Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #20

Aukce první SMS zprávy vynesla miliony

Kus mobilní historie si mohl bez nadsázky koupit kdokoliv. Aukční síň Aguttes ve Francii uspořádala ve spolupráci s Vodafonem dražbu právě první odeslané SMS zprávy na světě, ve které stálo „Merry Christmas, “. Vánoční přání obdržel 3. prosince 1992 zaměstnanec Vodafonu Richard Jarvis od kolegy, který pracoval v týmu SMSC (Střediska krátkých textových zpráv). Výtěžek ve výši 107 000 eur, tedy v přepočtu 2,7 milionu korun operátor věnoval Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Konkrétně na podporu lidem, kteří byli nuceni kvůli válečným konfliktům opustit své domovy nebo čelí pronásledování. Pořadatelé aukce kromě NFT vítěznému dražiteli předali také digitální rámeček, který zobrazuje samotný kód komunikace, ale také historický telefon i s textem SMS zprávy.

Osm lidí se pokusilo ukrást dílo Banksyho přímo z fasády

Skupina vandalů vyřízla z fasády domu v Hostomelu u Kyjeva, který zničili Rusové, obraz ženy v županu a plynové masce, která drží hasicí přístroj. Policie v souvislosti s tím zatkla osm osob. Zadržení uvedli, že peníze z díla chtěli využít na podporu ukrajinských ozbrojených sil. Obraz je v dobrém stavu a momentálně v rukou úřadů. Britský umělec na Ukrajině celkem vytvořil sedm děl. Mimo Kyjev jsou pak k vidění také v Irpini a Boroďance, tedy městech tvrdě zasažených ruským bombardováním a ostřelováním během letošního jara.

Lebka tyranosaura rexe vydražena za 6 milionů dolarů

Lebka, které se přezdívá „Maximus“,  je považována za jednu z nejcelistvějších dosud nalezených sad lebečních kostí. Je stará přibližně 76 milionů let, měří zhruba dva metry a váží kolem 90 kilogramů. V prosinci se lebka tyranosaura rexe vydražila za 6,1 milionů dolarů, tedy zhruba 141 milionů korun. Odhadci se však původně domnívali, že zájemce by mohl zaplatit 15 až 20 milionů dolarů. Ačkoliv jsou dražby kosterních pozůstatků experty kritizovány, v minulých letech jich proběhlo několik. Zajímavá je například dražba kostry tyranosoura rexe, která vynesla více než 30 milionů dolarů.

Obraz Toyen se prodal za 31,2 milionu korun

Na začátku prosince se na aukci v Praze prodal od malířky Toyen obraz Mirage (Přelud) z roku 1967. Vyvolávací cena byla 12 milionů korun, nakonec byl však vydražen za 31,2 milionu korun včetně aukční přirážky. Ústředním motivem obrazu Mirage je přízračná šelma, jejíž výrazně prosvětlená tvář se upírá na diváka. Za kočkovitou šelmou se nachází motiv dravce a Toyen do obrazu zapojila i dva vržené stíny ženských postav v sukni, které na něj dopadají z bočních stran. Podle organizátorů aukce jde o jeden z nejdůležitějších olejů Toyen z jejího poválečného období. Do aukčního prodeje se dostal poprvé. O díla Toyen je tradičně mezi sběrateli výtvarného umění velký zájem. Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci se stal minulý rok obraz Cirkus, za který nový majitel zaplatil 79,56 milionu korun.

Google představil první digitální galerii českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou nyní volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem The Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla Alfonse Muchy, Františka Kupky, Toyen nebo brněnskou vilu Tugendhat. Na projektu pracovalo 19 tuzemských institucí, například Národní muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc nebo Plzeňská filharmonie, a zahrnuje 2 500 uměleckých děl včetně více než 20 panoramatických pohledů. Dlouhodobě pak s platformou Google Arts & Culture spolupracuje například i pražské Museum Kampa. Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše je digitalizace pro muzea budoucností. Smyslem projektu je totiž zachovat české kulturní bohatství budoucím generacím a zároveň přiblížit českou kulturu divákům ze světa.

Česká sochařka Sabina Knetlová okouzlila Vídeň

Teprve šestadvacetiletá sochařka nadchla umělecký svět na prestižním mezinárodním veletrhu současného umění Vienna Contemporary 2022, který mimo jiné vyzdvihuje umění střední a východní Evropy. Letos se ho zúčastnilo 70 vystavovatelů ze 17 zemí. Rodačka z Jaroměře na veletrhu vystavila sedm betonových soch, které jsou pro ni zcela typické. První dílo se prodalo během první hodiny a ke konci veletrhnu nezbylo už žádné. Díla se prodala zejména do velkých zahraničních sbírek v New Yorku, Saúdské Arábii, Bulharsku a Rakousku. Souhrnná částka z prodeje se vyšplhala na bezmála 24 tisíc eur.

Slavná aukční síň Christie’s hlásí za rok 2022 rekordní tržby

Rok 2022 byl pro aukční síň Christie’s rekordním. Za loňský rok dokázala prodat umění za 8,4 miliardy dolarů. K této neuvěřitelné částce aukční síni Christie’s výrazně pomohla dražba sbírky Paula Allena, spoluzakladatele Microsoftu. Ta obsahovala 50 děl od renesance až po současnost, a to od těch nejznámějších umělců. Její součástí tak byla díla Georgese Seurata, Paula Cézanna, Vincenta Van Gogha, Paula Gauguina či Gustava Klimta. Některá z nich byla vydražena až za čtyřnásobek své vyvolávací ceny a celkový výtěžek dražby se vyšplhal na 1,62 miliardy dolarů, který poputuje na charitu. K rekordnímu roku Christie’s přispěla také dražba ikonického portrétu Marilyn Monroe od Andyho Warhola s názvem Shot Sage Blue Marilyn. Dílo bylo vydraženo za 195 milionů dolarů a stalo se tak nejdražším uměleckým dílem 20. století vydraženým v aukci. I tento výtěžek putoval na charitativní účely. 

České sklo na stříbrném plátně. Sochy sklárny Pačinek Glass září na Netflixu

Tvrzení, že se vyplatí být vidět na Googlu získává v příběhu sklárny Pačinek Glass nový rozměr. Britská producentka měla za úkol najít sklárnu, která dokáže ztvárnit velké množství skleněných soch a dekorací jako rekvizity do filmu. Protože je české sklo fenoménem rozhodla se tento pojem vygooglit. Jako první se jí zobrazily webové stránky Pačinek Glass. Pak už vše mělo rychlý spád. Ukázalo se, že se jedná o natáčení pokračování úspěšné krimi komedie Na nože s Danielem Graigem v hlavní roli. Umělecký ředitel dorazil z Hollywoodu přímo do kunratické huti na Českolipsku, kde se sklárna Pačinek Glass nachází. Několik týdnu skláři společně s hollywoodským uměleckým ředitelem vytvářeli monumentální díla, které může na Netflixu obdivovat celý svět.

glass-onion4

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak úspěšně zhodnocovat peníze?

Investování se pojí s potenciálem vysokého výnosu i s možnými ztrátami a mnozí investoři chtějí vidět skvělé výsledky