Search
Close this search box.

#13 – Pizza za 6 miliard

cryptocurrencies

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. V závěru vyhlásíme vítěze o vstupenku na BTC Prague, největší bitcoinovou konferenci v Evropě.

Uplynulý měsíc byl na trhu s kryptoměnami nebývale klidný. Cena nejznámější kryptoměny Bitcoin se v průběhu května pohybovala v okolí hranice 27 tisíc dolarů za jednu minci, za celý měsíc se tak ve výsledku cena drobně snížila. Kryptoměnový trh jako již obvykle kopíroval vývoj Bitcoinu a celková tržní kapitalizace zakončila měsíc na hodnotě 1,13 bilionu dolarů

Množství Bitcoinů na burzách na 5letém minimu. Na trhu kryptoměn dochází v posledních měsících k výraznému posunu v tom, co lidé dělají se svými mincemi. Množství Bitcoinů na burzách dosahuje nejnižšího poměru od prosince 2017, což je pět a půl let staré minimum. Důvodem jsou pravděpodobně problémy a krachy některých kryptoměnových burz, které lidi přivedly k většímu zájmu o vlastní úschovu. Rádi bychom připomněli, že kryptoměny u Portu Crypto jsou emitentem ETP uloženy v tzv. cold-wallet (kryptoměnová peněženka, která není připojena k internetu) u předních depozitářů v oboru. 

V Texasu je držení kryptoměn oficiálním právem všech občanů. Texaské zákonodárné orgány odhlasovaly změnu státní listiny práv, díky které mají jednotlivci nově právo vlastnit, uchovávat a využívat digitální měny, jako je Bitcoin

Na Bali je zakázáno platit kryptoměnami. Opačnou cestou než v Texasu se vydali na indonéském ostrově Bali. Guvernér Bali Wayan Koster na tiskové konferenci k rozvoji cestovního ruchu uvedl, že turisté, kteří budou platit kryptoměnami, budou vystaveni trestům jako je deportace, trestní postihy a správní sankce. Zakročeno bude prý i proti podnikům, které budou kryptoměny přijímat, takové firmy budou prý muset zavřít.

13 let od Bitcoin Pizza Day. 22. května 2010 zaplatil floridský programátor Laszlo Hanyecz za dvě pizzy z řetězce Papa John’s přesně deset tisíc Bitcoinů. Za stejné množství BTC by sice dnes dostal asi 5,9 miliardy korun, i tak ale dnes může být na nákup hrdý. Jednalo se totiž o vůbec první zaznamenanou směnu digitálních mincí za zboží. Pokud by tak k danému doručení pizzy nedošlo, možná by kryptoměny nebyly zdaleka tak populární jako dnes. I díky tomu lze dnes za kryptoměny získat nějakou pochoutku například v kavárnách Paralelní Polis v pražských Holešovicích nebo v kolínském Bitclubu.

Praha tratí na NFT. Hlavní město Praha prostřednictvím své stoprocentně vlastněné společnosti Prague City Tourism vydalo téměř 1,4 tisíce digitálních obrázků (NFT), celý proces vydávání měl stát půl milionu korun. O NFT je ale minimální zájem. Praha díky prodejům obrázků získala prostřednictvím své firmy 23 tisíc korun. Vybrané peníze chtělo hlavní město využít na financování kulturního dědictví Prahy, zatím se ale jedná spíše o fiasko. 

Richard Watzke until 2023. Excentrický ředitel firmy Xixoio Richard Watzke, který nechvalně proslul také registrací ochranné známky Richard Watzke since 1971, končí ve vedení Xixoia. Xixoio mělo v plánu tokenizovat firmy a vyplácet za to podíl na zisku držitelům těchto tokenů. To se ale neděje, z čehož firma viní „mediální hanění a devastaci obchodní značky“. Národní centrála proti organizovanému zločinu firmu dlouhodobě vyšetřuje s podezřením na praní špinavých peněz, obvinění však zatím nepadlo. Náš názor na tento pochybný projekt jsme pro ČT24 komentovali již při listopadové razii.

BTC Prague za dveřmi. Už tento čtvrtek 8. května odstartuje v pražských Letňanech největší bitcoinová akce v historii Evropy BTC Prague. Na konferenci vystoupí Michael Saylor, ředitel Microstrategy, Saifedean Ammous, autor knihy Bitcoinový standard či Marek „Slush“ Palatinus, tvůrce první hardwarové peněženky Trezor.

Na BTC Prague s Portu Crypto. Na Facebooku a Twitteru jsme uspořádali soutěž o Conference Pass, který vyhrává Rudolf M. Gratulujeme! Pokud jste nevyhráli, nezoufejte. Stále můžete využít kód PORTU, se kterým získáte slevu 15 % na všechny druhy vstupenek.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem ETF vlastníte velké

Jakou cenu pro vás má Facebook?

Díky masovému rozšíření internetu máme k dispozici nepřeberné množství služeb, které si za zefektivnění či zpříjemnění našeho každodenního