Search
Close this search box.

FinTech review – Nová EU pravidla pro online úvěry a další novinky

fintech-review-9-12

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

EU představila nová pravidla pro online úvěry

Co se stalo:

Poslanci Evropského parlamentu a Rada Evropské unie dosáhli dohody o aktualizovaných pravidlech pro online spotřebitelské úvěry. Cílem je chránit občany před novými formami úvěrování na internetu jako jsou BNPL (Kup teď, zaplať později) a krátkodobé půjčky s vysokými úroky.

Tato dohoda má zajistit, aby fyzické osoby měly „dostatečné a jasné informace“ o svých úvěrových smlouvách.

Co to znamená:

Původní legislativa je z roku 2008 a díky čím dál větší digitalizaci finančních produktů není aktuální. Nová úvěrová pravidla se budou vztahovat i na některé rizikové úvěry, které jsou z působnosti v současnosti platné směrnice vyloučeny. Jedná se o půjčky nižší než 200 eur (4900 kč), půjčky nabízené prostřednictvím crowd-lendingových platforem a produkty typu BNPL.

Nová regulace má zlepšit pravidla pro posuzování úvěruschopnosti, podle nichž věřitel posuzuje, zda je spotřebitel schopen splácet svůj úvěr.

Hlavně BNPL zažívá velký rozmach jak ve světě tak i v Česku. Poskytovatelé, kterými jsou hlavně FinTechy, budou muset na novou regulaci reagovat.

Další FinTech zprávy

Nigérie omezila výběry z bankomatů. Tamní centrální banka stanovila limity na výběry ve snaze o podporu digitálních finančních transakcí. Lidé si z bankomatu mohou vybrat maximálně 225 dolarů týdně. Jedním z důvodů je i to, že nigerijská centrální banka má vlástní digitální měnu (CBDC). Takzvaná eNaria se totiž od svého spuštění v říjnu 2021 zatím s velkou důvěrou lidí nesetkala.

Rok 2022 ve znamení pádu jednorožců. FinTech zaznamenal v loňském roce obrovský rozmach a rekordní investice –⁠ 132 miliard dolarů. Domino ale začalo padat. Například v červenci 2022 získal švédský startup Klarna 800 milionů dolarů při nové valuaci 6,7 miliardy dolarů. To znamená ohromující 85% pokles ocenění v průběhu jednoho roku.

Banky si brousí zuby na zaměstnance FinTechů. Prudké propouštění ve významných FinTech společnostech v posledních měsících by mohlo pomoci tradičním firmám v oblasti finančních služeb řešit personální problémy, kterými dlouhodobě trpí.

Začal soud s manažery Wirecard. V roce 2020 otřásl finančními trhy krach společnosti Wirecard. Ve čtvrtek začalo soudní řízení, jehož cílem je zjistit, co se přesně stalo. V kauze se ztratily téměř 2 miliardy eur.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a výnos držely na