Search
Close this search box.

5 věcí, kterými by se investoři neměli rozptylovat

cim se investori nemaji nechat rozptylovat

S investováním je stále spojena řada mýtů a polopravd. Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management se zaměřil na věci, které mají tendenci zkreslovat pohled lidí na finanční trhy a investování jako takové. Které to jsou?

1. Rychlost bohatnutí ostatních

John Pierpont Morgan údajně jednou řekl, že „nic nepodrývá vaše finanční úsudky tak silně jako pohled na bohatnoucího souseda“. A to neměl ani tušení o nástupu sociálních sítí, které prezentují (často předstíraný) život v dostatku a luxusu. Rada je jednoduchá: Nevěřte všemu, co (na sociálních sítích) vidíte.

2. Pohled do zpětného zrcátka

John Rekenthaler ze společnosti Morningstar nedávno aktualizoval statistiku toho, jak si jednotlivé akcie z indexu S&P 500 vedou v porovnání s tímto benchmarkem. V horizontu od ledna 2011 do prosince 2020 index S&P 500 překonalo 42 % akcií v něm zastoupených. Nejeden investor si asi říká, že odhalit čtyři firmy z deseti, které mají větší potenciál než zbylých šest, není tak složité. Kdyby to ale bylo tak jednoduché, kdo by kupoval oněch zbývajících 58 % titulů?

3. Čas věnovaný investování

V řadě oblastí platí, že čím větší je vynaložené úsilí, tím lepší by měly být výsledky dané činnosti. V investování se na toto spoléhat nelze. Trader sledující trh 12 hodin denně může – a ve velkém množství případů dokonce bude – dosahovat horších výsledků než ten, kdo jen pravidelně posílá peníze do levného indexového fondu, třeba prostřednictvím Portu.

4. Krátkodobé výsledky

Sázka na konkrétní titul někdy může vyjít a zhodnocení této pozice může být astronomické. Spekulanti z Redditu jistě vědí, o čem je řeč. To ovšem neříká nic o dovednostech daného obchodníka. Vítězství v bitvě automaticky neznamená výhru ve válce. Investování je běh na dlouhou trať a rozhoduje celkové skóre, ne dílčí výsledky.

5. Inteligence

Warren Buffett jednou prohlásil: „Na to, abyste byli úspěšnými investory, nepotřebujete mít stratosférické IQ, mimořádné podnikatelské postřehy nebo neveřejné informace. Zapotřebí je jen inteligentní uvažování při rozhodování a schopnost udržet emoce na uzdě, aby ho nepodrývaly.“ Jistě, člověk musí být schopný racionálního uvažování, rozhodně však neplatí, že úspěšní na trzích mohou být jen členové Mensy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní

bitcoin-etf-crypto-nl

#12 – Bitcoinová špička v Praze

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

zlatý přístav

Představení strategie: Zlatý přístav

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených