Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #29

Dražba známek za desítky milionů

Popularita známek mezi tuzemskými investory roste. Nasvědčuje tomu i víkendová mezinárodní aukce konající se v Praze, během níž bylo nabídnuto více než 3700 položek s celkovou vyvolávací cenou přesahující dvaadvacet milionů. Nejdražší vydraženou položkou se stala známka Falkland Islands za 940 000 Kč bez aukční provize. Jistota a stabilní zhodnocení činí ze známek jednu z momentálně nejoblíbenějších alternativních investic nejen u nás. A v období velmi vysoké inflace zájem o známky dále roste. Na kompletní výsledkovou listinu se můžete podívat zde

Miliardář prodává část vinného sklepa

Tchajwanský miliardář Pierre Chen plánuje vydražit několik tisíc lahví vína ze svých soukromých zásob, odhadovaná hodnota nabízené sbírky je asi 50 milionů dolarů. Zhruba pětadvacet tisíc lahví jedněch z nejdražších vín světa vypustí v průběhu nadcházejících dvanácti měsíců do aukce Pierre Chen. Tchajwanský miliardář a vášnivý sběratel umění nedraží zásoby ze svého vinného sklepa poprvé, již před dvěma lety prodal část svých vinných rezerv v hodnotě 11,4 milionu dolarů, informuje Bloomberg. Nyní se zbavuje zásob ve větším objemu. Pokud by se tedy Chenova sbírka prodala za odhadovanou cenu, stala by se jednou z nejdražších aukcí jediného majitele za poslední dobu.

Další stodola ukrývající vzácná auta

Objev za desítky milionů v americké Alabamě. Nenápadná stodola ukrývala vzácná auta, některá dokonce nejetá. Působivou sbírku 23 vozidel dal dohromady podnikatel Earl Trammel, který ale loni zemřel. Přes jeho bývalou manželku se k autům pak dostal John Clay Wolfe, jenž nakonec kolekci odkoupil. A nyní přemýšlí, co s vozy udělá. Některé zřejmě nabídne příští rok v aukci, ale jistý si tím není. Možná si prý nakonec všechny nechá. Tak uvidíme…

Obraz za 90 korun se vydražil za 4,4 milionu

Američanka potřebovala zarámovat obraz, tak se v roce 2017 rozhodla, že zajde do vetešnictví ve státě New Hampshire a najde vhodný rám. Jak se ukázalo, obraz, který v rámu koupila ani ne za 100 korun, namaloval významný malíř N. C. Wyeth. Žena přišla k velkým penězům, a to se ještě dá říct, že jej vydala pod cenou. Aukční síň Bonhams Skinner’s American Art, jež obraz vydražila, zaregistrovala hned několik zájemců, které netradiční nález z vetešnictví zaujal. Nakonec se však malba s názvem Ramona, jejíž odhadovaná cena byla mezi 150 a 250 tisíci dolarů (3,4–5,7 milionu korun), vydražila 19. září za počáteční částku. Dalších 41 tisíc dolarů (zhruba 940 tisíc korun) pak tvořily poplatky, dodal web NPR.

Muž, který objevil jednu generaci

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. První výtvarné dílo si Sam Josefowitz koupil už v šestnácti. Levný tisk od Pabla Picassa odstartoval velký sběratelský příběh, jehož první klíčová kapitola se odehrála v padesátých letech minulého století. Na pařížské výstavě Carriere a symbolisté poprvé viděl raná díla Paula Gauguin a jeho následovníků, kteří v 80. a 90. letech 19. století tvořili v bretaňském městečku Pont-Aven. Právě tato díla budou středobodem rozprodeje Josefowitzovy sbírky, kterou v několika aukcích letos na podzim chystá aukční dům Christie’s. V průběhu desetiletí se kolekce rozrostla od děl Gustava Caillebotta až po soubor Rembrandtových tisků.

Vyznáte se ve vizuálním umění naší vlasti? 

Tuzemští malíři a malířky promlouvají svými obrazy k veřejnosti už po staletí. S emocemi ale dokáží zamávat i díla současných umělců. Ověřte své znalosti, poznejte a přiřaďte obraz k českému umělci či umělkyni v tomto kvízu

Říjen na Portu Gallery

Obrazy, sochy a skleněné plastiky od autorů jakými jsou František Drtikol, Jiří Načeradský, Alessandro Mendini nebo Jan Vytiska. Během Prague Art Weeku jsme pro naše investory a všechny milovníky umění připravili v karlínské Hauch Gallery výstavu Phantoms of Portu Gallery. Ještě jednou děkujeme za Vaši návštěvu. Ve videu níže se můžete podívat na sestřih této výstavy.

A na jaké investiční úpisy se můžete v řijnu těšit? Již dnes od 18:00 budete mít možnost investovat do šafránově žlutého safíru o váze 12,57 karátu. Příští týden pak do ofsetového tisku na papíře od Gerharda Richtera z roku 1971. V druhé polovině října vám představíme návrh bankovky 1000 Kčs z roku 1945, podle kterého se následně tiskly všechny bankovky. Na konec října připravujeme naprosto unikátní investiční příležitost, v rámci které budete mít možnost stát se součástí světové historie. Více informací se dozvíte již brzy. 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování