Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #34

Unikátní Lamborghini pro Donalda Trumpa prodáno za aukční rekord

Vlastnit speciálně upravené Lamborghini v ojedinělé barvě je snem mnoha milovníků sportovních automobilů. Bývalému prezidentovi USA se tato skutečnost poštěstila, a to již v době, kdy se ještě zabýval obchodováním s nemovitostmi. V tomto období si Trump udělal přátele i v luxusní italské stáji, kde mu byl na zakázku vyroben supersport, který se pyšní hodnotnou výsadou ­­ – je jediný svého druhu.

Jedná se o typický Youngtimer Diablo VT Roadster vyráběný mezi roky 1995 a 1998. Tento konkrétní vůz pod kapotou skrývá extra výkonný dvanáctiválcový motor s objemem 5,7 litru a silou 492 koní. Navíc je opatřen speciální modrou barvou Le Mans, která byla tehdy použita pouze pro tento vůz. Trump auto prodal v roce 2002 novému majiteli, který jej podle aukční síně vlastnil jako jediný od té doby až dodnes. Všechny zmíněné faktory vedly k nedávnému rekordnímu prodeji tohoto vzácného kusu na arizonské aukci Barrett-Jackson. Neznámý kupec za něj zaplatil 1,1 milionu dolarů, což je zhruba 25 milionů korun, a stal se tak v pořadí teprve třetím vlastníkem tohoto automobilu.

Kovová socha Acquae od Kaplického bude po 20 letech opět vystavena

Projekt Acquae od českého architekta, designéra a vizionáře Jana Kaplického vznikl těsně před jeho smrtí na zakázku pro Triennale di Milano. Zadáním bylo vytvořit návrhy na designové street food kiosky ve spolupráci s předními světovými značkami. Kaplický instalaci tvořil ve spolupráci se společnostmi Pellegrino a Acqua Panna. Výsledkem se stal 9 metrů dlouhý a 5 metrů široký zásobní pult pro lahve s vodou, který vybízí k její konzumaci. Vnitřní struktura je vyrobena ze železného plechu vyřezaného laserem. Po ukončení její původní výstavy byla socha ukryta na celé dvě dekády, během nichž se na ní podepsaly známky času. Nyní je však pod vedením sochaře Lukáše Raise restaurována a v létě bude opět odhalena veřejnosti.

Originální dražba věcí Eltona Johna dosáhla ohromujících výsledků

Světově proslulá aukční síň Christie’s uvedla do prodeje sbírku rekvizit, módních kousků i umění, kterou legendární zpěvák Elton John shromáždil ve svém bytu v americké Atlantě. Aukce byla ojedinělá v tom, že účastníci si cennosti mohou prohlédnout přímo v replice zpěvákovy rezidence. Sídlo Christie´s v Rockefellerově centru v New Yorku bylo totiž přetvořeno na onen byt, kde John odpočíval v polovině svých turné po Spojených státech. Celkem šlo o 950 předmětů vystavených úplně stejně jako u zpěváka doma. Zájemce u vchodu dokonce uvítal virtuální dvojník Eltona Johna sedící na křesle uvnitř mramorového rámu. Své nové majitele našly například podepsané sluneční brýle Sir Winston Eyeware nebo pár vysokých stříbrných kožených bot s iniciálami anglické hvězdy. Nejdražší položkou aukce byl obraz Flower Thrower Triptych, který Elton John získal přímo od slavného umělce Banksyho. Toto dílo téměř dvojnásobně přeskočilo původní nejnižší odhad a prodalo se za 1 925 500 dolarů, tedy něco přes 45 milionů korun.

Flower Thrower Triptych by Banksy sold for $1.93m.
Image courtesy of Christie's

Zloději milionové sbírky pokémonů stanuli před soudem

Kartičky fiktivních stvoření pokémon se v posledních dekádách řadí mezi nejrozšířenější sběratelské předměty na celém světě. Touha po cenných obrázcích, jejichž hodnota u některých vzácných kousků dosahuje i statisícových částek, tak může být pro některé až neúnosnou. Právě tato skutečnost se stala osudnou třem mladým lupičům v bretaňském Montfort-sur-Meu. Jako svou oběť si vybrali majitele sbírky čítající přes 100 tisíc pokémon kartiček. Vloupali se do jeho domu a odcizili velkou část kolekce, kterou pečlivě střádal více jak 10 let a cenil si ji na 100 tisíc eur, v přepočtu 2,5 milionu korun. Lupiči odnášeli kolekci ve dvaceti plastových pytlech, ze kterých jim však během přemisťování mnoho kartiček vypadlo. Právě díky tomu byli policisté schopni sejmout otisky prstů a po téměř roce tak zloděje dopadli. Nicméně, původní sbírku se zpátky v kompletní podobě složit již nikdy nepodaří, neboť odsouzení muži během doby na útěku určitou část rozprodali.

Český designér skla František Jungvirt expanduje do zahraničí

Vycházející umělec a sklář František Jungvirt se dostává do zlomového bodu své kariéry. Působí jako umělecký šéf sklářské značky Klimchi, pro kterou již navrhl řadu kolekcí, a k tomu se věnuje vlastní tvorbě v podobě jedinečných, designových objektů. Právě své osobní výrobky nyní vystavuje v novém, esteticky povedeném showroomu v pražských Košířích, kam si zve zákazníky z celého světa. Díky účasti na populárních výstavách v Miláně a kontaktům v nejprestižnějším muzeu skla v USA se jeho jméno dostává do povědomí zahraničních klientů a zájem o jeho tvorbu exponenciálně roste. Momentálně tak Jungvirt pracuje na celém profilovém katalogu, který bude zaměřený především pro cizinu a umožní mladému skláři prezentovat svou tvorbu v širším měřítku.

Za Jungvirta utrácejí sběratelé statisíce. Sklářský designér teď cílí na cizinu

Muzeum zrentgenovalo obraz Vincenta Van Gogha

V oblasti umění často dochází k nečekaným objevům. O tom svědčí i nejnovější objev ve Skotské národní galerii. Během příprav na nadcházející výstavu o impresionismu se při zkoumání obrazu z roku 1885, jehož autorem není nikdo jiný než sám Vincent van Gogh, objevil překvapivý nález. Nově objevený klenot, skrytý autoportrét, který se objevil na rentgenovém snímku na zadní straně obrazu „Hlava venkovanky“, kde byl více než sto let zahalený pod vrstvami lepidla a lepenky. Autoportrét bude k vidění jako součást nadcházející výstavy. Návštěvníkům se zpřístupní prostřednictvím speciálně navrženého lightboxu.

Březen na Portu Gallery

Tento čtvrtek 7. 3. budete mít možnost investovat do lotu 84 kusů Modrých safírů, které mají tvar oválu a jsou tzv. eye clean, což je nejlepší hodnocení čistoty pro barevné drahokamy. Následující týden vás budou čekat Raritní známky Rakouska-Uherska 2. V této sadě se můžete opět těšit na opravdu unikátní kousky. Dále budeme pokračovat Vladimírem Kopeckým, od kterého vám představíme obraz a skleněnou plastiku. Březen zakončíme Kolekcí vína En Primeur 2022 #5, tentokrát z Chateau Beauregard a Chateau Petit Village z vinařské oblasti Pomerol patřící k Bordeaux.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Změna úpisu Portu Gallery

Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří menší tlak na

cryptocurrencies

#11 – Bitcoin za milion dolarů

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn