Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #18

Pálení uměleckých děl a jejich přeměna na NFT jako rostoucí trend

Mexický podnikatel Martin Mobarak nedávno šokoval dav lidí na večírku v Miami, když na něm zničil kresbu od světoznámé umělkyně Fridy Kahlo. Obraz namalovaný tuší a akvarelem s názvem Fantasmones Siniestros podle videa zveřejněného na internetu připevnil ke sklenici na martini a zapálil. Prodejem NFT chce podnikatel vydělat přes 40 milionů dolarů, což je více než 1 miliarda korun. Část výdělku chce věnovat na charitu a mimo jiné významným mexickým uměleckým institucím. Vedou se však spekulace, že kresba nebyla originálemSporné je pak i údajné ocenění, které přesahuje částku 10 milionů dolarů.
Poškozování uměleckých děl a jejich přeměna na NFT je rostoucím trendem mezi umělci, kteří experimentují s myšlenkou umění v digitálním světě. Dalším takovým je například výtvarník Damien Hirst, který ve své londýnské galerii spálil stovky vlastních děl a vše živě vysílal na Instagramu. Pálení je součástí speciálního projektu, jenž má zobrazovat umění jako měnu. „Tento projekt zkoumá hranice umění a peněz. Ptá se, co se děje, když se z umění stane měna. Není náhoda, že různé vlády světa na bankovky tisknou umělecká díla. Dělají to, aby nás přesvědčily, že jsou ty peníze opravdové. Bez umění je těžké věřit čemukoliv,“ uvedl již dříve autor.

René Magritte – nejprodávanější modernista posledních let

Belgický malíř a výtvarník René Magritte (1898–1967) je letos nejprodávanějším moderním umělcem. Za jeho díla už sběratelé v tomto roce na aukcích utratili téměř 140 milionů dolarů. Za posledních dvacet let se mu v rámci veřejných dražeb povedl cenový nárůst o 678 %. V březnu navíc padnul absolutní rekord za dílo Říše světel z roku 1961. Obraz byl v aukci u Sotheby´s vydražen za 59,4 milionu liber (přes 1,9 miliardy korun). Kupci se letos soustřeďovali především na větší formáty a exkluzivní provenienci děl. Velká část z nich pocházela z rodinných majetků, byla malována přímo na zakázku nebo jen párkrát změnila vlastníka formou daru. S Magrittovým uměním se spíše „bydlelo“, než investičně spekulovalo.

Aukce k šedesáti letům Jamese Bonda vynesla 6 874 494 liber

Londýnská aukční síň Christie’s pro fanoušky Jamese Bonda připravila aukci memorálií z filmů o agentovi Jejího Veličenstva s názvem 60 let Jamese Bonda. K mání byly časomíry Omega, saka, klapka podepsaná členy štábu, motorky, auta či pět nocí ve Fleming Villa na Jamajce, kde Ian Fleming napsal všech čtrnáct knih o agentovi 007. Nejvyšší vydraženou položkou se stal kaskadérský Aston Martin z poslední bondovky, který vlastně není pravý Aston Martin, ale pouze jeho replika. I tak se o vůz při aukci strhla pořádná tahanice, která nakonec vyústila v těžko uvěřitelnou částku přes 2,9 milionu liber (82 milionů Kč)Výtěžek z celé aukce půjde na charitativní účely.

Džíny z 19. století se prodaly za 2,2 milionu korun

Na aukci v USA se prodaly džíny Levi’s z konce 19. století za 87 tisíc dolarů (2,2 milionu korun). Kalhoty se našly v opuštěné šachtě zlatých dolů v Novém Mexiku a jsou prý v tak dobrém stavu, že by se daly dál nosit. Tento vzácný kousek z doby zlaté horečky koupil obchodník Kyle Haupert, který obchoduje s vintage módou. Datují se zřejmě do 80. let 19. století, a to díky vnitřní nášivce s nápisem, který oznamuje, že kalhoty ušila „bílá pracovní síla“. Tento slogan začala firma Levi’s používat v roce 1882 poté, co vešel v platnost zákon o vyloučení Číňanů. Ten Spojené státy přijaly kvůli masové migraci z Číny.

Z odhadovaných 50 tisíc za 189 milionů korun

Pohádkové bohatství získala nejmenovaná Francouzka, která v dražbě prodala vázu Tchien-čchiou-pching, jenž se v Číně začala vyrábět během období vládnutí dynastie Ming okolo 14. století. Ačkoliv se experti původně domnívali, že se prodejní cena bude pohybovat v rozmezí 1 500 až 2 000 eur, byl za ní kupec z Číny nakonec ochoten zaplatit 7,7 milionu eur (zhruba 188,8 milionu korun). Za chybný odhad prodejní ceny mohla především domněnka expertů, že váza pochází z 20. století, nikoliv z 18. století. Hlavně stáří této vázy z ní dělá výjímečný sběratelský kousek.

Aktivisté v akci

Rajčatová polévka na Slunečnicích od Van Gogha v Londýně, bramborová kaše na Monetovi v německé Postupimi nebo také přilepení vědci v německém Wolfsburgu v automobilovém muzeu Autostadt. Poslední dny opravdu o aktivistické „útoky“ nebyla nouze. Oba obrazy byly naštěstí chráněné sklema tak nebyly poničeny, o rámech se to ale bohužel říci nedá. Aktvisté pravděpodobně cílí  na obrazy, o kterých ví, že jsou nějakým způsobem kryté. Primárně tak jde o zviditelnění, získání mediálního zájmu, a ne přímo o záměrné poškození obrazů. Všechny tři skupiny chtěly upozornit na rostoucí ekologické problémy.

Mondrianův obraz se vystavuje už 75 let vzhůru nohama

Dílo New York City I abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana, který je považován za jednoho z největších umělců 20. století a průkopníka moderního abstraktního stylu, minimalismu a expresionismu, visí v galeriích už 75 let opačně. Přišla na to historička umění Susanne Meyer-Büserová při studování umělcova díla. Kvůli obavám z poškození tak ale bude vystavován i nadále. Pokud by byl obraz zavěšen správnou stranou nahoru, mohl by se i rozpadnout.

Největší bezvadný diamant jde do aukce

Horníkům se původně nezdála velikost kamene, a tak jej raději vyhodili. V hromadě suti ho pak objevila malá holčička, díky tomu opět diamant spatřil světlo světa a může mít hodnotu až 15 milionů dolarů (přes 375 milionů korun). Je to právě váha 303,10 karátu, která z tohoto nerostu s názvem Zlatý kanár dělá největší bezchybný diamant, jaký kdy Americký gemologický institut (GIA) klasifikoval. Začátkem prosince započne jeho dražba v rámci akce Sotheby’s New York Magnificent Jewels. Přihazovat bude možné od jednoho dolaru a prodán bude za nejvyšší nabídku dne, a to bez ohledu na vlastní hodnotu.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).