Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #33

Fúze umění a legendárního vozu Porsche 911

Výtvarník Jan Kaláb, umělec a sklářský designér Lukáš Novák a fotografka Alžběta Jungrová si coby zástupci a zástupkyně současné české tvůrčí scény vzali do parády Porsche 911 GT3 Touring a vytvořili umělecké dílo na čtyřech kolech. Původně modrý odstín vozu proměnili v gradient hrající barvami, jeho interiér doplnili několika skleněnými komponenty a celé dílo završily doprovodné fotografie inspirované cestou do hlubin kosmu. Unikátní umělecký projekt vznikl pod taktovkou galerie KodlContemporary a Porsche.

Hudební legenda Elton John rozprodává svou uměleckou sbírku. Její součástí je i česká tvorba

Loni zpěvák oznámil, že ukončuje svou hudební kariéru, a rozhodl se uzavřít i kapitolu v atlantském sídle, kde po celých 30 let hromadil artefakty své sbírky. A jde o ukončení se vším všudy. Svou sbírku totiž od 9. do 28. února představí v osmi dražbách v Christie’s. Poprocková legenda v průběhu let vybudovala jednu z největších soukromých sbírek fotografií na světě, v jeho kolekci se nachází ale také sochy z 19. století, vzácné krucifixy či hedvábné košile Versace. Z české tvorby můžeme ve sbírce najít dvě fotografie od Josefa Sudka. Očekává se, že nejdražší položkou aukce bude triptych od streetartového umělce Banksyho, který zobrazuje maskovaného muže házejícího květiny. Elton John ho získal přímo od autora v roce 2017 a jeho cena je odhadována na asi 33,5 milionu korun. Celkový výnos z dražby by pak mohl dosáhnout v přepočtu až 224 milionů korun.

Po 100 letech se znovu objevil ztracený portrét od Gustava Klimta

Podle vídeňského aukčního domu im Kinsky se obraz „Portrét of Fräulein Lieser“, jedno z posledních Klimtových děl, objevil teprve nedávno v soukromé sbírce jednoho rakouského občana. Očekává se, že by na jaře mohl v aukci vynést 54 milionů dolarů. „Obraz takové vzácnosti, uměleckého významu a hodnoty nebyl na trhu s uměním ve střední Evropě k dispozici po celá desetiletí,“ uvedl aukční dům v tiskovém prohlášení. Také dodávají, že až dosud se odborníci v katalozích Klimtova díla setkávali pouze s černobílými fotografiemi portrétu, které nemohly zprostředkovat intenzitu a hloubku jeho barevnosti. Nedávné katalogy Klimtových děl identifikují objekt portrétu jako osmnáctiletou Margarethe Constance Lieser (nar. 1899), dceru průmyslového magnáta Adolfa Liesera. Rodina Lieserových patřila do vyšší vídeňské vrstvy a byla známým patronem slavného rakouského modernisty. 

Klimt's

Česko má oficiálně největší soukromou sbírku stavebnic Lego na světě

„Lego denně vydá zhruba dva nové sety. Já se to snažím kupovat všechno, ale i mně občas něco uteče,“ říká jedenapadesátiletý sběratel, který svou první stavebnici dostal, když mu bylo pět. Kolekce sběratele Miloše Křečka se v prosinci zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Na oficiálním certifikátu svítí číslo 6005, překonal tak dosavadního rekordmana z Běloruska o 589 stavebnic. Tento počet setů stačil k zápisu, Křeček jich však vlastní mnohem víc. Jedním z důvodů, proč neshromáždil všechny kusy ze své sbírky, byla logistika. Kompletní kolekci bylo totiž potřeba shromáždit na jednom místě a natočit na video. Ta Křečkova se však nachází na několika místech po republice, včetně čtyř Lego muzeí, které sběratel provozuje v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech a ve Špindlerově Mlýně. „Kompletní náklady zápisu byly zhruba půl milionu korun. Potřebných šest tisíc krabic se nám loni povedlo svézt na jedno místo. Museli jsme je natočit na jeden záběr a ke každé říct číslo daného setu. Výsledné video má tak zhruba dvacet hodin,“ líčí Křeček. 

Botanická zahrada v Praze vystavuje tropické rostliny a zvířata z PET lahví

Až do 7. dubna je možné ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Praze navštívit výstavu Nová PET Tropicana, na které sochařka Veronika Richterová ukazuje na 130 objektů z rostlinné i živočišné říše. Vyrobené jsou z vyhozených PET láhví a ukazují možnou recyklaci láhví do podoby uměleckých děl. „Plastové objekty naleznou návštěvníci v celém skleníku Fata Morgana. Díla jsou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, budou k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy. Druhá část tropického deštného lesa bude věnována tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí budou zejména houby a masožravé rostliny. Plastiky se také budou vznášet nad hlavami návštěvníků, u vodopádu, nebo se stanou součástí jezírka,“ dodávají zástupci zahrady.

Kampaň za „udržitelné potraviny“ schytala Mona Lisa

Dvě ekologické aktivistky koncem ledna polily polévkou pancéřové sklo, které v pařížském muzeu Louvre chrání obraz Mony Lisy. Ženy svůj čin odůvodnily snahou podpořit „právo na zdravé a udržitelné potraviny“. K akci se přihlásila skupina s názvem Riposte alimentaire, což lze zhruba přeložit jako Reakce na stav potravin. Skupina se označuje za „francouzskou kampaň občanského odporu, jejímž cílem je radikální změna společnosti v oblasti klimatu a sociálních otázek“. Nejslavnější obraz světa, který je od roku 2005 vystaven za ochranným sklem, se již několikrát stal obětí vandalismu. Například v květnu 2022 byl terčem útoku dortem. V roce 2009 na obraz návštěvník hodil hrneček. V 50. letech obraz poškodil útočník, který ho polil kyselinou sírovou. V roce 1911 byl dokonce obraz ukraden, našel se o tři roky později.

Únor na Portu Gallery

Již příští čtvrtek 8. 2.  budete mít možnost investovat do Prestižní sbírky padesátikorun, která čítá 29 platidel a bankovek, které byly vydané na našem území od období Rakouského císařství až do roku 1997. Následující týden vás bude čekat Tanzanit o váze 47.33 ct, který je díky kombinaci velikosti, barvy a úpravy opravdu jedinečný. Dále budeme pokračovat unikátní kolekcí vín En Primeur z vinařství Chateau Cantenac Brown, úpis bude složen z ročníků 2021 (480 lahví) a 2022 (240 lahví). Únor zakončíme fotografií Akt s kruhem od Františka Drtikola z roku 1928.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme