem. Trhy předtím velmi zarezonovala zpráva o tom, že firma SpaceX Elona Muska prodala všechny své Bitcoiny, informace o tom ale byly zveřejněny už o více než 2 hodiny dříve. Mezi další „podezřelé“ pak můžeme zařadit náhlou změnu sentimentu ohledně výše úrokových sazeb v USA, nebo zhoršující se situaci okolo čínského developera Evergrande a hrozící krize celého realitního trhu. Za celým pádem ale také může být neznámý velký prodejce, který svou akcí vzbudil řetězovou reakci na celém trhu. 

První prohra SEC? Pozitivní zprávou pro kryptoměnové trhy byla novinka o tom, že se soud postavil proti americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) a dal za pravdu kryptoměnové společnosti Grayscale. Rozhodnutí soudu může zvýšit šance, že SEC schválí další žádosti o bitcoinové ETF – včetně žádosti společnosti BlackRock z konce června. Bitcoin po oznámení rozhodnutí vyskočil o více než 7 % na cenu téměř 28 tisíc dolarů za jednu minci. SEC sice posouzení žádostí o bitcoinové ETF opět odložila, podle řady analytiků je ale bude muset začít brzo schvalovat. Například analytici Bloombergu odhadují, že se 75% pravděpodobností SEC schválí bitcoinová ETF ještě letos, s 95% jistotou pak do konce příštího roku. V Evropě již lze investovat do kryptoměn skrz ETP nástroje například s Portu Crypto.

Burza běžící na blockchainu? Londýnská burza už rok pracuje na obchodní platformě založené na blockchainu, která by měla nabízet tradiční finanční aktiva. Burza nechce sama vytvářet žádnou vlastní kryptoměnu. Technologii blockchainu chce pouze využít ke zvýšení efektivity držení, nákupu a prodeje finančních aktiv a využít digitální technologie k vytvoření úhlednějšího, hladšího, levnějšího a transparentnějšího procesu. Například na současných akciových burzách se většinou obchoduje pouze v pracovní dny v obchodní hodiny, naopak třeba Bitcoiny lze díky blockchainu odesílat i přijímat téměř okamžitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. 

Bitcoin pálí méně elektřiny. Univerzita v Cambridgi po třech letech aktualizovala svůj index spotřeby elektrické energie Bitcoinem. Revidovaná zjištění ukazují, že předchozí odhady spotřeby energie využívané k provozu bitcoinové sítě byly značně nadhodnocené. Třeba pro rok 2021 model původně odhadoval spotřebu elektřiny Bitcoinu na 104 TWh, ale revidovaný odhad činí 89 TWh, tedy snížení o více než 14 %. Pro srovnání, Česká republika v loňském roce spotřebovala 71 TWh elektřiny. 

Kryptoměny sloužící dobru. Charitativní organizace pro humanitární pomoc a komunitní služby Singapurský červený kříž zařadila kryptoměny jako nový způsob, jak mohou dárci přispívat. Organizace bude přijímat Bitcoiny, Etherea, Tether a USD Coin. Organizace tak chce otevřít dveře novému segmentu dárců, kteří jsou technicky zdatní a chtějí přispět ke změně prostřednictvím svých digitálních prostředků. Singapur je znám jako technologická velmoc, kryptoměny jako dary už tam přijímá třeba také Potravinová banka Singapur. 

Ve čtvrtek 31. srpna jste mohli potkat Portu tým na konferenci CryptoNight v Brně. V programu vystoupil také Jakub Valníček se svou přednáškou na téma Vývoj kryptoměn a jejich dopad na svět, Jakub byl také součástí panelové diskuze na téma Halving BTC a další cyklické jevy na trhu kryptoměn. Z konference jsme připravili krátký souhrn na Portu magazínu včetně fotek. Pokud vám tak konference unikla, určitě se podívejte. 

Už v sobotu 9. září proběhne v Ostravě 4. ročník ChainCampu. Sešlosti se účastní přes 2 000 lidí z české i slovenské komunity, a také světově uznávané osobnosti. Celodenní program nabídne 18 přednášek, 30+ speakerů, 4 workshopové místnosti, veletržní stánky více než 20 bitcoinových firem a také afterparty v místě konání.

Pro odběratele Crypto newsletteru jsme na Facebooku a Twitteru připravili soutěž o 2 vstupenky na ChainCamp, které vyhrávají Pavel H. a Jiří P., gratulujeme! Pokud vstupenku nemáte, máme pro vás slevu 5 %, nově navíc platí, že každá vstupenka bude mít nárok na druhý pásek ke vstupu zdarma

trhy-srpen

Co nového ve světě kryptoměn? To shrnula CryptoNight 2023

Devět řečníků, čtyři přednášky nebo panelové diskuze a spousta spokojených návštěvníků, to jsou výsledky konference CryptoNight 2023.

ejít na článek


krypto-trhy-dole

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro

fksp

Odměny z FKSP lze čerpat i na dlouhodobý investiční produkt (DIP) 

Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) umožňuje čerpat peníze v rámci zaměstnaneckých příspěvků i na nový dlouhodobý investiční produkt (DIP). Takže i státní zaměstnanci mají na výběr mezi tradičním doplňkovým penzijním spořením (DPS) a novým flexibilnějším DIP.